• en baba devası bildiğiniz karbonat'tır.
    doğum yaptıktan sonra (bana göre) insanın değişen vücut kimyası sonucu ter kokularında bir ağırlaşma oluyor. kendi ter kokum beni rahatsız etmeye başlamıştı resmen

ara tara derken birisi karbonat önerdi ve bingo! buymuş dedim. karbonatsız geçen yıllarıma acıdım. ehuh

şöyle kullanılıyor; banyodan çıkınca, henüz kurulanmadan hemen parmak uçlarınıza birazcık karbonat döküyorsunuz. henüz ıslak olan koltukaltlarınıza sürüyorsunuz... peeling şeysi gibi pütür pütür kalıyor. olsun varsın. orda bırakın onları..

kurulanıp giyindiniz. cav cav sıcakta çıktınız.
    şakır şakır terliyor olsanız dahi (ki terlemeyi kesmiyor bu, kokuyu kesiyor) bir nebze dahi ter kokmuyorsunuz..
    şaka gibi, mucize gibi.
    bütün gün dışarda koşturdum ve günün sonunda bi gram ter kokusu yoktu koltukaltlarımda..
    şahane
  • üniversitede bir arkadaşımız vardı, yıkandıktan hemen sonra bile keskin sirke gibi ter kokardı adam. beş metre öteden geçtiğini gözünüz kapalı anlayabilirdiniz, öyle bir koku bulutuyla çevrelenmişti. hiçbirimiz yanına yaklaşamazdık, yanımıza "naber abi" diyerek ve elini omzumuza atarak filan sokulduğunda da belli etmeden, kırmadan kaçmaya çalışırdık, onu kırmayalım diye* burnumuzun direği kırılırdı. işin garip yanı, arkadaş durumunun kesinlikle farkında değildi, kendisinden çok daha az ter kokan insanlar için "öf be ne kötü kokuyorsun" diye konuşurdu bir de, bizi hayretler içinde bırakırdı.

bir gün söz ondan açıldığında her sabah yıkanmasına rağmen neden bu kadar kötü koktuğunu bize ev arkadaşları anlatmıştı. yıkanmadan önce çıkardığı kirlilerini duştan sonra aynen giyiyordu, bunu defalarca tekrarlıyor, deodorant da kullanmıyordu.

herneyse, sonunda bizim arkadaş grubumuzdan bir kız bu çocukla çıkmaya başladı. kız ter kokusundan neler çektiğimizi çok iyi biliyor ya, belki durumun çözülmesine yardımcı olur diye düşündük ve uygun bir dille konuyu açtık, "sen üzmeden konuyu açarsın, yardımcı olursun ona (ve bize)" dedik.

aldığımız cevabı hatırladıkça midem bulanıyor. kız kızara bozara "ama ben onun o kokusunu çok seksi buluyorum" dedi. sevgili sözlük okur ve yazarları, kokuyu tarif etmem mümkün değil. hani hiçbir feromon için katlanılmaz, sirkeyle dışkı karışımı bir esans, arada çürük yumurta meltemleri de esiyor.

bir süre sonra aramıza yeni katılan bir arkadaş, çocuğun ter kokusuyla acımasızca dalga geçene kadar problemimiz bir iki ay kadar sürdü. "bunu biz niye yapamadık?" diye az dövünmedik elbette.

her insan kirli olmakta, kötü kokmakta, sigara içmekte vs. özgürdür ama bunu rahatsız olanların dibine girip yapmayın sevgili kardeşlerim. kokularınızı üzerimize salmayın, lütfen uzağa gidin. yakınımızda olacaksanız da biraz özen gösterin. eşeklik etmeyin, güzel güzel yıkanın, ter kokanların da sigara içenler gibi en kötü tarafı dayanılmaz bir koku saldıklarının farkında olamamaları.

(bkz: patrick süskind)
    (bkz: koku)
  • ankara'da 532 no.lu belediye otobüslerinde yoğun şekilde hissedilir. hatta bazen yoğunluğu öyle artar ki vücuda gelir, cisme bürünür, "gardaş bi geçeyim müsaadenle" falan diyerek önünüzden geçer.
  • yaa insanlik halidir o gun dus alamamissindir. havaya gore giyinmemissindir, fazla kosusturmussundur az biraz ter kokmayi anlarim da arkadas sabahin 5'inde kiymali borek pisiren borekcinin mutfagi gibi kilo kilo sogan kokmak nedir yaaa! at mi kemirdin esek mi yedin insafsiz! suan koku alm reseptorlerim agliyor biliyor musun!

