• --- spoiler ---

-hazır mıyız?
    +ilaçları aldım.
    -çantayı da ben aldım.
    *beyin tümörü de bende.

--- spoiler ---
  • 2011 yılının mart ayında amerika'da vizyona girmiş şahane bir filmdir kendisi. izlenmesi tavsiye ederim. konusu şöyle özetlenebilir:

--- spoiler ---

genç yaşta 60larda evinden uzaklaşan bir çocuk yıllar sonra beyin tümorü tehşisiyle hastaneye yatınca ailesi tarafından bulunur. iyi huylu olsa da beynine yayılmış tümor alındıktan sonra kahramanımızın anlık hafızası işlememektedir. sadece geçmişte olanları müzikler eşliğinde hatırlayabilmektedir. babası için bu yeni bir uğraş ve farklı bir müzik dünyasının keşfi olacaktır.

--- spoiler ---
  • baba olmadan önce mutlaka izlenmesi gereken bir film. içinde müzik, baba-oğul ilişkisi, ölüm gibi hassas konulara dair muhteşem ipuçları barındırıyor.

gerçek bir film, gerçek bir hikayeden, abartılmadan sinemaya aktarılmış.

izleyin adamı hasta etmeyin.

http://www.imdb.com/title/tt1613062/
  • oldukça duygusal bir film olmasına rağmen bir kaç kez kahkaha attırabilecek bir hikayeye sahiptir. kısacası gözünüzde yaş, boğazınızda düğüm, yüzünüzde gülümseme ile kalacaksınız filmin sonunda.
  • the last hippie isimli romandan uyarlanan dokunaklı film. gerçek bir olaya dayanıyormuş.

awakenings'e benzeyen konusuyla bizleri hislendiren bu film, ram'i bozuk bir oğlanla diyalog kurmak isteyen ailesinin müziği kullanmasını anlatıyor.
    filmin başrolünde ise oyuncular değil; grateful dead'in müzikleri var!

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
    sonu mutlu gibi ama değil gibi.. karman-çorman... oğlan, babasıyla konserde dinlediği touch of grey'i hatırladı!
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
  • babam ve oğlum'u al içine müzik koy, biraz memento serpiştir, biraz crazy ekle karıştır ve duygusal bir bomba elde et. bomba diyorum zira izleyip de etkilenmeyen insan değildir, ölsün gitsin daha iyi. *
  • harika bir hikaye, harika oyunculuklar, harika bir film. dram severlerin izlemesi gerek.
  • hakkında hiçbirşey yazılmamış olduğuna şaşırdığım, grateful dead imzalı, oldukça eğleceli şarkı..
    birde aynı isimli albüm vardır ki, grateful dead'in coverladığı şarkıların orjinalleri bulunur, diyecek yoktur..
  • arşivimde yer alan filmlerden çevirip çevirip izlediğim başyapıt.
    kuşak çatışmasının her dönem ve devirde baki olduğunun baba-oğul ilişkisi üzerinden irdeleyen film.

hiç bir birey (mikro ölçekte baba) bu filmden sonra birdaha aynı birey olmayacaktır!
  • --- spoiler ---
    hani gabriel'ı etkileyenin fransız marşı değil de all you need is love olduğunu anlayıp dinlettiklerinde onun dönüştüğü şey var ya. yerinde duramayan, gözleri parlayan ve şarkılarla bütünleşmiş adam. bildiğin gözlerimi doldurdu, normal ağlamalık film sahnelerine ağlamayan bir tip olduğum halde.
    dinlediğim her şarkının gerçekten de beni hep onu ilk dinlediğim zamanlara götürdüğünü düşünürüm, hatta o yaşımda gibi hissettiğimi; veya birisi tarafından tanıştırılmışsam o şarkıyla, hep o kişi vardır aklımda her dinleyişimde. herhalde sadece böyle hisseden insanlar gabriel'ın heyecanını anlayabilir, ya da salak salak gözleri dolabilir benim gibi.
    ve onun hafızasının donduğu bir nokta oluşu gibi bir yerden sonra dinleyip de döneceğim bir zamanın kalmadığını fark ettim, hayır temporal lob hasarım falan da yok, bu bizzat şahsi donukluğum.
    --- spoiler ---

tanım edersek, müzik ve oliver sacks barındıran bir şeyin kötü olamayacağının kanıtı.
hesabın var mı? giriş yap