• ne yazik ki huzunlu biten bir hikayesi vardir. link prensesi kurtarir, ama ait oldugu sovalye duzeninin geregi olarak onunla evlenemez. isi master sword denen kilica ve barisa gozculuk yapmaktir ve kaderinde sonsuza kadar yalnizlik vardir. ayni sekilde zelda da link'e olan askini unutmaz ve sonsuza kadar yalniz kalmayi secer.
    ( bu zimbirtinin cizgi roman versiyonunu okudum da...)
  • ilk grafikli aksiyon-rpg kırması. klasikler arasına yerleşmiştir. 10 serilik bir efsanedir:
    (bkz: the legend of zelda)
    (bkz: the adventure of link)
    (bkz: a link to the past)
    (bkz: link s awakening)
    (bkz: ocarina of time)
    (bkz: ocarina of time master quest) (ek paket)
    (bkz: majora s mask)
    (bkz: oracle of ages)
    (bkz: oracle of seasons)
    (bkz: a link to the past four swords)
    (bkz: the wind waker)
  • nintendo'da oynadigim versiyonunda hatırladigim kadariyla 8 tane kaleyi geçmek gerekiyordu . o zamanlar savelemek diye bir şey olmadığından , oyuna başlayınca bitirene kadar oynamak gerekiyordu . 7 kaleyi bulmuştum ama 8. kaleyi bulamadım . zaten 7 kaleyi bitirmek 1 yada 2 haftamı almıştı 7 kaleden sonra 1-2 hafta daha o atariyi hic kapamadan haritada kaleyi aradım durdum , neredeyse hic bir yaratikla dövüsmeden sadece oyunda gezinerek , evdeki baska kimseyi atariye yaklastirmadan , elektrikler gitmesin diye dua ederek uğraştım durdum sonra oyunun sahibi çocuk yeter lan diyerek oyunu alana kadar oynadım ama bulamadım kaleyi . bitiremedim oyunu (o dönemde oynadığım bütün oyunları bitirmek gibi bir saplantım vardı ) hala içimde ukte olarak kalmıştır

ekleme : bu entryden sonra oyunda savelemek vardi denildiği için ek yapma gereği duyulmuştur. elimde sabah gazetesinin verdiği star trek (ya da oyle bir adı var) vardı ama nintendo oyunlarını gayet güzel oynatıyordu. save olayının atarinin nintendo olmaması ile bir alakası var mıdır bilmem. belki oyunu kaybetmekten korktuğum için atariyi hiç kapamamış olabilirim ama şuna eminim çocuğa oyunu geri verip aldığımda benim oynadığım karakterden eser yoktu.
  • nintendo klasigidir...platformda rpg olayina yeni bir soluk getirmistir.

legend of zelda 2 adli oyunda kus bakisi yerine yandan goruntu kullanmasi hayranlari sinir etmistir. sonrada snes adli konsola a link to the past cikmistir ve oyunculari direk bagimli yapmistir. nintendo 64 sisteminden ocarina of time kesinlikle oynanmasi gerekir.
  • rüyalarımı süsleyen adeta geceleri ıslak rüyam olmayı basarmıs* game boyumu aldıgımda kutusundan cıkan ve sürec icersinde tatlı rüyalarimi kabusa dönüstürmüs mükemmel oyun.super mario hevesi bitince bünyede oyunsuzluktan ve meraktan icte uyanan du bakalım bu neymis duygusuyla baslamıstı zelda maceram.kücük game boy ekranında hayatımın korku,macera,heyecan ve fantazi dallarında en büyük deneyimi yasıyordum beynimi patlatırcasına bilmedigim almanca textleri cözmeye calısırken.konu itibariyle adaya düsen elf tadinda bir kahraman ve macerasi anlatılırdı.rpg tadının bu kadar damarlarımda hissettiren baska oyunda görmedim zaten.söyleki geceleri uykuma giren puzzlelar,replikler,bulamadıgım kapılar kafayı yedirtmis ve oyunu bitirince göz yası olarak yanaklarımdan süzülmüstür.yeni versiyonlari piyasaya siddetle sürülen bu oyunun ilk versiyonu en makbuludur serisi icinde.siddetle tavsiye olunur bulana,bilmeyene,oynayana.
  • link adlı semiz genç kılıcıyla salıyla, flütüyle canıyla hayat vermiştir bozkırlara şatolara bu oyunda.
  • 80'li yıllar mamulü, beni zamanında çok oyalamış olan nintendo'mun bir oyunuydu. kasedi altın rengi idi.

oyunun mantığı anlatıldığı gibidir. her bölüm sonunda bir şatoya girilir ve şatonun canavarı harcanır. böylece oyunun akışını gösteren kocaman üçgende bir minik parça daha tamamlanmış olur. olay bu üçgeni tamamlamaktır oyunu bitirmektir.

değişik yaratıklarla karşılaşırız oyunda. su içinden çıkanlar, dokununca canlananlar, şatolarda iskeletler, kayarak gelenler, parlak renkte meteor vari öldürücü cisimler atanlar..

