• bilimkurgu, aksiyon, gençlik, zaman yolculuğu, paralel evren gibi birçok türü ve temayı bir araya getirmekle kalmayıp farklı gerçeklikleri o gerçekliklerin hissiyatına göre farklı çekim teknikleriyle anlatmasıyla sinemasever bünyeleri coşturan bir film olmuş. realitenin ağırlık bastığı sahneler omuz kamerasıyla ve grenli filmle çekilirken, mutluluğun ağırlık bastığı sahnelerde ışığa boğulan bir görüntü seçilmiş. rahatlıkla modern popüler sinemanın iki dahi sanatçı kazandığını söyleyebiliriz. daha önce final destination 2'nin senaryosunu yazan ikili eric bress ve j. mackye gruber'ın bu senaryosu uzun süre ortamlarda sekmiş, çok kişi okumuş ve bir forward mail misali senaryonun namı almış başını yürümüş. gerisi ise tarih...

filmle ilgili tek sevmediğim şey ismi ve olayın kaos teorisine bağlanması için kasılması olmuş. filmde evrene ait bir olay değil, kişiye ait bir olay anlatılıyor. yani kel alaka duruyor. ama çok da mühim değil. en azından çok güzel bir film afişine ilham perisi olmuş.

son olarak, filmin daha enteresan olduğu söylenen alternatif sonuna rağmen bu sonunu da çok sevdiğimi, gözümün yaşardığını söyleyebilirim. ikinci defa izlemek için sabırsızlanıyorum.
  • --- spoiler ---

sanırım teması "olduramadım" olan film.

--- spoiler ---
  • izlenilebilir ama mantık yanlışları ile dolu bir film. şöyle ki adamımızın bir hayatı var -buna x
    diyelim sonra adamımız bu hayatı değiştiriyor -y yapıyor diyelim ve y yi de beğenmediginde y de yaşanmış bir olayı değil de yine x de yaşanmış bir olayı (ve ne hikmetse bu belli başlı olaylar değiştirdiği her hayatta da
    yaşanıyor) değiştirerek 3. bir hayatı z yi elde ediyor. mesela ilk hayatını-x değiştirip kızın babasının agzına sıçtıysa elde ettiği y hayatında o patlama olaylarının vb. tamamıyla yok olması lazım zira kaos teorisi tam da bu noktaya, hayattaki en ufak bir değişikliğin, kelebegin kanat çırpışı gibi yaşamın bütün akışını da değiştireceği tezine dayanmakta. ama nedense film boyunca adamızın elde ettiği tüm hayatlarda ana hatlarıyla benzer olaylar yaşanıyor patlama, çocuğun köpeği öldürmeye kalkması vs. halbuki daha ilk değiştirmede bütün bu
    akışın da değişmesi ve yaşananlardan apayrı bir hayat sürmesi gerekirdi kendisinin.

benzer konulardaki başyapıtlar için ise:

(bkz: la jetee)
    (bkz: twelve monkeys)
  • kelebek etkisi adıyla gösterilen, amerikan klişeleriyle dolu filmlerden sıkılanlara ilaç gibi gelen, müthiş bir eric bress ve j. mackye gruber filmi.

"kelebeğin kanat çırpışı gibi küçük bir şey, dünyanın yarısını dolaşacak bir fırtınaya neden olabilir."

--- spoiler ---
    filmdeki en etkileyici sahneyse; sevdiği kızın ve arkadaşlarının mutluluğunu kendi yaşantısına tercih eden evan'ın, hiçbir şeyi doğru yapamadığı, bir türlü başaramadığı gerekçesiyle ölmeye çalışırken annesinin akciğer kanseri olduğunu öğrenmesi ve onu iyileştirmek için, yeniden geçmişi düzeltme kararı almasıydı, bence.

- tanrı'nın yerine geçemezsin.
    + bu saçmalık. biliyor musun, her şeyi mükemmel yaptığımda sana bir kart atarım.
    --- spoiler ---

film; stop crying your heart out eşliğinde son bulur.
  • geleceğe dönüş filmine bile izledikten sonra kafa yorduğum zaman beynim bulandığına göre bu filme hiç kasmiyim diyorum.çünkü ilk başlarda tamamiyle hakim olabildiğin konuya ilerde "e .mna koyim bu nası böyle oluyo yaa" diyebiliyorsun.o yüzden mantık hatalarının fazla kurcalanmaması,olduğu gibi kabul edilmesi gerektiğini düşündüğüm hoş vakit geçirilecek bir film.bazı sahnelerden sonra hakikaten gerildiğimi farkettiğim sürükleyici de bir film.
    --- spoiler ---
    hapishanedeki lopez karakterinin hakkı yenilmiştir.şöyle bir baktım da entrylere bu arkadaşa hiç yer verilmemiş.filmdeki en baba ve karizma karakterdi.ayrıca hapishanede deli guvvetiyle evan a yardım etmeseydi daha çok lolipop yalardı evan kardeşimiz mapusta.
    --- spoiler ---
  • filmin etkisi ile hayatınızın geride kalan kısmına baktığınızda neyi değiştirsem neler olurdu paranoyasına yol açan, izlerken "vat iz metriks ulan" şeklinde dalga geçilebilen, bir kaç tahtanız eksikse günlerce etkisinde kalabileceğiniz film.
  • 10 yıl sonra bi daha izledim ve yine son 4 dakikada kendimi tutamadım amk.
    izlediğim en iyi romantik gerilim filmi. kader kavramı bu kadar iyi kurgulanıp işlenilemezdi.
    --- spoiler ---

o son karşılaşma ve ardından başlayan crying your heart out, filmin en can alıcı anı. ağlamayan, ayıp eder.
    --- spoiler ---
  • gerim gerim geren film.

--- spoiler ---
    bu filmi izledikten sonra hep hayalini kurduğum 10-15 yıl öncesine bu günkü aklımla geri gitme düşüncesinin gerçek olması durumunda kaybedeceğim güzelliklerden ölesiye korktuğum için "keşke"lerin yerini "iyi ki"ler almaya başlamıştı.
    --- spoiler ---
    bu da başucu filmim yapıvermişti kendisini. bu kadar gerilimli bir filmden nasıl böyle sevgi pıtırcığı olumlu bir düşünce çıkardıysam artık...
  • ilk izlediğimde kendimi zor tuttuğum, şimdi ise ağlamak için izlediğim film.

--- spoiler ---

insan kendini ne kadar sıksa da oasis - stop crying your heart out çalmaya başladığı ve evan günlüklerini yakmaya başladığı ana kadar sürüyor.*

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap