• bir süredir rahatsızım evde yatak döşek yatıyorum. evde de nuh nebi'den kalma bir termometre var onunla ölçmeye çalışıyorum kendimi falan. gözüm de pek görmüyor kaç derece olmuş hep ilaç almaya gittiğimde unutuyorum dijital bir termometre almayı.

neyse bugün eczaneye gittim bir şişe limon kolonyası aldım ve "bir de termometre almak istiyorum ama çok pahalı bir şey olmasına gerek yok" dedim. adam suratıma garip garip baktı: "ne için kullanacaksınız?" diye sordu. termometreyi götüme sokacak halim yok sonuçta "ateş ölçmek için?" dedim şaşkınlıkla. "abla sen öyle deyince, ben bundan istiyorsun sandım" dedi masadan eline aldığı bildiğin marangoz metresini göstererek.

neyse termometreler yandaymış, gösterdi. "abla bunun adı derecedir, biz hep derece diye satıyoruz aklında bulunsun" dedi. bana uzattığı ve derece olduğunu iddia ettiği aletin üstünde koskocaman bolt harflerle termometre yazarken. "üstünde de termometre yazıyor?" dedim. "ya öyle de derecedir bu yani" dedi.

eve geldiğimden beridir götümle mi gülsem ağzımla mı gülsem bilemiyorum her yerimle gülüyorum asdfgghfgdfsd adam sattığı ürünün adını bilmiyor yahu! eczane burası, alakasız bir yer değil ki? uzunluk ölçmek için metre istesem neden eczaneye geleyim amk!

arkadaşlar aklınızda bulunsun, derece bir ölçme ifadesidir. birimdir. hatta tek başına hava x derece demek, sıcaklığın değerini tam olarak bilmemizi sağlamaz. termometrelerin birimlerine göre çeşitleri olur. hangisine göre derece? celcius mu, fahrenheit mı?örneğin amerikan filmlerinde altyazıda "hava 80 derece" diye bir şey görürsünüz. muhtemelen havanın ebesinin amı kadar sıcak olduğunu belirtmek için abartmışlar der gülersiniz ama aslında o 80 fahrenheit'tır çünkü amerikada termometrelerin derecesi fahrenheit'a göredir ve 80 derece orada normal bir sıcaklık.

kısacası ateşim 39 derece deseniz normaldir. ama ateşim 39 termometre diyemezsiniz. çünkü derece birimken, termometre ölçen aletin adıdır. çeşitleri ve birimleri değişse de ölçen aletin adı değişmez.

termometrenin adının derece olduğunu iddia eden herkesin götüne santorio reyiz girsin.
  • insanin atesini ölcmede kullandigi bir alet.

eskiden bunun civali olanlari vardi. cevreye zararli diye kaldirilmis. onun yerini elektronik olanlar aldi. hani insanin takintilari olur ya, o civalilari ariyor hala. ee elektronik termometrede 35 derece atesinizin oldugunu görünce, güveninizin sarsilabiliyor haliyle.

civali olanlar esrarengiz aletlerdi. ates olcmeden once, sallayip düsürürdünüz once göstergeyi. bir de o civayi görebilmek icin, "böyle $a$i bak $a$ir" tarzinda bakmaniz gerekirdi. cok onceleri kirmizi olurdu o sivi, en son gümüs renkli oldugunu gördüm. tabi bunu yaparken, termometreyi -halk dilinde derece deniyor galiba buna- elinizden firlatip atma, kirma ve güdümlü anne terligiyle tanisma asamalariniz da olabilirdi.

elektronik olanlar ise, pille calisiyor. dügmesine basiyorsunuz. kontrol olarak 36,5 dereceyi gösteriyor. sonra koltuk altiniza koyabiliyorsunuz. ölcme islemi tamamlandiginda biplemeye basliyor. ekranda atesinizi görebiliyorsunuz. agizdan ölcmek ise daha emniyetli sanirsam. agiz ici sicakligi, koltuk altindan her zaman icin daha fazla cikiyor.

bir de doktorlarin asmis termometreleri var ki.. doktor, atesinizi ölcecegini söyler, kulak icinize bir degdirir o termometreyi. "bipp" diye bir ses cikar saniyesinde ve atesinizi hic beklemeden ölcer. sensörlü falan birsey sanirsam. canavar gibi birsey.
  • günlerdir hep 31'i gösteriyor. birşeyler mi anlatmaya çalışıyor bana anlamıyorum. ama bu sıcakta yaprak kımıldamıyor ki yarrak kımıldasın...
  • galileo galilei'nin 1592'de bulduğu ilk termometre ısıda oluşan değişiklikleri derece birimi olmadan gösteriyordu. dereceli ilk termometre ise 1714'de alman gabriel fahrenheit tarafından bulundu. fahrenheit ölçü olarak insan vücudu sıcaklığını ve tuzlu suyun donma noktasını * kullandı. daha sonra saf suyun kaynama noktasını * kullandı. termometreyi santigrat dereceli haline getiren ise isveçli anders celcius oldu.
  • evin içinde 35 dereceyi göstererek beni cinayete azmettirmeye kararlı, üzerimden espri yaptığını düşündüğüm sıcaklık göstergeci.
  • muhteşem bir icat. insanoğlu tabiatı gereği meraklıdır. ve hava sıcaklığı eğer bir ölçer olmadığı müddetçe sırdır. bu sırrı küçük ve ucuz bir aletle çözmek muazzam.
  • genellikle ateşölçer olarak bilinir. fakat bir tanıdığımın kedisine uyguladığı yöntem sayesinde ateş alır yönünü de öğrenmiş olduğum süpersonik alet. yalnız termometreyle ilişkisinden sonra kediyi göreceksiniz, nihayetinde cinsellik büyük bir ihtiyaç.
  • bir süre elde kalan domuz gribi aşılarıyla üretileceği açıklanmıştır.
  • civalı olanlarının üretimi sağlık bakanlığı tarafından durdurulmuştur.
hesabın var mı? giriş yap