• "anne tüm çocukların dudağında ve kalbinde tanrının adıdır."

the crow
  • olm ilk zamanlar ergenim diye seviyorum zannediyordum ama ergenlikten çıkalı bi' yüz yıl kadar oldu hala güzel film ya. evet.
  • fragmanda gösterilen gibi çıkacaksa the crow'u crow yapan her şeyi söküp atmışlar, intikamlı süper kahraman filmi düzeyine indirmişler demektir.

bu filmi kült yapan o mistik havasıydı, bu mistizm ama karakterin dirilmesinden değil tüm filmin ateşli bir rüya gibi olmasından kaynaklıydı. renkler, mekanlar, karakterler, gökyüzü her bir parçasında bir tekinsizlik vardı. her şey farklı bir evrenin parçası gibiydi, asla tam olması gerektiği gibi değildi.

fragmanda gördüğüm gibiyse bu saydığım her şey tamamen terk edilmiş durumda. en basit ve de temel olarak orijinal filmde son sahneye kadar her şey gecedir mesela, yenisinin fragmana bakıyorum her yer bembeyaz. fragmandan bu kadar gömmek çok doğru değil biliyorum ama böyle fragmanda olmaz şimdi sevgili suserlar, tüm filmi koymuş adamlar zaten... he belki iyi bir şey ortaya çıkar. fakat orijinaline sadık olmayacağı kesin diyebilirim

15 senedir remake muhabbetleri dönerken, ortaya çıkan buysa maalesef çok yazık olmuş. en başta da brandon lee'nin anısına.
  • en sevdiğim filmdir. james o'barr'ın da sevdiği kadını kaybetmesi, çete üyelerinin isimlerinin gerçekte de var olan ve bir çifti öldüren çete üyelerinin isimleri olması hem çizgi romanı hem de filmi ölümsüzleştiren şey bence. acı ve öfke öyle yoğun ki bazen ağırlığının altında eziliyor insan. hayatım boyunca eric'in shelly'nin yüzüğünü gözleri kapalı bir şekilde bulduğu sahneyi unutamadım. brandon lee'nin müthiş oyunculuğuna söylenecek söz yok zaten ve bildiğim kadarıyla öldüğünde onun da evlenmesine oldukça kısa bir süre varmış. film gerçek acılar üzerine kurulu olduğundan bu kadar etkileyici belki de. ayrıca filmin soundtrackleri inanılmaz güzel. özellikle burn... sinema tekniklerinden vs anlamam ama ben hayatımda beni bu kadar etkileyen başka bir film izlemedim, bu yüzden benim için dünyanın en iyi filmidir.

bununla birlikte bu filmi ilk kez 5 yaşındayken annem çalışırken gizlice izlemiştim. o zamandan beri en sevdiğim film. izlemekten hiç vazgeçemedim. eric'in shelly'e duyduğu aşkı kafamda öyle büyüttüm ve olması gereken olarak kodladım ki bilinçaltıma hayatım boyunca kendi eric draven'ımı aradım durdum. bulamıyorum tabii. ama crow kriterlerim arasına yerleşti.

neyse, bende büyük izler bırakan hatta belli bir noktada ilişki algımı oluşturan filmdir özetle. gotik severiz.
  • binalar yandı, insanlar öldü ama ben bu filmi hep sevdim.
  • --- spoiler ---
    ''bir zamanlar insanlar birisi öldüğünde ruhunu bir karganın ölüm ülkesine taşıdığına inanırlardı. ama bazen çok kötü bir şey olduğunda büyük bir keder de taşınırdı ve ruh rahat edemezdi. o zaman bazen, sadece bazen karga yanlış şeyleri düzeltmek için ruhu geri getirebilirdi..''
    --- spoiler ---

filmin atmosferiyle örtüşen kasvetli ve yağmurlu bir eskişehir gününde izlediğim, ertesi gün, onun ertesi gün derken aynı hafta içerisinde beş kez gittiğim filmdir..

