• yanlış danışman seçmektir. tecrübeyle sabittir.insanın ömründen ömür götürür.
  • motivasyonu bozacak negatif insanlardan ve kötü etkileneceğiniz olaylardan, tez yazım aşamasında uzak durulmalıdır. tez yazıyorum diyerek kendinizi de boğmamalısınız. bedenen ve ruhen sağlıklı olmanız, çalışma verimini artırır.

tez dosyası tek bir dosya olarak veya güvenlik tedbiri alınmadan saklanmamalıdır. üzerinde çalışılan dosyanın mutlaka yedeği olmalıdır. tez dosyası en başta enstitüye teslim edilecek biçimde isimlendirilmeli sık sık değiştirilmemelidir. dosya ismi değiştiği zaman en güncel dosya kaybolabilir. bu yüzden standart çok önemlidir. her bakımdan standartları en başından oturtmak gerekir.

tez dosyasını güvenli bir biçimde saklamak için dropbox gibi internet tabanlı dosya kayıt sistemi kullanılmalıdır. böylelikle bilgisayarınız çökse bile başka bir bilgisayardan kaldığınız yerden çalışmaya devam edebilirsiniz.

çalışma kapsamında bulgularınızı yazacağınız tez word dosyasını, en baştan enstitünün yazım kurallarına (yazı sitili, punto, kenar boşluğu, satır aralığı vs.) göre ayarlamanız son aşamada işi kolaylaştırır. otomatik içindekiler tablosu oluşturmak için tüm başlıklarını stil oluşturarak yazım aşamasında seçin. tek tıkla içindekiler hazır olur. ayrıca (bkz: microsoft word ile tez yazacaklara tavsiyeler)

hepsinden önemlisi, dürüst, ahlaklı ve ilkeli olunmalıdır. intihal yapmadan, her satırda alana nitelikli katkılar sunma gayesiyle disiplinli ve sistemli çalışılmalı, samimi bir çaba ortaya konulmalıdır. abartılacak kadar büyük, hafife alınacak kadar küçük bir iş değildir tez yazmak.

son olarak; bu zorlu ve bir o kadar da öğretici yolda hakkıyla yürüyen, emek veren, samimi çaba ortaya koyan tüm yazarlara kolaylıklar diliyorum.
  • dikkat edilmesi gereken en önemli noktayı yazıyorum aşağıya..

"ben tez yazıyorum, bilgisayar başında uzun süreli kalıyorum, yoruluyorum, enerjim tükeniyor, kan şekerim düşüyor.."

ayaklarına o çikolataları, gofretleri, kuruyemişleri hayvan gibi gömmeyin. ders çalışırken atıştırırım deyu kendinize bahane üreterek o sağlıksız ve bol kalorili abur cuburları eve (hatta odaya, dolaba çekmeceye) stoklamayın.

cipsin yanında kola da içince teze ilave bi faydası olmuyor. o gofretler, nestle damaklar ne zihninizi ne de uykunuzu açıyor. baklava yiyince bilgisayar kendi kendine yazmaya başlamıyor.

bak tez biter, kilolar kalır.
    diplomayı alınca kilolar kendiliğinden gitmiyor.
    yhaa tez bitsin de ben veririm onları filan da demeyin. bok verirsiniz. ayı gibi dolanırsınız ortalıkta.
  • tez yazan kişiyi gereksiz kaygı ve endişeye sürükleyen şeylerdir.

- bilgisayarınızı güncellemek. çalışmanızı tamamen bitirdiğinizden emin olmadıkça bilgisayarınızı güncellemeyin hatta otomatik güncelleme varsa kapatın. bilgisayarınızı güncellerken boş silahı şeytanın doldurur misali binde bir ihtimal bir araya gelir ve üzerinde çalışmakta olduğunuz dosyayı kaybedebilirsiniz.

