• satışa sunulduğu ve yaygınlaştığı zaman şunu duymamız olası hale gelebilecektir. (bkz: tesla şarjı olan var mı)
  • jeremy clarkson abinin top gearda ağzına sıçtığı ceyranlı götürgeç.

aküsünün 300km civarı bir menzili var, ama programda 90km yaptıktan sonra pili bitmiştir. jeremy hayvanı tam gaz gidince, 300 falan yalan yani.

hızlanması ilk günden beri efsane olmuştu, lotus elisei de fena tokatladı, ben olsam sokağa çıkmam valla.

şarj süreside söylenene göre 16 saat aracın.

tabi amcam* herzaman ki gibi reklam değil program yaptığı için lafını esirgememiş;

"bundan iki tane almak lazım, biri şarj olurken diğeri ile takılırız"
  • rekorlarin arabasi (17 11 2017 de tanitilan v2 modeli)

0 - 60 mph (0 - 100 km/s) 1.9 sn (bu isi 2 sn altinda yapan ilk seri uretim araba)
    0 - 100 mph 4.2 sn (0 - 160 km/h)
    ilk 1/4 mili 0 dan baslayarak tamamlama suresi 8.9s. (kalkistan sonraki ilk 400 metre) (bu isi 9 sn altinda yapan ilk seri uretim araba)
    620 mil (1000km) menzil tek sarjda (200kw battery - hayvansin). (en uzun menzilli elektrikli arac onceki rekor 315 mil ile model s de)
    3 motorlu
    son hizi 250+ mph (400+ km/h)

bunlarin hepsi en temel modelde - base model. (daha ust secenekleride olacak)
    uretim 2020 de fiyat 200k $ gibi gozukuyor
  • hepimizin cebindeki telefonlarda bulunan lithium ion pillerin yarım ton civarı bir miktarını arabanın her boşluğuna tıkıştırarak bir alternatif üretmiş şirketin "roadster" arabası. hiç fark ettiniz mi bilmem cep telefonlarının pil ömrü 1 seneden sonra azalmaya başlıyor, 2 sene geçtiğinde neredeyse başlardaki sürenin yarısına kadar geriliyor. diyelim ki ilk aldığınız gün saatte 90 km ile 400 km yapmayı başardınız bu "roadster"la... 100 büyük verdiğimiz bu arabayı 3 sene sonra kaldırıp çöpe atamayız heralde. ne yapmalı? tabii! pilleri değiştirelim böylece rahat bir vicdanla araba sürerken (web sitesi böyle diyor zira) 3 senede bir doğaya yarım ton li-ion pil atığı hediye ediyoruz, şahane!
  • deposu 3 dolara doluyor kafada canlanmasi acisindan.
  • karpuz kadar motorla ortalığı skip atan araba.
  • cgi ile gerçeği ayıramayanların 400 km/s hıza ulaştığını iddia ettiği araç.
  • tesla'nın yeni canavarı. otomobil dünyasına boyut atlatacaktır. özellikleri bakalım.

0-100 1.9 saniye. (dünyanın en hızlı arabası olarak görünen bugatti chiron 2.1 saniyede çıkıyor.

en yüksek hız 250+ mph. yani 400+ km. piyasada 400'ün üzerine çıkan kaç araç var? saysan iki elin parmağını geçmez.

10 bin nm tork. ve tamamı gaza bastığın anda tekerde. lamborgini aventador'un torku 690 nm. üstelik 5000 devirden sonra verebiliyor. şaka gibi elon musk.

620 mil gidebiliyor. yaklaşık 1000 km. en iyi model s yaklaşık 400 mil gidebiliyordu. (bence bunun amacı uzun km gitmek değil. bu araca sahip olan kişiler aracın her damla gücünü kullanacağı için en uzun süre kullanmasını sağlamak. bu araca, model s motoru koysalardı muhtemelen sürücüler pilleri 3-4 saatte bitirirdi.)

asıl bombaya gelelim.

fiyatı sadece baz modelde 200bin dolar.

benzer özelliklere sahip araçların milyon dolar seviyesinde olduğunu düşününce herif şunu bedava veriyor. 200 bin dolar para mı lan it. türkiye fiyatı maximum 1.5-2 milyon tl olarak düşünsen, bmw m3'e m4'e m5'e binen mütahhit oğullarının yeni gözdesi olabilir.
  • sanırsam ilk 100.000 dolarımla alacağım olan arabadır...
  • [ http://www.teslamotors.com/ ] sitesinden gorulebilecek arac. umarim cok satar, cunku insanlari bu teknolojiye ikna etmenin yolu kutu gibi minik araclar ile degil de (her ne kadar bugunun sehirleri icin gerekli olsa da) boyle gosterisli arabalarla olacagina inaniyorum.

en kisa zamanda bir top gear degerlendirmesi bekliyorum (veya para toplayip agamemnon'a alalim test etsin).

koskoca isimler yazmis basligi altina ama bir tanesi link vermemis, ayiptir, gunahtir*.
hesabın var mı? giriş yap