eric draven ve shelly webster'ın gerçek aşkının sadece filmlerde var olabileceğini bilemediğimizden yıllar boyu anlamsız acılar çektik.. öyle sağlam bir aşkın peşinden koştuk.. bu film yüzünden oscar törenlerine lanet ettim izleyen yıllar boyunca.. ruhumu bunaltan kapalı havalar, tarifsiz bir mutluluk vermeye başladı bu filmden sonra.. ve kargaların ne kadar büyüleyici hayvanlar olduğunu, siyah rengin görülebilecek en güzel tonuna sahip olduklarını farkettim.. kılıcın çeliğine aşık oldum.. yağmurun her zaman yağmayacağını öğrendim..*

--- spoiler ---
    bir bina meşale gibi yanar, geriye kalan sadece küllerdir. herşey için bunun doğru olduğunu düşünürdüm; aileler, arkadaşlar, duygular..ama şimdi biliyorum ki bazen aşk iki kişinin beraber olması gerektiğini kanıtlarsa, hiçbir şey onları ayıramaz..
    --- spoiler ---
  • kesinlikle olmeden izlenmesi gereken filmlerden biri.

--- spoiler ---
    hatirladigim kadariyla eric in insanlarin ya da nesnelerin tasidigi anilari alip, hissetme gibi bir gucu de vardi. dondukten sonra oldurulen ya da soyulan insanlarin alyanslarini satan picin dukkanini bastiginda bir kutudan tek tek alyanslari cikarip dokunuyordu, nisanlisinin alyansina geldiginde ise feci bir ani ve aci saganagi geciyordu beyninden… ardindan dukkana benzin doktukten sonra disari cikip, shotgun namlusundan iceri bir suru alyansi dokup dukkana ates ediyordu ki, bu yasima kadar onca film izledim boyle manyak bir sahne cok az gordum. filmin sonunda da olmek uzereyken esas kotu adamin kafasini iki eliyle kavrayip, karisinin olmeden onceki cektigi acilari elamana yasatip gebertiyordu su sozlerle sanirim “30 saatlik aci tek seferde…” cunku eric oldukten sonra karisi hemen olmemis komada can cekismisti, erici bekleyerek, eric de kadinin acilarini, dondukten sonra muhabbet kurdugu polis vasitasiyla aliyordu birebir ayni acilari yasayarak.
    --- spoiler ---

yazarken tekrar farkettim ki, ulan nasil bir filmmis bu arkadas, sevgililer gununde sacma sapan seyler yapanlara uymaktansa sevdicegi ve bir sise sarabi alin bu filmi izleyin.
  • ortalama film izleyicisi tarafından hafife alınması muhtemel karanlık bir masal..

15 senedir ne zaman içim sıkılsa, dipte hissetsem, ruhum karanlıkta kalsa izlerim.. o kadar ki, 3-4 sene önce dvdsi bozuldu sürekli izlenmekten.. o zaman anladım: hardware bir nesnenin dayanabileceğinden daha büyük bir acı var bu filmde.. ve daha büyük bir umut var..

ve sanırım esas tuhaf bağlantı da tam burada; acı ve umut arasındaki tarifi zor ilişkide.. neden bu kadar zor bunu izah edebilmek..?

nasıl yapıyor hiçbir fikrim yok ama, inandırıyor ve sanırım en çok ihtiyacım olan şey bu..
    çünkü bilmek yetmiyor, tükeniyor insan bazen..

birilerinin:

"korkma, bu yağmur sonsuza kadar sürmeyecek"* demesine ihtiyaç duyuyor..
  • acaip etkileyici bir film, yazık olmuş brandon'a...
    o ateşten karga sahnesi süperdi...
  • bugune kadar izlemedigim her gun icin beni pi$man eden, aradan o kadar zaman gecmi$ insanlardan o kadar yorum dinlemi$ olmanin dolduru$u ve 17" monitorde izlemi$ olmama ragmen bunu yapan insan olamaz dedigim a$iri guzel film..
hesabın var mı? giriş yap