• beatles in "kendinize iyi bakin ve müzik için tesekkürler" sarkisidir kanimca.. sozlerinde bi umut barindirsa da delicesine bir hüzün kaplar insani.. gecmiste yasanan güzel günlere goturur ister istemez.. hatta inaniyorum ki paul bu sarkiyi soylediginde hala gozune almanya günleri geliyordur, liverpoolda ilk ciktiklari bar, ringoo'nun gelmesi, amerika turnesi, hindistan turu ve son olarak efsanevi cati konseri.. hep güzel anilarin ama artik yasanmasi imkansiz olacak seylerin sarkisidir.. bir nevi kapanis üvertürü..

paul mccartney sarki hakkinda "iskocyanin kirlarina ve sessizligine bayiliyorum. gözlerimi kapadim bi gün piyanonun basina oturdugumda. bir sarki yazmak istiyordum ama hayallerimden ciksin istiyordum.. ray charles in yaptigi gibi anlarsiniz ya.. sonra birden bütün hayallerim, bütün anilarim parmaklarima dokuldu ve işte buradayiz.." der.. sarkinin yapimi sirasinda ortamda teror estiren phil spector ile ringo alenen yumruk yumruga birbirlerine girecek seviyeye girmislerdir.. phil manyagi "sunu dinlemek istiyorum" "bunu sey etmek istiyorum" "orkestra bi daa cal" falan diyip ortami germis, orkestradaki bir cok insan "sikerim alacagimiz üc kurus para cekilir dert degil" diye isyan etmis, isci dostu ringo da buna "phil dostum biraz sakin ha?" diye cikismistir.. "nesine sakin olucam lan nesine?" diyince phil kavga zor onlenmistir..

velhasil bu muhtesem bu essiz sarkinin sozlerini cevirmek istiyorum ingilizce bilmeyen arkadaslar icin

kapina cikan
    uzun ve dolanbacli patika
    yok olmayacak asla
    daha once de gördüm o yolu
    beni her zaman buraya ulastirdi
    cikartti kapina

yaban ve rüzgarli gece
    yagmura kapilmis goz yasi,
    gözleri bırakmış
    gün için aglamis
    neden beni burada birakman boylece
    izin ver yolu bilmeme

cok zamanlar yalnizdim
    ve cok zamanlar agladim
    senin asla bilmeyecegin
    bir sürü yollar denedim.

ama hala beni cikartiyorlar
    uzun ve dolanbacli yola
    beni burada biraktigin
    cok cok uzun zaman once
    beni burada bekler birakma
    kapina ulastir..

gözleri doluyormus insanin sozlerini cevirirken bile..
  • en güzel beatles şarkısı. hayatta hep yarım kalmış şeyleri kapıya hiçbir zaman ulaşamayan yola benzetiyor paul. bu biraz da kader gibi sanki, hem beatles hem de hepimizin için. bence onlar da bir türlü kapıya ulaşamadılar, sonradan paul fizan'a bile ulaştı o ayrı, ama bunların sonu da böyle beklenmedik bir şekilde geliverdi.
    aynen şu yaşadığımız hayat gibi bu şarkı, hiç tamamlanamayan projeler, yarım kalan sözler, sonu gelmeyen istekler, tutkular, sona varmayan hedeflerden sonra hiç beklenmedik bir şekilde bitiveriyor.
    george michael yorumu da nefis bu arada.
  • the long and winding road
    that leads to your door
    will never disappear
    i've seen that road before
    it always leads me here
    lead me to you door

the wild and windy night
    that the rain washed away
    has left a pool of tears
    crying for the day
    why leave me standing here
    let me know the way

many times i've been alone
    and many times i've cried
    any way you'll never know
    the many ways i've tried

but still they lead me back
    to the long winding road
    you left me standing here
    a long long time ago
    don't leave me waiting here
    lead me to your door

but still they lead me back
    to the long winding road
    you left me standing here
    a long long time ago
    don't leave me waiting here
    lead me to your door
    yeah, yeah, yeah.

© 1970 northern songs. all rights reserved. international copyright secured.
  • let it be... naked albümünde paul* 3. paragraftaki

any way you'll never know
    the many ways i've tried

kısmını

any way you've always known
    the many ways i've tried

şeklinde söyleyerek kanımca john* ve george*a bir selam yollamıştır
  • paul den baska hickimsenin o dokunaklikta ve o buguda soyleyemeyecegi sarki. phil spector mundarligindan kurtulmus bir naked versionu en iyisidir. paul un tum konser versionlari da birbirinin ayni dokunakliktadir. paul un back in the us dvd sinde gorulecegi gibi kendisi de n. defa yorumlamasina ragmen aglamakli olabilmistir. ve evet vahsi ve ruzgarli gece, bir sonraki gun icin aglayan bir havuz birakiyor gozyaslariyla dolu. her gun tekrarlayan bir dram bu. biz de ortasinda yasiyoruz.
  • dinledigim bunca degisik versiondan sonra(ki onlarca bootleg de buna dahil) en basarili versionunun let it be nakedda bulunduguna karar verdigim $arki, türkü.
  • beatles severler dışında değeri pek anlaşılamayan bir parçadır bu.
  • google çevirisi uzun ince bir yoldayım olan nefis beatles şarkısı.. heralde bu şarkının türkiye'deki karşılığı olsa olsa bu olur dediler*. şurdan görülebilitesi var.
  • ortalarındaki o kısacık müzikle huzur veren şarkıdır.
  • beatles' ın en hüzünlü şarkısı. hüzünlü. gereğinden fazla. müziği yumuşak ama bıçak gibi saplanan sözleri var. iyi ki var.
hesabın var mı? giriş yap