• kitabı zevkle okumuş ve filmi yaklaşık bir sene beklemiş biri olarak söyleyebilirim ki tam bir hayal kırıklığı olan film. kitabın konusu oldukça yaratıcıdır. karakterler bence gayet iyi çözülmüş okuyucuya iyice hissettirilmiştir ( şimdi kalkıp dostoyevskiyle karşılaştırmayın bi zahmet. daha popüler kültürden bahsettiğimiz aşikar). filme gelecek olursak en basit hisleri ve kaygıları bile hissettirememiştir maalesef. yaratıcı bir konunun içene nasıl edilirin en tarifsiz örneği olabilir. her şey daldan dala her olay hızlıca işlenmiş nedense. diğer filmler gibi bazı noktaları atlayıp önemli noktalara yoğunlaşılsa çok daha başka bir sonuca ulaşılabilirdi sanki. yani twilight saga gibi boktan bir film serisinde bile uyarlandığı boktan kitap serisi daha iyi hissedilmişti. nasıl bu kadar kötü bir hale gelebildi bu hikaye anlamıyorum. hayatımda izlediğim en kötü uyarlama olabilir. kahrımdan ölecem.
    diane kruger ve saoirse ronan harcandıklarıyla kalmıştır. ikisinin de bu filmi bir daha anmak istemeyeceğini düşünüyorum. biraz popüler olursa ahududular kapıda (o kadar yani).
    melanie- göçebe- ian- jared 4lüsü oldukça popüler bir dörtlü olabilecekken ziyan olmuşlardır. hollywood elindeki cevheri twiligta (en azından para basan bir makineye) bile çevirememiştir.
    çok yazık.
  • konusu çok ilginç. pür sevgiden oluşan uzaylılar iyi niyetle dünyayı ele geçirirse ne olur? dünya nasıl bir yer olur? dünya nasıl bir yer olacak? ne yerler ne içerler? insanlar savaşırken uzaylıların bu yalan söylemez silah kullanmaz yanlarını nasıl kullanacaklar?
    ama izleyince ne görüyorsunuz? beyaz giyinen mavi gözlü insanlar bir de hadi kızı öpelim yok hayır dövelim yok yok vazgeçtik gene öpelim muhabbeti. çok kötüydü, çok. bu kadar ilginç bir konseptten bu kadar dandik film çıkartmak da maharet ister, ellerinden öpüyorum.
  • stephenie meyer'ın twilight serisine beş basan ama devamını yazmak yerine o kıytırık twilight sagasını yazmayı tercih ettiği kitaptır.
    ilk başlarda kafa karıştırsa da bir süre sonra her şey aydınlanır ve ne olduğunu anlamadan kitabı yaldır yaldır okumaya başlarsınız. sonunda bittiğinde "eee bu kadar mı?" travmasına bile girmeniz olasıdır.*
    filmin üçleme şeklinde yapılacağı ve tek kitaptan üç filmlik malzeme çıkmayacağı düşünülürse ister istemez insan devamının geleceğine inanmak istiyor ama üstünden o kadar zaman geçmişken yazar mı meyer, bence yazmaz...
  • one directıon sapıkca ve romantik hayal et tadında tam gaz ergen filmi. hatta bir kaç sahne bildiğin malum facebook sayfasındaki fantazilerden alınmış. külot üstünden sürtünme ve bol salyalı emişmeler...

--- spoiler ---

öyle senaryoya atmık şeklinde uzaylılar yakışırdı zaten. bildiğin sperm gibi uzaylı yapmış adam. bi de insanların götünden girseymiş tam olurmuş. enseye kesik attığın zaman şamdan dergisi üstündeki atmık gibi kuruyarak ölüyorlar. hatunun o üç parça kurumuş atmığı gördükten sonra böğürerek ağlaması ve akrabalarımı öldürdünüz tribine girip monsters! diyerek uzaklaşmasını izleyip yarılmamak elde değil.

--- spoiler ---
  • filmi kesinlikle dandik olan yapım.

