• komedi tarih dizisi çekmişler üstelik lüks ve şatafatın ortasında rusyada geçecek üstelik baya kaliteli çekim açıları var. dakika bir gol bir ben düştüm. bakalım izledikçe yorumlarız.

edit: saç baş kostümler şahane gözümden kalp çıktı <3 <3
  • huzzaaah! uf bayıldım bayıldım.

bu kara komedi olayına pek aşina değilim. a young doctor's notebooka bayıldıydım bi.

elle fanning'i ilk defa izledim sanırsam başta biraz donuk gelse de bölümler ilerledikçe oturmuş. nicholas hoult ise muhteşemdi kanımca.
    dizinin devamını kesinlikle izlerim.

diziyi netflixin çekmediğine de aşırı sevindim. kusura bakmayın da netflix neye elini atsa bi tektipleşiyor bu dizide ise ingiliz mizahı hakimdi sevenlerine öneririm.

son olarak dizi oldukça feminist. buradan da bir artı puan.
  • ya çok büyük umutlarla başlamıştım diziye ama umduğum gibi olmadı.başımızın belası rus çariçesi katerina'yı konu alıyor malum. nicholas hoult ve elle fanning başrollerde, hoult benim çok beğenerek izlediğim bir aktör, burada da performansını beğendim ancak dizi olmamış, sıkıcı geldi bana. sekizinci bölümdeyim, ittir kaktır bitirmeye çalışıyorum diziyi. birde rus sarayında zenci görmekte bir tuhaf geliyor adama.
  • telif hakkı isteyeceğim dizidir.
  • rusya'nın afro-hint imparatorluğu olduğunu öğrendiğimiz dizi. başka türlü 18. yüzyıl asya steplerinde yaşayan bir devletin içinde değil soylu bir zenci/hindu köle olarak bile zenci/hindu bulmanız çok zor olurdu. yapacağınız politik doğruculuğu silkeyim.

ekleme: madem dizisi yapılmış, katerina hakkında bir iki şey ekleyeyim.

1- bu katerina baltacıya verdiği iddia edilen katerina değil. bu tarihe "büyük katerina" olarak geçen 2. katerina. bu katerina aynı zamanda bizim de içimizden geçmişti. 1774 küçük kaynarca anlaşmasını bu ablanın orijinaliyle yapmıştık. bizi gerileme dönemine sokmuştu.

2- bu katerina aynı zamanda rusya'yı avrupa devletleri arasında sokmuştu. yani "büyük katerina" adını alması boşuna değil. dizinin başında da zaten açılışı "great" şeklinde.

3- bu katerina'nın bir ünvanı da "çapkın". çocuklarının kocasından olmadığı dedikoduları da çokça mevcut.

4- kadın gerçekten kocasına karşı ihtilal yapıyor ve deviriyor.

5- kadın dizide de görüleceği üzere bir alman. çarlık rusya'sının gelişmesinde almanların çok büyük emeği olduğunu düşünüyorum. zaten rus klasiklerini okuyanlar hatırlayacaktır. her romanda işini gayet iyi bilen bir veya birkaç alman kişisi romanlarda geçer.

almanlar hakkında benim düşüncem de, (bkz: bütün dünya almanın daşşağını yesin) şeklindedir. eğer ülkeyi yönetecek bir konuma gelirsem, ülkenin çeşitli yerlerinde ikamet ettirilmek üzere 1 milyon alman, 1 milyon japon gelmesi için ilgili devletler nezdinde girişimde bulunacağım.

6- petro bizim bildiğimiz deli petro değildir. zaten deli petro, bizde "deli" diye geçer. normalde onun lakabı da "büyük" petro'dur. rusya'nın talihini değiştiren reformlar yapmıştır. görüldüğü üzere sarayın içinde kocaman bir heykeli vardır.

7- dizideki petro 3. petro'dur. deli petro'ya babam babam dese de (en azından türkçe dublajda baba diyordu. orijinal dilini bilmiyorum.) deli petro dizideki petro'nun babası değil dedesidir.
  • kendisi en yakın ahbaplarımdan olup, kalemi kuvvetli bir yazar, çiçeği burnunda bir psikolog adayı ve kendini gayet iyi yetiştirmekte olan bir yazılımcıdır. beraber heft ahter gibi güzel bir işe imza attık, umuyorum yakın zamanda devam ederiz. bana kattığı bir dolu şey var ve sanırım artık sağdıcımın kim olduğunu çok iyi biliyorum.

canım kardeşim iyi ki varsın, hiç eksik olmayasın.

@the great
  • dün yayınlanan hulu dizisidir.
    10 bölümü de aynı anda hem tv time uygulamsında hem de stermio da yayınlanmış olmasına rağmen tc de bulunduğu tek platform olan dizibox sadece 1 bölümünü çevirip yayınladı. nolurdu 10ununu da yayınlasanız stermio da alt yazı yok ve dizideki ingilizce benim seviyemin bi tık üstünde :( üzüldüm umarım kalan bölümleri en kısa zamanda altyazılı paylaşılır karantina döneminde
  • üçüncü petro'nun çok sevdiği karısı katerina ile evliliği sonrası dönemi anlatan kara komedi türünde ki matrak dizi. her ne kadar bir dönemi anlatsa da petro' nun sadistliği haricinde pek bir tarihi gerçeklik yok. örneğin petro deli bir adam olsa da 1697 ve 1698 yıllarında çıktığı avrupa gezisi sonrası rusya'yı modern bir avrupa ülkesi yapmayı başarmış, özellikle bir bataklık olan st petersburg'u bugünün en güzel şehirlerinden biri haline getirmiştir. tıp, kütüphane ve kimi törenler için yaptığı reformlar da öyle. bunlar dizide katerina' nın fikriymiş gibi lanse edilip, kızın bu amaçla bir isyan çıkarmaya çalıştığı anlatılıyor fakat biliyoruz ki isyan zamanları peter'ın ilk karısı ile evli olduğu zamanlarda çıktı. bu zamanlara, metresine, ilk karısından olan oğlu aleksandr'a ve rahibe yaptığı karısına hiç değinilmiyor.
    tarih ile ilgilenmiyorsanız oldukça eğlenceli ve güzel bir dizi. ilk sezonu bir çırpıda bitiyor.

düzeltme: `@inadiminat` uyarısı sonucu 1.petro ile 3.petroyu karıştırdığımı öğrendim. teşekkürler.
  • the favorite’ın yazarından aynı mizahi yapıya sahip 10 bölümlük çok eğlenceli bir dizi.

uzun zamandır bekliyordum, iki bölümünü izledim günümü yaptı.
  • (bkz: ikinci katerina) nın imparatoriçe olmasını ve tahtı ele geçirmesini anlatan dizi. hemen çıktığı gibi izledim ki bi tarihi dizi manyağı olarak bayıldım. mükemmel komik sarkastik bir şekilde anlatılan tarih sevilmez de ne yapılır ki zaten. toplamda da 10 bölümlük bir diziymiş. izleyiniz efenim...

edit: çok güzel diziydi tavsiyemdir izleyiniz. eğer bunu sevdiyseniz dünya tarihini melek ve şeytan üzerinden anlatan(bkz: good omens) dizisini de beğeneceksindir. iyi seyirler.
hesabın var mı? giriş yap