• band of brothers tadı veren dizi. keşke daha fazla bölüm olsaymış.

zaten ben böyle "neden bu boku yiyoruz" temalı, ama aslında kahramanlık içeren 2. dünya savaşı film veya dizilerine bayılıyorum, hatta olayın içine fazla kapılıyorum. bu yüzden de bayıldım. bir de elbette bu çekim tekniği neyse artık inanılmaz hoşuma gitti.

keşke bizim tarihimizle de ilgili bu kadar kaliteli yapımlar olsa. ama nerdeeeee.
  • mutlak kötülere karşı savaşan iyi adamlar hikayesinin kolaycılığına kaçmadan, hangi tarafta olursa olsun insan ruhunda bulunan kahrolası zayıflıklar ve nefes kesen yücelikler üzerinden yürümüş.. çok beğendim..

ayrıca, dizide kızılderili çavuş samuel coldfoot'un ağzından duyduğumuz "korku bir tepkidir, cesaret ise karar" sözü gerçekte winston churchill'e atfedilse de ona ait olmadığını söyleyenler de var.. kim tarafından söylenmiş olursa olsun zihne mıh gibi çakılması gerek:

"fear is a reaction, courage is a decision."
  • iki tarafı da eleştirdiği için bir nebze daha çekici kılınıyor. ama asıl konu dizinin çekimi o kadar hoşuma gitti ki, keşke biraz daha uzun sürseymiş dizi dedim. tavsiye ederim bir günde bitecek mini bir dizi.
  • sırf ucuz olsun diye yapiliyor sanırım bu teknik. cizgi film desen değil, video desen değil. bu kısmını beğenmedim. keni rivs de zamanında boyle şeyler yapmisti diye hatırlıyorum. eleştirim sadece konsept ve gorselle alakalı, henüz izlemedim diziyi.
  • gereksiz boş beleş bir ton yapım 8 bölüm iken bu kadar güze lbir yapımın 4 bölüm olması oldukça üzücü.
  • daha düşük bütçeyle farklı teknikler kullanılarak ta kaliteli savaş-aksiyon filmleri yapılabileceğini gösteren netflix ürünü.

savaş filmi yaparken bütçeyi denkleştirmediği için duygulara oynayarak hala "kınalı kuzu, yar, sıla, bağlama çalma, gardaş, aksanlı konuşan salak ama fedakar asker" ekseninde ilerleyen yapımcılarımıza ders olması dileğiyle.
  • ikinci dünya savaşı ile ilgili, güzel bir netflix mini dizisi. farklı bir çekim tekniği kullanmışlar, ilk başta biraz garip gelse de kısa zamanda alışılıyor. bölümler sıkmıyor, diyaloglar ise akıcı. enfes detaylar var içinde. dizinin tek handikabı, irite edici ismi bence. bugüne kadar karşılıksız yaralı parmağa işemişliğiniz mi var, sizden âlâ sömürgeci mi var ibneler, neyin özgürleştiriciliği bu?
  • an itibariyle 1. bölümünü bitirip 2. bölüme başladığım çizgi dizi. tek kelimeyle muhteşem bir yapım gibi duruyor
  • felix sparks adlı kumandanın gözünden ikinci dünya savaşını anlatan, yaşanmış olaylar ele alınarak çekilmiş 4 bölümlük mini netflix dizisi. çekim tekniği çok hoşuma gitti. ilk başta izlerken garip geliyor ama kısa sürede alışıyor insan. dizi insana duyguları çok güzel geçirmiş, bittiğinde içimde bir ağırlık oluştu. ikinci dünya savaşı ile ilgili yapımları seven kişilerin kaçırmaması gerek.

başka bir suser yazmış ama gözden kaçarsa diye ben de ekleyeyim; kullanılan çekim tekniğinin adı trioscope imiş.
  • ikinci dünya savaşı konulu çizgi film. yeni nesil animasyonlara mesafeli olsam da hoşuma gitti. düşük bütçeli band of brothers yorumu çok doğru. fazla söze ne hacet.
hesabın var mı? giriş yap