çok değişik ekipmanlara sahip oluruz aynı zamanda oyunda ilerledikçe. bir alet vardı unutamıyorum hamak gibi bir şeydi o hemen şatonun yanına taşıyordu link'i. flüt vardı, değişik kılıçlar vardı.

link oyuna ilk başlarken yeşil giysilidir. daha sonra bu beyaz olur, farklı renklere girer.

kötü bir anım vardır bu oyunla ilgili. babamın nintendo eksperi arkadaşı mümtaz amca bir ara bu zeldayı oynayıp oynayıp sonlara kadar getirmişti. biz de krusty ile 8-10 yaşlarındaydık. oynadık oynadık öldük ettik, sonra 3 seçenek çıktı karşımıza; save, retry, exit. olmayan ingilizce bilgimizle aa acaba bu nedir diyerek save yapmıştık ve o özenle oynanmış oyun heba olmuştu. utancımızdan bir daha açamamıştık oyunu. hala içimizde bir yaradır üzerinden 15 sene geçmiş olmasına rağmen.
  • klasik rpg sıkıntılarından muzdarip oyun:

http://27.media.tumblr.com/…4lihpz1r7dbnoo1_500.gif

edit: 404 olmuşuz, linki yenileyelim
  • çok eski entrylerde bazı arkadaşlar "bilgisayar oyunu" demiş, bazıları eksik veya yanlış tanımlamış, bazıları ise yazmak için yazmış...
    net ve özet bilgi vereyim;
    - öncelikle zelda serisi sadece nintendo exclusive'dir... eğer philips 3do'yu saymazsak, bilgisayar, playstation, xbox gibi platformlarda yayınlanmamıştır... sadece nintendo'ya ait konsollarda ve el konsollarında görülmüştür...
    -ana karakterin adı bilinenin aksine zelda değil, link'tir...
    -oyun senaryo akış zamanı tamamen tartışmaya açıktır (nintendo 64'te çıkan ocarina of time başlangıç olarak baz alınır)
    -ocarina of time gelmiş geçmiş en iyi oyun kabul edilir (bence doğru bir karardır)
    -oyunun türü action-rpg olarak geçer
    -eğer philips 3do'yu saymazsak, ana kahraman link asla konuşmaz
    -bilinenin aksine ana kahraman link ne zekidir ne de çok kuvvetli, kendisi cesareti temsil eder...
    -prenses zelda istisnasız her oyunda kaçırılır veya safsılı bırakılır...
    -ana kurgu hyrule adlı ülkede geçer, paralel evrenlerin varoluşundan dolayı isimler değişsede, şahıslar değişmez
    -güç,cesaret ve bilgeliği temsil eden üç adet üçgenin adı triforce olarak geçer
    -eğer gerçekten oyun oynamak istiyorsanız, mutlaka ocarina of time'a bir bakın derim...
  • çok zaman sonra keşfettim bu güzide oyunu.çevremdeki insanlar bu oyundan bahsettiğinde onlara kulak versem bile ne kadar harika bir sanat eseri olduğunu ancak oyun ile karşılaştığımda anlayabildim.gerçekten envai çeşit oyun oynamama rağmen zelda ile tanışmam sonrası oyuna aşık oldum diyebilirim.kendine has ve insanı cezbeden bir evreni ile bence her oyuncunun mutlaka denemesi gereken bir oyun serisi ve gerçek bir efsane.şu an zelda'nın 10 oyununa sahibim ve bu oyunların hepsini oynayabilmek için hemen hemen nintendonun tüm oyun konsollarını satın aldım.herneyse sözü fazla uzatmadan,tüm oyun severlere legend of zelda serisini şiddetle tavsiye ediyor ve sözlerimi burada noktalıyorum.
hesabın var mı? giriş yap