• nerdeyse hiç bir özel efekte,patlama,yarılma sahnesine gerek duyulmadan yaratılan kıyamet atmosferi inanılmaz başarılıdır.
  • kanımca malmsteen'in en iyi albümü. bir tane kötü parça yoktur içinde. headbang için çok uygun. gaz metal.
  • "onun için ölür müsün?" repliği güzeldir bu filmde.
  • kökleri 1968 yapımı roman polanski başyapıtı rosemary s baby'e dayanan, 1988 yapımı carl schultz filmi. filmin en başarılı iki ögesi; yaratılan atmosfer ve demi moore'un mükemmel performansıdır. demi moore'un performansının arkadasında, filmde hamile bir kadını oynamasının da büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. cünkü bu filmin cekimleri sırasında gerçekten hamileydi .

--- spoiler ---
    filmin sonlarında dogru olan dogum sahnesi gercektir. demi moore gercekten dogurmustur.

--- spoiler ---
  • 1988 yilina gore oldukca kaliteli cekimler ve ozel efektlere sahip.. koyun icindeki kar firtinasi, sahile vuran olu baliklar falan derken sakat sahnelerin biri biter digeri ba$lar. kalite filmdir. cine 5'in en sukseli zamanlarinda da oldukca yogun bicimde reklami yapildiktan sonra gosterilmi$ti.
  • izleyeli 20 küsür yıl oldu. az önce tekrar izledim. hristiyan mitolojisine göre eskatolojiyi anlatıyor. abby kızımız, işaretler silsilesinin son halkası olarak idamlık manyağı görüyordu ama karnında bekleyen sabi olduğunu unutarak. o herif her nasılsa ölecekti. kaderde bu yazılıydı.

filmin özeti: bir umuttur yaşamak.
  • film hakkındaki sözlük yazarlarının öznel sunumlarını okumak için başlığı açtığımda çok şaşırdım.
    bu kadar iyi bir filme dair bu kadar az giri olmasını beklemiyordum.
    tamam, ghost'la aynı kefeye koymak hata olur da şöyle bi' 35-40 yorum olsun yazılmasını isterdi deli gönül.

filmin, sözlük gibi pirenin deve yapılması eğilimindeki bir mecrada bile bu kadar az ilgi görmesini hangi sosyo-psikolojik sebeplerle açıklayabilirim, bilmiyorum.

konu desem, bizim sözlük camiası sever metafizik, dinler tarihi, apokalips, kaos, demi moore hakkında konuşmayı.
    hristiyan-yahudi teolojisi temalı senaryolar %98'i müslüman olan halkımızı bozar desek, 13 sezondur ergen gibi ayıla bayıla izlediğimiz supernatural'i ne yapacağız? tabii ki, tek kişilik jürimin tüm oylarıyla gelmiş geçmiş en yakışıklı erkek ve en güzel gülen insan seçtiğim jensen acklesi alıp kalbimizin içine içine sokacağız!

işleniş desem, yukarıda daysin taaa 2001 senesinde de yazdığı gibi, özel efektlere başvurulmadan kasvet ve kaos gayet iyi anlatılmış.

oyunculuklar desem, yeğenimin ana okulu müsameresinde sergilediği performanstan hallice el kol oynatmalarıyla, mimiklerle dolu onca film hakkında sanki bana hepsini roman polanski yönetmiş gibi sayfalarca kritik yazılması; en azından demi moore'a haksızlık olmuyor mu? kadın hem güzel, hem iyi oyuncu, hem de filmin çekimleri sırasında gerçekten hamile. doğmamış bebeğinin geleceği dünyanın nasıl bir yer olacağını ondan daha iyi kim düşünüp oynayabilir? ana o bi' kere, ana!

filmin yapım yılı kalıyor geriye. 1988, demek ki bizim 2000 kuşağı yazarlar için epey gerilerde kalmış. haa, bak, ben de o zamanlar el kadar çocukmuşum ama sonradan bulup izledim.

demek ki neymiş, bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıpmış.

tanım: izlenesiliği hayli yüksek mistik-gerilim filmidir.
  • demi moore'un sayılı ii filmlerinden biri.
  • yngwie j. malmsteen'nin 1994 yılında çıkardığı güzel albüm.

yngwie j. malmsteen: all electric and acoustic guitars, electric and fretless bass, sitar, and backing vocals.
    michael vescera: vocals.
    mats olausson: keyboards and small hammond organ.
    mike terrana: drums and triangle.

never die
    i don't know
    meant to be
    forever one
    hairtrigger
    brothers
    the seventh sign bad blood
    prisoner of your love
    pyramid of cheops
    crash and burn
    sorrow