• colorado state university'de profesorluk yapmakta olan bir otistik. otizmle ilgili kitaplari bu konuda en aciklayici ve duzgun olanlar kabul edilmektedir.
  • insanların kafasındaki otizm ön yargısını yok eden, uzun zamandır izlediğim en mükemmel film.

--- spoiler ---

hayvanlar sakin bir şekilde ve daireler çizerek ve diğer hayvanları takip ederek yürüyorlar. ve kıvrımı takip ettikleri için mutlular; çünkü geldikleri yere döneceklerini sanıyorlar. biz onları kendimiz için yetiştiriyoruz. tabiat zalim olabilir ama biz öyle olmak zorunda değiliz. onlara saygı borçluyuz.

--- spoiler ---
  • garip bir kadın. kendisini türkçe alt yazı seçeneği de bulunan şu video ile tanımıştım aylar önce:

http://www.ted.com/…d_needs_all_kinds_of_minds.html

otistik oğlu olan bir tanıdığım var. kendisinin feysbuk üzerinden düzenli olarak otizimle ilgili paylaştığı videolar sayesinde otizim hakkında bilgi sahibi birisiyim. hatta yukarıdaki videoyu da gene bu tanıdığım sayesinde izlemiştim.
    kendim de bu gruptaydım: biliyorum ki otistik durumu, spastik, down sendromu, vb. durumla eş değer biliyor herkes. otizmin, zekanın normalin altında kabul edildiği diğer farklılıklarla alakası olmadığını görmek için öncelikle yukarıdaki video izlenmeli, sonrası da aynı isimli filmi torrent sitelerinden indirilip izlenmelidir.

hani herkesin bildiği yanlışları yerle bir eden şeyler vardır ya, bu kadın o şeylerdendir.
  • an itibariyle ntv'de oynuyor. kaçırmayın.
  • bir saat kırk dakika boyunca ağlamak mı istiyorsunuz?
    bir saat kırk dakika boyunca gülmek mi istiyorsunuz?
    bir saat kırk dakika boyunca umut etmek mi istiyorsunuz?
    bu filmi izleyin. temple grandin'le tanışın. otizmle tanışın. otistiklerle tanışın.
    siz, biz onlara bakmaya utandık, gözlerimizi başka yerlere çevirdik, haklarında konuşurken belki de sahte sahte üzüldük. onları hasta yaptık.
    kişisel gelişim zırvalarında onların farklılıklarını anlatarak üstlerinden prim yaptık. hikayelerini anlattık olanca karizmatik ses tonumuzla, "görün" dedik "onlar mı engelli biz mi?". üstlerinden para kazanıp cebimize attık.
    farklıydılar, evet, dokunulmak istemiyorlardı ya da insanlarla konuşmak istemiyorlardı ya da kendilerine bir dünya kurmuşlardı; ama kendimize sormamız lazım: biz onlarla gerçekten konuşmak istedik mi hiç, gerçekten onlara içten bir kez sarılmak istedik mi ya da onların dünyalarına girebilmek istedik mi?

hayatımda hiç bir otistikle ya da otizmliyle tanışmadım; ama duydum, okudum, öğrendim ki farklı; ama eksik değildi onlar.
  • başyapıt olmaya aday bir film. neredeyse tamamını "vay be", "helal olsun"lar eşliğinde ve gözlerim dolarak izledim. (ağladım işte bildiğiniz)

bir benzeri için (bkz: forrest gump)
  • izlenmesi gerekli bir hikaye olmasının yanısıra, claire danes için mutlaka görülmelidir.
    şaşırtıcı derece sıradışı ve olağanüstü oyunu filmin pek çok sahnesini tekrar tekrar izlememe sebep oldu.
    emmy kazanmasaydı, kazanana ''gel sen bi bakiim benim karşıma'' dicektim, o derece mükemmel bir oyuncuymuş bu kız.
    julia ormond da öyle bir anne olmuş ki, neden film izlemeyi sevdiğimizi hatırlatır insana. o kadar gerçek..
    hem film, hem yönetmeni (mick jackson), hem de 3 oyuncusu (david strathairn, julia ormond, claire danes) emmy kazanmıştır.

''different, but not less''......
  • film boyunca insanın yüzünde sürekli bir tebessüm olmasına sebep olan hayat hikayesi. bu gibi filmleri izledikten sonra insan, 'biz zor bir hayat yaşıyorsak peki bu gerçekten nedir?' diye düşünmeden edemiyor. mücadele ettiğinizi düşünüyorsanız bir de bu filmi izledikten sonra ölçüp tartın yapmak istediklerinizi.
  • kimi zaman sahip olduğumuz şeyleri "kötü" biliriz ya; bu kadın onu "iyi" bulmayı öğretir. gerek film, gerekse kendisinin ted konuşmasının ana odağı da bu zaten.

o değil de... filmdeki fen bilgisi öğretmeninin bu hayatı nasıl kurtardığı ve bu kadını topluma ve bilime nasıl kazandırdığını gördünüz mü? öğretmen yazarlar... gerizekalı sandığınız, uğraşmak istemediğiniz bir çocuğun dünya'yı daha yaşanabilir hale getirecek şeyler yapma ihtimalini bir düşünmek istiyorsanız, mutlaka ve mutlaka bu filmi izleyin. bu film bence sadece otistik çocukların ailelerine değil, öğretmenlere de çok mesaj veriyor.
  • filmde, fen bilgisi öğretmeni ve onu en iyi anlayanlardan biri olan dr. carlock'un (david strathairn) "temple, bunun bir kapı olduğunu düşün. senin için tamamen yeni bir dünyaya açılacak bir kapı..." sözüyle, karşılaştığı sorunlar karşısında yılmak bir yana, yeni bir dünyanın heyecanıyla üstüne üstüne gitmiş ve başarmıştır.

ayrıca,
    ....gülümseten spoiler ....

animal husbandry

...gülümseten spoiler...
hesabın var mı? giriş yap