- profesyonel olmayan office programı kullanmak. bilgisayarınızı aldığınız yerin size hediye olarak yüklediği yada internetten upload ettiğiniz şeyleri kullanıyorsanız kullanmayın. office programlarının mutlaka okulunuzun size sağladığı profesyonel ve lisanslı versiyonlarını kullanın yada alabiliyorsanız kendiniz alın.

bir gece güncelleme sırasında uykulu gözlerle kaydetmeden kapattığım dosyama bir daha ulaşamadım. bulabildiğim tüm kurtarma programlarını denedim ama işe yaramadı. bir anlık dikkatsizlik yüzünden bir günlük emeğimi kaybettim ve bunun psikolojik sıkıntısı diğer günümü de mahvetti ve iki gün geriye gittim. daha fenası da olabilirdi.

edit: düzeltme.
  • 1) madem, öyleyse, oysaki, halbuki, aslında vs. kelimeleri kullanmayın.

2) gözlemlediğiniz olguları 1. çoğul şahıs zamiri üzerinden açıklamayın. örneğin,"x'e bağlı olarak y olayının gerçekleşmekte olduğunu görmekteyiz" bunu asla yapmayın. bilim dili sizli bizli yazılmaz. siz olguların ortasında değilsiniz çünkü, dışarıdan tarafsız olarak gözlemleyensiniz.

3) epey, az çok, bayağı, çok az, hemen hemen vs. ifadeleri kullanmamaya gayret edin. çünkü bu ifadeler özneldir. yani sana göre epey olan bir başka birisi için çok az olabilir.

4) bir önceki konuda görüldüğü gibi, bir önceki sayfada belirtildiği gibi ya da ileride açıklanacak olan vs. ifadelerden kaçının.
  • şüphesiz intihaldir. intihal oranını gösteren programlar daha sonra başınıza iş açabilir.
  • olurda güneş patlaması olur tüm teknoloji, uydular, alt yapılar çöker diye kurşun, alüminyum alaşımı bir matruşka içinde saklayın tezinizi. serin ve kuru yerlerde saklayın. sakladığınız dosyanın içine kabe imamından ayetel kürsi ses dosyası koyun. matruşkanızın üzerine zem zem ve gül suyu dökün. fakat yalnızca son katmandaki matruşkanın üzerine. ikinci katmandaki matruşkanın üzerine bu teze dokunanın elleri kurusun yazın. arapça, ingilizce, türkçe ve çince yazın, bir de çeyiz sandığında saklayın. bu hayatta temizlikten temizliğe gün yüzü gören ıvır zıvırın yanına. teslim tarihi geldiğinde, mail olarak yollayın, yok mail olarak yollayamıyorsanız, iyi donanımlı iki swat timi ve çeyiz sandığını taşımak için bir adet fil olmadan tezinizi evden çıkarmayın.
  • bir cümle de olsa her gün yazmaya çalışın, kullandığınız bir kaynağı hemen kaynakçaya ekleyin, amannn sonra bulur eklerim demeyin, bulamıyorsunuz.
  • kopyala yapıştır yapmayın, intihal oranını düşürmek istiyorsanız yabancı kaynaklara yüklenin, çeviri yapın.
    bir paragraftan diğerine geçerken arada konu ve anlam uçurumu olmamalı.
    fen bilimleri bölümünden yapacaklar özellikle kullandıkları ekipmanların kayıtlarını, ölçümlerini, hacimlerini vb. son güne bırakmadan not etmelisiniz yoksa benim gibi pazartesi yaparım dersiniz de pandemi çıkar daha da okul yüzü göremezsiniz, sonra danışmanınızdan azarı işitirsiniz.
    danışmanınız sizi deneyleriniz konusunda yönlendirsede bir fikre sahip olmadan sadece ona güvenmemeli, yayın ve tez okumalısınız. bunun güzelliğini tez yazarken farkedeceksiniz.
    deney ve analizlerinizi yorumlayabilmelisiniz, 'bana ne dediyseniz onu yaptım hocam bir fikrim yok benim' demek lisansüstü eğitimi alan biri için yakışıksız olur.
  • yavsak danışman seçmeyin
hesabın var mı? giriş yap