• butun gun evde oturup film izledim, en kotusu buydu. butun hafta izlesem yine en kotusu bu olurdu.

zarari en aza indirmek icin sadece action sahnelerini izledim, oradaki bayik espriler bile yetti. aradaki baba-ogul dramasini, ask mesk islerini tahmin bile edemiyorum. kumarhane sahibini oynayan karakterin diyaloglarini (cogu monolog aslinda) yazani kaynar suda yavas yavas bogmak lazim.

2000 yasindaki cinli kadinin sanskritce yazilmis duayi ingilizce okumasindan sonrasini hatirlamiyorum. besinci element sevgi yerine tahta oldugu surece canavarin krali gelse kazanamaz gibi bir bitisi var sanirim

kotu. koturum. kotumust.
  • --- spoiler ---
    --- spoiler ---

çin i yatırın üstüne kurmuşlar lan!

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
  • berbat bi film. filmdeki esprilere değil mantık hatalarına ve yapmacıklığa gülüyorsunuz genelde.

filmde üç hatalı oyuncu seçimi var.

ilki eveleyn karakterindeki maria bello. ilk gördüğüm andan itibaren bi iticilik hissettim zaten. en başında kocasıyla geçen yapmacık diyaloglar bunu pekiştirdi. heralde eveleyn karakterine en kötü kimi seçebiliriz diye düşünmüşlerdir. kadını her gördüğüm sahnede soğuk olduğum filmden daha da soğuttu zaten beni sağolsun.

ikincisi alex karakterindeki matt damon ve leonardo di caprio karışımı şahıs. ya bi kere bu alex 19 yaşında olmalı film gereğince. filmdeki alex'in kırışıklıkları bile var ve babasıyla yaşıt gibi gözüküyo adam.

üçüncüsü de jet li. ne yazık ki jet li, imparator rolü için fazla yumuşak kalmış. askere hitap ederken bile çok sert değil. önceki filmdeki imhotep fazlasıyla idealdi sertlik açısından mesela.

filmdeki en berbat yan; filmin sonunda çinli kızın(lin) annesi ve babası öldükten sonra ordu yok olduğunda, dumanların arasında kocaman anne ve babasının suratları belirdiği sahne. bi an eski türk filmlerindeki gibi ruhları da çıkıp el ele göğe doğru yükselecekler sandım. o derece kötüydü yani film, gerisini siz düşünün.
  • --- spoiler ---
    'yeti' lerin muhtaçların yardımına hızır gibi ''yeti''ştiği film.
    (kafama sıçayım.)
    --- spoiler ---
  • mumya serisinin şimdilik son halkası.(sırada the mumy:rise of the aztec var.2010 da.)

ilk filmden birşey beklemiyorduk.bu yüzden beklentilerimizin üstüne çıkmıştı.ikinci film beklentilerimizi fazlasıyla karşıladı.ama bu.. bir devam filmi bu kadar mı kötü olur arkadaşlar.

mario bello konusuna girmiycem.bir oyuncu bir rolde ancak bu kadar emanet durabilirdi.brendan fraser oyunun hakkını vermeyi bırak gücünün çok altında bir rol sergilemiş.jet li nin eşsiz yeteneği resmen harcanmış.michelle yeoh desen hakeza.e ne kaldı o zaman geriye?

hiç birşey.klişelerle dolu senaryosu , hatalı kurgu biçimi , karmakarışık planlarıyla serinin utanç kaynağı.sırf protesto etmek için seyretmemek gerektiğini düşünüyorum.bu film , bırakın serinin hayranlarını ortalama macera-fantazi izleyicisine bile hakarettir.

ha bu arada; çin-hong kong sinemasının devleri holywood yapımlarında nasıl da maymun oluyorlar bunu da gördük.nerde kaplan ve ejderha , nerde uçan hançerler evi , nerde kahraman , nerde bu film.yapmayın abilerim aplalarım.siktiredin holywood u falan.samimiyetinizi kaybediyorsunuz.
  • bu filmde, cem yılmaz'ın ateş, su, toprak, hava dışında beşinci element olarak "tahta" diye dalga geçtiği şeyin çin tarihinde gerçek bir karşılığı olduğunu öğreniyoruz. büyücüler imparatora 5 elementi kontrol etmeyi öğretiyorlar. bunlar da ateş, su, toprak, tahta ve metal diye geçiyor.
  • maria bello, "daha basarisiz olamazdım degil mi" diye izleyicisine siritan bu filmde bile siritmayi basarmis ki demek insan bu denli basarisizlikta bile istikrar bekliyor. filmi izlemek mi, sakin ha diyorum.

--- spoiler ---
    bir de arkadas her seyi geceyim, o'connell'lara yardim eden o uc yaratigin o'connell'i sedyeyle tasimalarini nasıl geceyim? hani biraz once isik hiziyla saga sola ucuyordunuz? nedir o doguda koyden ilceye kisin sedyeyle hasta tasiyan yardimsever refeakatci halleri? nedir o bitkin bitkin kendilerinin yirmide biri sedyeyi iki kisi tasimalar filan? biri bunun hesabini versin, soz 7.5 dolarimin ve iki saatimin hesabini sormayacagim.
    --- spoiler ---
  • filmde, cadı kadının, imparator tarafından haksız yere öldürülenleri, işkence edilenleri uyandırıp savaşa çağırdığı bölümde, cadının aynı büyüyü güzel yurdumuzda yapması durumunda, kişi sayısını birkaç kere katlayabileceğini düşündürtmüş filmdir.
  • yönetmen değişikliğinden midir yoksa gözlerimizin umutsuzca rachel weisz'ı arayıp bulamamasından mıdır bilmem ama serinin en zayıf halkası. ilk iki filmden kopuk ve onların oluşturduğu beklenti düzeyini karşılamıyor kesinlikle.

seriyi tamamlayalım diye izledik mecbur.
  • yanlış oyuncu seçiminden muzdarip film . asıl elemanımızın karısını ve oğlunu oynayanlar kötü rol yapıyor , filmde çok laf az savaş var ve jet li çok daha iyi kullanılabilirdi . bu haliyle vasatın altında kalmış ama çok kötü değil.

--- spoiler ---

iki undead ordusu çin seddi denen yerde karşılaştı .

(bkz: diriltilen olu ile yasanan ilk gerginlik)

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap