• diyalogları süper bir film.

--- spoiler ---

- beyler eksi 55 derecedeyiz, yiyeceğimiz yok ve 100 tane kurt peşimizde
    + o değil de babam bana bir şiir okumuştu, onu paylaşmak istiyorum
    - anlat abi dinliyoruz

--- spoiler ---
  • bir gazla geldim, bismillah.
    bayadır giriş yapmamıştım sözlüğe, şifremi unutmuşum falan, hatırlatma aldım vesaire. sonuçta yazıyorum şimdi.
    okudum yazılanları, şaşırdım. birincisi bu film bir "doğayla insan mücadelesi" filmi değil, "hayatta kalma" filmi değil, "aksiyon" değil, "gerilim" falan değil. bu film "ölmek" ile ilgili bir film. ölmek isteyen bir adamın, ölüm anını uzatmasıyla ilgili. ölümü genleştirmesi...
    size bunu uzun uzun anlatamam şu an, zira ne gücüm var ne de tam anlamıyla başarabilirim. ama bir tavsiye verebilirim; eğer hayatla ilgili sorunlarınız varsa, bir şeyler yanlış gidiyorsa sizin için sokakta, arkasından el bile sallayamadan kaybettiğiniz şeyler varsa ve hatta kaybetmeyi seven bir insansanız... izleyin.
    filmin bütün mesajı, şekspir'in bir eserinden esinlenerek yazılan o dört dizede gizli, türkçe söylemek gerekirse;
    son bir kez daha gir savaşa
    aklında kalacak o son güzel kavga
    yaşa ve de öl tam da bugün
    yaşa ve öl tam da bugün.

filmde hayatta kalmaya dair hiçbir şey yok. film sadece, insanların genellikle kısa bir an boyunca yaşadığı "ölüyor olma" halini 117 dakikaya yaymış. ha, bir de sondaki, roll captiondan sonra gelen o sahne; hala aynı şeyi yapıyor izleyene: ölmüş olabilir ama ölüm anı hala sürüyor. çünkü aklımızda kaldı; "ya ölmediyse?"

gerisi bembeyaz bir sonsuzluk ve kapkara kurt.
  • son dönemde izlediğim en kaliteli survival filmi.

liam abimiz 50 yaşından sonra fiziksel efor gerektiren filmlere kendini adadı. hadi hayırlısı.
  • --- spoiler ---

klasik hollywood filmlerinden farkli bir filmdir. aksiyon vardir ama daha farkli sekilde bir aksiyon, yani bu filmde aksiyon heyecan olsun diye degil de, sartlarin zorlugunu gostermek icin kullanilmis daha cok. hollywood'un aksiyon filmlerinde karakterler ucar kacar insanustu hareketler yapar tehlikeli durumlardan pacayi siyirirlar genelde.. bu filmde oyle degil, bu filmde aksiyon yapan geberiyor desem yalan olmaz.
    zaten karakterlerin insani yonlerine vurgu yapilmaya calisilmis filmde israrla. kiminin kaybettigi kardesi, kiminin kizi, kiminin esi falan filan. insani yonlerine vurgu yapilirken hep de daha once kaybettikleri yakinlari one cikartilmis simdi farkettim, bunlari yazarken yani. zaten filmin uyarlandigi orjinal kisa hikayenin adi ghost walker.
    vertical limit ya da indiana jones tarzi bir aksiyon bekleyerek gidecekseniz gitmeyin bu filme. the snow walker diye bir film vardi, o da bir ucak kazasi sonrasi durumlari anlatiyordu, orada da karakterlerin insani yonlerine vurgu yapiliyordu, bana onu hatirlatti, ama bu film ondan da farkli, yine de the snow walker'i begenen bunu da begenir diye dusunuyorum oyle bir referans verebilirim. bir de sinema'da izlerseniz, post-credits scene var onu bekleyin. bi kac saniye ama olsun onemli.
    --- spoiler ---
  • şu sıralar metro bilboardlarında yer alan afişinde terra nova tv'den bi kadının mı ne "son 10 yıldır izlediğim en etkileyici film" diye bahsettiği film. arkadaşım anlaşılan sen 10 yıldır bi bok izlememişsin.
  • görüntü yönetmenliği çok başarılı bir film. filmin sonunda kimmiş diye özellikle baktırdı. (bkz: masanobu takayanagi)
    epeydir özlediğim bir tat bıraktı film.
  • --- spoiler ---