--- spoiler ---

kitabı çok daha iyiydi. genel olarak bir insanın ıan, insan olmasa bile iç güzelliğini sevdiği göçebe'yi anlatıyordu. olay ıan'ın göçebe'nin iç güzelliğini, masumluğunu, fedakarlığını ve sevgisini anlatıyordu. tabii ki filmde direkt olarak geçmişler hemen hemen her şeyi. kitabını okumasaydım eğer bu film ne böyle hiç bir halt anlamadım derdim. genel olarak ekşiciler de film de dolu eksik bulmuşlar. doğaldır çünkü hemen hemen hiç bir şey açıklanmamış.

--- spoiler ---

okumayı düşünürseniz kitabını okuyun, filmi için zaman kaybetmeyin.
  • stephenie meyer'in twilight'tan çok daha güzel, fakat ne yazık ki onun kadar duyulamamış kitabı. ayrıca filminin 2013'te vizyona girmesi bekleniyor, eğer film de kitap kadar güzel olursa, o zaman twilight'tan çok daha fazla sevilir bence.

filmde başkarakter olan melanie'yi hanna olarak bildiğimiz saoirse ronan canlandıracakmış. ayrıca ian karakterine de ian somerhalder seçilmiş. kitapta anlatılan ian'ın ian somerhalder'a çok benzemesinden ve karaktere çok uygun olmasından dolayı, daha iyi birini düşünemiyorum. güzel bir seçim olmuş.

ayrıca kitabı okurken hep, eğer filmi yapılırsa müziği bu şarkı olmalı diye düşünmüştüm. http://fizy.com/#s/16uhxr

edit: blueme uyardı, imdb'de cast güncellenmiş, ian rolüne jake abel seçilmiş.
  • öpüşme odaklı bir filmdir. o kadar çok öpüşme sahnesi kasana kadar sağlam bir grup sahnesi ayarlanabilirmiş.

filmin sonunda çalan imagine dragons'un radioactive şarkısı hatrına daha fazla laf söylemicem.
  • andrew niccol' e güvenip izledim. kariyerinde gattaca, lord of war gibi filmler var bu adamın. adamın bir sinemasal tarzı da var fakat filmin bir stephenie meyer uyarlaması olduğunu atlamışım. şu kadını biri durdursun. önce vampir, kurt adam filmlerini alacakaranlık diye bir seriyle "12 yaş" seviyesine indirdi, şimdi de bilim-kurguyu aynı seviyeye taşıyor!

andrew yönetmenlik olarak elinden geleni yapıyor fakat hikaye o kadar sığ ki; ne o bildiğimiz kendi atmosferini yaratabiliyor ne de filmi daha izlenebilir kılabiliıyor. film esasen iyi de başlıyor ama sonra tam bir 12 yaş kız eğlencesine, bir ergen festivaline dönüşüyor. arkadaş sci-fi filmi izliyoruz filmin bir buçuk saati görece olarak dört karakterin birbirini öpmesi ve öpmemesiyle ilgili. yani romantizm olmasın demiyorum olsun tabi, fakat tüm dramatik yapı bunun üstüne kurulunca olmuyor ki romantizm de sadece kişilerin birbirlerine ağdalı sözler söyleyip öpüşmesiyle de ilgili değildir!

kısacası twilight' ın sci-fi versiyonu var elimizde. hatta filmi izlerken invasion of the body snatchers geldi aklıma. invasion of the body snatchers + twilight = the host. kulağa ne kadar saçma geliyor değil mi? işte film de o kadar saçma!
  • --- spoiler ---

tüm aksiyon sahneleri zaten trailer'a sığmış durumda. geri kalan yaklaşık 1 saat 58 dakikalık süreçte filmin konusu, aşk, uzaydan gelen zımbırtıların mevzusu üzerine kurulu. size önerim 2 saatinizi çöpe atmak istemiyorsanız;

•filmin konusunu okuyun
    •trailer'ı izleyin

--- spoiler ---

bu arada arabadan anlamam ama filmde lotus marka arabalar süper bişi. böyle vınnnn vınnnnn. çok süper birinci hızlı.
  • ağlamalı film. herkes ağlıyor durduramıyoruz. o kadar türk film izledim bu kadar arabeskini izlememiştim.
hesabın var mı? giriş yap