• paint it black coverlarının mümkünse gelişme çağındaki çocuklara dinletilmemesi gereken akıllara zarar death metal grubu.. şirin şirin şarkılar dinlerken playlistime kim tarafından ne amaçla sokulduğunu anlamama kalmadan vokali beni darmadağın etmiş bir gruptur bu.. gençken dinlerdik bunları da artık kafamız mı çekmiyor, yaşlandık mı nedir bilemiyorum vallahi..
  • 1.5 senedir playlistimde sabit kalan,tek kelime ile mükemmel bir grup.dağılmaları halinde üzüntüden ağlıyacağım tek gruptur kendileri.
    (bkz: knock on wood)
  • pohpohlanan trivium yüzünden hakettiği değeri görememiş olan tipsiz adamlar topluluğu.imaj yönünden zayıf, müzik yönünden güçlü grup.

şiddetle (bkz: miasma)
  • öküzleme bi müzik duyduktan sonra kliplerinde 5 tane kısa pantolon bebe görünce imaj olarak hayal kırıklığı yaratan hayvan grup..
  • sessiz sedasiz istanbul'da konser vermis grup. ulan ne ara geldiniz niye haberimiz olmadi? konseri duzenleyen organizatorlere sesleniyorum, niye adam gibi reklami yapilmadi bu konserin? bi daha da gelmezler di mi? aferin.
    (bkz: su anda agliyorum biliyor musun?)
  • en sağlam albümü bence "nocturnal" olan, bırakın albümü kötü parçası dahi olmayan, chopin günümüzde yaşasa ve death metal icra etse nasıl olurun cevabı gibi grup.
  • seneler önce daha ortaokuldayken bir dergide hakkında bir yazı okuyup "eeh trivium gibi bir grup herhalde. bana gelmez." deyip dinlemeye bile tenezzül etmemiştim. (şimdi trivium'un hastasıyım o ayrı.) geçen sene majesty adlı dvd'lerinin trailer'ını görüp kendilerine sempati beslemeye başladım. 2000'li yıllardan sonra piyasaya çıkan gruplar arasında favorilerimden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

the black dahlia murder'ın tarzı büyük ölçüde carcass'ın necroticism descanting the insalubrious ve heartwork albümleriyle daha melodik bir çizgiye oturttuğu müziğinden etkilense de grup kesinlikle özgün, taze bir sounda sahip. aynı zamanda konser kritiklerinden ve youtube videolarından anladığım kadarıyla canavar konser performanslarına imza atıyorlar. bunun en büyük sebeplerinden biri de hala o ergen metalci yıllarından beri muhafaza ettikleri amatör ruhtan gelmekte olduğunu düşünüyorum. zaten grup görsellerine baktığımızda başta trevor strnad olmak üzere elemanların çoğunlukla çocukluk-ilk gençlik yıllarında hayranı olduğu grupların tişörtlerini giydiklerini, alışılmış çatık kaşlı uzaklara bakan metalci pozlarından kaçındıklarını, metallica'nın 80'li yıllarda yaptığı gibi yakaladıkları eğlenceli fotoğraf karelerini albüm tanıtımlarında kullandıklarını görmekteyiz.

ben death metal seviyorum diyen dinleyicinin es geçmemesi gereken the black dahlia murder'ı dinlemeye başlayacaklara grubun müzikal yapısının artık karakteristik bir özellik kazandığı nocturnal albümlerini tavsiye ederim. 2013 yılında yayınladıkları everblack de son yıllarda çıkan en sağlam death metal albümlerinden biri.

yukarıda bahsettiğim majesty trailer'ının linki: https://www.youtube.com/watch?v=lzwgfkekemi
    dvd'nin tamamı için: https://www.youtube.com/watch?v=lhslmhdjoe4 (1. kısım), https://www.youtube.com/watch?v=0aiecxivfde (2.kısım)
  • yıl olmuş 2020 bu adamlar hala daha “verminous” gibi muazzam diyebileceğim bir single yayınlıyorlar. diğer yazarların da belirttiği gibi ortalama bir albümleri yok. dinleyiniz; dinlettiriniz.
  • 15 eylül'de deflorate isimli 5.stüdyo albümünü yayınlayacak aşmış, yarmış, koparmış, her türlü hayvani sıfatı hak eden grup. albümden ilk olarak a selection unnatural parça düştü internete ve görülüyor ki gazdan ayağını çekmemiş grup. albümü bekliyoruz biz de artık.

ayrıca bu sene içerisinde majesty ismiyle iki cdlik bir dvd yayınladılar. ilk cdde grupla söyleşiler, tur görüntüleri ve bilumum garip hâlleri bulunurken, ikinci cdde çeşitli konserlerden derlenen harika sahne performansları ve official klipleri mevcut. şöyle de bir playlisti var:

01. elder misanthropy (live) 2:58
    02. a vulgar picture (live) 3:57
    03. i worship only what you bleed (live) 2:09
    04. what a horrible night to have a curse (live) 3:52
    05. statutory ape (live) 3:56
    06. flies (live) 3:36
    07. everything went black (live) 3:21
    08. i'm charming (live) 3:03
    09. funeral thirst (live) 4:45
    10. miasma (live) 3:19
    11. deathmask divine (live) 4:10
    12. outtakes 29:23