aromali oldugunda dayanilmaz boyutlara ulasan pislik.
  • enteresandır sık sık sevgilinin söz konusu olmasına sebep olur. sanki metrobüste otobüste herkes kavun kokuyor.
  • valla konu ter kokusu ise babamı tanımam. alın teri kokuyorsa alnıma roll on sürerim. nitekim annem de tanımıyor, "gelir gelmez evin havasını değiştirdin allah belanı versin senin adam" deyip direkt banyoya gönderiyor. kokma koktukça sıra sana gelecek. kremalı mantar çorbası diyorum sana ya!
  • metrobüslerin kapısı kapalıyken dışarıdan alınabilen koku.
  • ben de emzirirken çok kötü koktuğumu keşfedip karbonata başlamıştım, bir süre sonra koltuk altımı tahriş etti. (terden sürtünce, jiletin falan da etkisiyle) sonra bloglarda hindistancevizi yağını okudum, şimdi ikisini karıştırıp sürüyorum, hem yağ koltukaltının pişik olmasını da önlüyor çok sıcak havalarda. hindistancevizi yağının kendisi de antifungal ve antibakteriyelmiş. sıcakta hindistancevizi yağı eriyecektir, karbonatı bol, kalınca, ezme kıvamlı bir karışım işinizi görür. karışım halinde olunca karbonat pul pul dökülmüyor da. dileyen bir iki damla uçucu yağla kokulandırabilir. (lavanta yağı ayrıca antibakteriyelmiş)
  • sanırım bu iğrençliğin bu kadar alıp başını gitmesinin sebebi "ama bazı insanlar ne yaparsa yapsın kokuyo yeaa" şeklindeki normalleştirmedir. kişi kendisi koktuğunda "ama napim ya ben kokuyom" der.

ter kendi kendine kokmaz! amma ve lakin bazı insanın teni diğerine oranla daha çok bakteri üretir, bu insanın da diğerine göre daha çok önlem alması gerekir hepsi bu! ha çok ağır hormonal bir rahatsızığın, bakteriyel enfeksiyonun vardır, için çürümüştür onu bilmem ama inan bana bu kadar hastaysan bunu farkedersin.

test edelim ya, terinin ne yaparsa yapsın koktuğunu iddia eden kişi her sabah duş alsın (sabun ve lif kullanarak, koltuk altını köpürte köpürte yıkayarak), tabi önceden beri teke taşağı gibi kokmakta olan koltukaltı kıllarını da traş etsin. duşun ardından tercihen nivea bir roll on kullansın, eskiden giymekte olduğu ve artık bakterilere mesken olmuş, rezidans olmuş, apartman olmuş tişörtlerinden değil de yeni bir tişört giysin, ertesi gün yine aynı işlemi yapsın bakalım kokuyor mu! duş alamadı mı kardeşim her sabah, tamam, koltuk altını sabunla yıkayıp roll on sürsün. kokmaz. buna rağmen kokuyorsa o adam/kadın acilen doktora gitmelidir zira ölmüştür, haberi yoktur. insanın sıvılarındaki ve/veya derisindeki bakteri oranının o insanın domuz ölüsü gibi kokmasına sebebiyet vermesi için ebola mı olmak lazımdır artık, veba mı, aids mi bilemedim. normalden çok terliyorsan ve normalden çok kokma eğilimindeysen, normalden daha fazla koltuk altını yıkarsın ve/veya duş alırsın + roll on sürersin olur biter. ter kokmayan insanlar da cennetten gelme ve bakterisiz yaratıklar değil, önlem alan senin gibi insanlar işte. bu basit hijyenik önlemleri almayan herkes teke taşağı olimpiyatlarında başarılı dereceler sergileyebilir zira.

sonra bir de demezler mi yok araplar pis, yok kahire kokuyor...
    sen tertemizsin maşallah, misk-i amber kokuyorsun.

evet, tahammülsüzüm.

ha bir de, "kadınlar ter kokusu seviyomuş lan" efsanesini de unutmak lazım gelir kokarca kişiler tarafından zira kadının sevdiği ter kokusu değil, ten kokusudur, kişiye özel, koku gibi olmayan ancak hormonlarla algılanan ve dahi güzel bir parfümle taçlandırıldığında baş döndüren, asla ama asla pis kokmayan, sabunumsu, bebeğimsi, temiz ve "güzel" kokudur, bakterilerin neden olduğu çürük koku değildir, bilginize. gerçi insanoğlu türlü türlü, pisi, sadisti, mazoşisti, neyse...
  • hintliler ile calisirsaniz ter kokusunun yerini ten kokusu alir.hangisi daha fena derseniz terlemis bir hintli diyebilirim.
hesabın var mı? giriş yap