• benim en sevdiğim fantastik yapımların başında yer alan film serisi. jet li'nin yer aldığı son film hariç. onu pek fazla beğenmemiştim. hatta sadece bir kere izledim, o da sinemadaydı yanılmıyorsam. rachel weisz'in olmadığı bir mumya filmini ben neyleyim. ancak bu ve the mummy returns filmleri izlemekten acayip keyif aldığım, mutlu olduğum filmler. çöl atmosferine ve kahverenginin tonlarına olan hayranlığım bunu pekiştiriyor olabilir. bu tarz filmlerde o mekanları ve kostümleri gördükçe içerisinde yer almak istiyor insan. ayrıca kemal sunal'ın korkusuz korkak filminin haricinde repliklerinin hemen hepsini bildiğim tek film. ancak bu başlık altında benim asıl yakındığım mevzu, bu tarz filmlere bu kadar ilgisiz kalınması. bu başlığı okuyan kişi sayısının bir elin parmaklarını geçeceğine pek ihtimal vermiyorum ama ben meramımı burdan anlatıyım ufaktan. izleyiciye düşünce ve fikir olarak hiçbir şey vermeyen ancak izlemesi bir hayli keyifli olan filmler vardır. günlük hayatta pek konuşulmaz bu filmler hakkında. zaten burda bile 1999 yılında çekilmiş olan filme 12 yılda ancak 21 entry girilmiş. şunu belirtmek gerekir ki bu filmlerden hoşlanıp, onlardan bahsetmek sizin entelektüel seviyenizi ya da sahip olduğunuz bilgi birikimini göstermez. eğlendiğiniz ve izlemekten keyif aldığınız bir film hakkındaki olumlu düşüncelerinizi yansıtmakta hiçbir beis yok. bunu sadece filmlere değil, diğer konulara da genelleyebiliriz. hiçkimseye anlatamıyorsanız, içinizi dökemiyorsanız gelin bana anlatın. dinlerim ben sizi. ya da yazın siz buralara okurum, zerre de sıkılmam okurken. bilakis keyif alırım. derinliği olan, size bir şeyler katan filmler iyidir hoştur da kendinizi o filmlere fazla kaptırıp unutmayın böyle filmleri de. eğlencesi, aksiyonu müthiş bol olan bir film. sözün özü bu ve bunun gibi filmleri sevelim, yaşatalım... sözlük yazarlığım devam ettiği sürece de bu filmleri yazmaya devam edicem. elbet bi okuyan çıkar heralde.
  • otel odasında hatun götürenin tom cruise olduğu film, tom hanks en son yeşil yolda idrar yolları enfeksiyonu iyileştiğinde karısını götürmüştü..
  • sinemada izlenir mi? evet.
    imax e gerek var mi? hayir.
    boktan 3d salonlarinda izlenir mi? hayir.
    itin götüne sokmaya gerek var mı? hayır.
    imdb puanının bu kadar düşük olmasını hakediyor mu? hayır.
    başyapıt, unutulmaz bir film mi? hayır.
    2. film ilkinden güzel olur mu? evet.
    beklenti düşük tutulup keyifli zaman geçirilebilir mi? evet.
    başroldeki mumyanın gideri var mı? evet.
    tom yaşlanmış mı? hayır.
    kadın oyuncu boktan oynamış, role de yakışmamış ayrıca kıyafeti boktan ama verse? evet.
    yer yer güldürüp yer yer gerip yer yer heyecanlandırdı mı? evet.

amk ülkede kaç çeşit aktivite şansınız var, gidin izleyin işte vakit geçer..
  • sagi solu seker beylerle dolu film. mesela bir john hannah, bir brendan fraser, adlari bilinmeyen tas gibi heriflere dahil olan bir imhotep, bir mecdai sefi, bunlar hep filmin her yerinde goruntu yonetmeni icin isi kolaylastirmis isimler. ayrica da seyrettigim en eglenceli filmelerden biri, adini unuttugum ama kesin mumya dondu ya da 2 tane mumya gibi bisey olan devam filmi de cok cok eglenceli. cok da guzel bir ask hikayesi var iki filmde de ama senaryoyu kurtarmak adina ask hikayesini harcamislar. ulan kac yasam boyunca kavusmaya calismislar, tepeden dusen iki kaya mi durduracak?
  • sinemada izlediğim ilk film olur kendisi. ne zaman denk gelsem izlerim bu yapımı, inanılmaz hoşuma gidiyor eski mısır konsepti içeren filmler. görsel efektleri 20 yıllık film olmasına rağmen bugün dahi fazla sırıtmıyor.

--- spoiler ---

ulan imhotep, 3000 yıl sonra uyanıyorsun, kalkar kalkmaz sikinin derdine düşüp eski sevgilini diriltmeye çalışıyorsun. ulan bi dünyaya bak neler değişmiş, neler olmuş. tutturmuşsun anaksunumunnnnn anaksunumunnnnn.

--- spoiler ---
  • 11 yaşındaydım bu filmi tanıdığımda benim için en özel filmdir mumya . bir gün misafir olarak gittiğim dayımların çekmecesini karıştırırırken ( çekmece karıştırma hastalığı vardı) bulmuştum o zamanlar vcd altın değerindeydi cdler pahalıya satılıyordu film kiralama zamanları.
    ilk izlediğimde o kadar çok etkilendim ki elime hayali bir kılıç alıp mumyaları öldüren kahraman olarak buldum kendimi.( ama ne öldürme)
    çocukluğumu ve o zamanları özlediğim zaman açıyorum mumya film müziğini 19 sene önceki anı hissediyorum resmen.
    çok değişti geçen süre boyunca neler değişmedi ki dünya değişti , hayat değişti , fikirler değişti. belki her zaman böyleydi değişmedi ben büyüyünce anladım gerçekleri .
    değişmekten bahsetmişken brendan fraser bile değişti farklı bir insan oldu çıktı.
    izleyince ya da dinleyince sizi çocukluğunuzun en güzel zamanlarına götüren şeyler varsa kıymetini bilin .
  • kumlu film,akrep çukuru,güzel güzel...
    adamlar teknolojiye öyle bi vakıf olmuşlar ki,ciddi ciddi korkmaya başladım artık.
    star wars episode 1'in sonunda bi geçit töreni sahnesi vardır, ful animasyon.orda mesela, bi çizgi film havası belli belirsiz hissedilir.
    fakat bakıyorum mami 2'ye, adam anubis'in çakal askerlerinden yaratmış orduyu,animasyon diyemiyosun nerden bakarsan bak.
    bi de breyvhart'ta "vaay ne kalabalık figürasyon" diyoduk.
    adamlar ellibin kişiyi bi tarafa dizmişler,seksenbin kişiyi öte tarafa...yuh lan artık..
    bi de gassaraylı eski futbolculardan muhammed'in nikiydi mami...
  • 17 kasım 1997'de lüksor'da 66 turistin köktendinciler tarafından öldürülmesinden sonra azalan turistleri geri kazanmak için mısır hükümetinin sponsor olarak hollywood'a ısmarladığı iddia edilen film. eğer böyleyse plan tutmuştur kimse olayı hatırlamamaktadır.
  • russell crowe'un ilber ortaylı'yı oynadığı film.
hesabın var mı? giriş yap