niye herkes laf atıyor anlamadığım film. orjinal bir film olmuş, ana karakterin en sonlarda hep kurtulduğu filmleri sürekli görüyoruz zaten. üstelik gerçekçi de, düşündüğünüzde hepsi olabilecek şeyler. belki hepsinin aynı filmde olması izleyiciyi rahatsız etmiş olabilir. içime sinmeyen tek şey kurt arkadaşların hep belirli zamanlarda gelmeleri. bunun dışında çekimler, oyunculuklar filan hepsi mükemmel bence. hele o ilk sahnelerde liam neeson'un aniden rüyasından uyanmasında, ve uçağın düşüşündeki çekimler çok hoşuma gitti. heyecanı da gerçekten afişinde anlatıldığı kadar vardı. izlerken beni perdeye duraksız olarak baktıran bir film oldu (soldaki bir abinin koltuğu gıcırdıyordu gerçi arada bir dikkati dağıttı). yapımcılara bravo

--- spoiler ---
  • konu basit.. soğuk.. sıkı bir survivor filmi.. izlenir, kolay kolay unutulmaz..

--- spoiler ---
    finalde kurtların lideri ile adamımız karşı karşıya kalıyor ya..
    liam neeson'ın yakın plan suratında bitiyor, film..
    oysa fragmanda liam'la kurt birbirlerine doğru koşarkenki sahneyi görüyorsunuz.
    fragmanda var, filmin finalinde yok o sahne anlayacağınız..
    asıl spoiler ise bomba..
    film bitiyor.. tam 8 dakika kapanış jeneriği akıyor..
    son 5 saniyede, filmin ilk sahnesindeki gibi devrilmiş ve hırıltılı nefes alan kurt ile liam amcamızın kafasını görüyorsunuz.. kurdu yastık yapmış, dinleniyor.
    lakin sinemada seyretmişseniz, bunu görme imkanınız yok.. yani, finali kaçırıyorsunuz. yönetmen, seyirciye bıraktı gibi, bir şey oluyor. ama 8 dakika sonra kimin galip geldiği anlaşılıyor...
    tv'de gösterilse bile, hiçbir kanal 8 dakika jenerik akıtmaz değil mi...

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

gemici mantığıyla film izleyen birisi olmamama rağmen içinde bulundurduğu saçmalıklar karşısında ağzım açık kaldı. çünkü cidden dumur edecek derecede gerçek dışı olay yaşanıyor filmde. bunlardan en fazla göze batanı da alaska nehrinin dondurucu sularında dakikalarca kalıp ardından hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam eden kahramanımız. soğuktan sakalı kirpiği donmuş adam buz gibi nehir suyuna düşmesine rağmen hipotermi geçirmiyor. hipotermiyi bırak adam düştüğü nehirden çıkmak için çaba bile sarfetmiyor, 10 dakika daha suyun içinde kalıp ölen arkadaşı için yas tutuyor. sudan çıktıktan sonra da ne bir üşüme belirtisi ne de hareketlerinde bir yavaşlama. ıslak ıslak devam ediyor yoluna. normal şartlarda öyle bir havada, serdar kılıç reyisin de söylediği gibi ıslanırsan hiçbir şekilde hayatta kalamazsın, ateş yakarak bile kurutamazsın kıyafetlerini.

ama işte tüm bu saçmalıklara rağmen gerim gerim germeyi başarıyor film. alaska atmosferi, kurtlarla karşılaşmalar, sürünün acayip acayip ulumaları, alfa kurdun karizması falan hepsi çok iyi. finali tırt, ama germe işini başarıyla yerine getiriyor film. bahsettiğim ayrıntılara takılmazsanız kötü zaman geçirmezsiniz özetle.

--- spoiler ---
  • film sonunda yer alan yazıları görünce çıkışa saldırmamanın gerektiği filmdir.

--- spoiler ---

once more into the fray. into the last good fight i'll ever know. live and die on this day. live and die on this day.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap