• mennan adlı bir karakterin de oynadığı film. herifi gördükçe "amir yav king yav. allah scorpion king'imi bizi doğrasın diye yaratmış yavv" gibi replikler geliyor. merakla bekliyoruz.

(bkz: tv'de ilk kez)

edit: bu arada lavuk iyi dövüsüyomus.
  • ikincisini izlemişim. izlediğimde birincisi olduğunu bilmiyordum. geçenlerde atv'de çıktı. izlerim ben bunu yeniden diyerek başına oturdum ki birincisi çıktı. olsun yine izlerim hem atv filmi izlemenin keyfine varırım derken akrep krala neden akrep kral dendiği o ana denk geldim: aka akadlı okla yaralandı ama oka akrep zehri neşredilmişti. edep yerlerini boncukla kapatan kahin kızımız ki sonrasında akrep krala vererek kahinlik yeteneğinden vaz geçti akrep kralın ağzından zehri büyü yoluyla çekerek aldı. kıvırcık saçlı, sersem kişi vardı, ölecek mi diye sordu. kahin kızımız büyük bir kahırla cevap verdi: ölmeyecek ama ömrü boyunca kanında akrep zehri dolaşacak.

ne demek istediğini önce anlamadım. allahtan ikinci filmi seyretmiştim de kahin kızımızın ne dediğini anladım sonra: altı akrep üstü insana dönüşecekti. sert kader, pazıları kadar lastik kader.
  • mummy gibi bir kurguya sahip olmasini bekledigim ama binlerce yil oncesine ait bir rambo tadi olan, bazi sahneleriyle "bunu cuneyt arkin yapsa alay ederdik" dedirten, yine de eglendiren film. sanirim mummy ile tek benzerligi cikarci, sapsal ve komik olan bir karaktere* sahip olmasi.
  • mumya filminin başında epik bi havada anlatılan scorpion king efsanesinin bol action ile süslenip piç edilmiş hali.
  • the rock in entellektuel ve modernist bakis acisini "i come for the woman ..... and your head!" diyerek basitce ortaya koydugu saheser*
  • filmde dwayne johnson'ın böğürtülerini max cavalera seslendirmiştir. (kaynak: wikipedia)
  • "bilmemkaç milyon dolarlık bütçeyle malkoçoğlu-resurrection çeksek neye benzerdi acaba?" sorusunun pelikül yakan cevabı. liverpool taraftarı traşlı hain kral, kasları traktör iç lastiğini andıran inci dişli akadlı barbar esas oğlan, mezapotamya'nın orta yerinde buşido sopalarıyla arz-ı endam eyleyen karate salonu kaçkını elemanlar ve daha neler neler. bu film kazara bir film eleştirmeninin dikkatini çektiyse kısa devreye neden olmuştur herhalde.
  • bu filmdeki esas oğlanın hareketleri ve özellikle görünüşü tam bir rogue assassin'dır.
  • bu filmi sinemada izlemiş ve beğenmemiştim. sonradan fark ettim ki arkasından 3 film daha çekmişler. 4. filmin fragmanını izleyip kalitesizliğini görünce ilk filmin hakkını yediğimi düşündüm.
  • mö. 3 binlerde yaşadığına inanılan, efsanevi antik mısır kurucusu.

kendisiyle ilgili en somut kanıt 1890'da bulunan gürz başı ve buradaki akrep kabartmasıdır görsel
    `görsel.
    abdyos'da (güney mısır) bulunan ve duvarları akrep resimleriyle süslü mezar buluntusunun akrep kral'a ait olduğu'nu iddia edenler de var. bazı tarihçiler de narmer tabletindeki ana figürle yukarıdaki gürz başındaki figürlerin aşırı benzerliğinden yola çıkarak, akrep kral ve narmer'in* aynı kişi olduklarını düşünüyor. eğer son iddia doğru ise akrep kral aynı zamanda tarihteki ilk ulus devleti kuran kişi olacak.
hesabın var mı? giriş yap