• kimilerince tek bir kaynaktan, copy/paste ya da "baka baka yaz" yoluyla, bir konuda olabildiğince entry girmek şeklinde algılanan, seçilen bir konu hakkında bir seri bilgi girme aktivitesi.

bu işe soyunanların göz önünde tutması gereken en temel şey, konu ne olursa olsun, girilen bilgilerin tek bir kaynaktan toparlanmaması, yapılan çalışmanın bir başı-sonu olması, kullanıcıları o konu hakkında makul, kullanılabilir bir şekilde bilgilendirmesidir.

eğer kalkıp, başka bir internet sitesinden copy/paste yoluyla entry doldurmaya başlarsanız, yaptığınız işin, bir değeri olduğunu söylemek, gerçekten lazım olan ve sadece sözlükte bulunabilecek bir bilginin bulunmasını zorlaştırmaktan başka bir işe yaradığını savunmak mümkün değildir.

bir dönem, car car binks nickli suser'in yaptığı buydu. kopyalamayı asla bitiremeyeceği bir internet sitesinden, ikisini de bastırıp, üstüste koyup, ışığa tutsanız, birebir örtüşecek şekilde alınmış entry'lerle doldurmaya başlamıştı sözlüğü. yaptığı işin ne değeri vardı? ben o konuyla ilgili bilgi arayacak olsam, zaten giderim o sitenin adresini girerim, o konuyla ilgili mevcut bilginin tamamını bulurum. sözlüğe, o bilginin nerede bulunacağı bilgisini yazması yeterliydi.

aynı şekilde, şu anda shark bülbülü adlı, yazar demiyorum, kullanıcı, karman çorman bir biçimde, almanca, ingilizce, isveççe, türkçe, hangi lehçesi olduğunu bilemediğim kürtçe kelimeler yağdırıyor, bunlar arasında cross-reference'lar giriyor. bu lisanların her biri başlıbaşına bir derya, bunlardan herhangi ikisinin birbirine çevrimlerini girmeyi ömür boyu bitiremeyeceği aşikar iken, amaçsızca, kimsenin işine yaramayacak, sözlükteki gündemi takip etmek isteyenleri engelleyecek şekilde, yazıyor da, yazıyor. yorulup ta bıraktığı zaman ne olacak? sadece sözlüğün database'i şişmiş, bir yığın, kimsenin ilgilenmediği, arayacaksa, asla sözlükte aramayacağı çöp entry girilmiş, bu arkadaş entry girmeye soyunduğu zaman, sözlüğü olağan şekilde takip etmeye çalışanların asabı bozulmuş olacak.

bunun dışında, kendisinin bir takım istatistiklere girmesinden başka kimseye bir faydası yok. biz yine ingilizce, almanca, isveççe, bir lisan denilebilirse, kürtçe bir kelimenin türkçe karşılığını aradığımızda, almanca-türkçe-almanca, ingilizce-türkçe-ingilizce ve benzeri bir lügat alıp oraya bakacağız. vatana, millete faydalı olmak istiyorsan, bunları kim yayınlamış, nereden alınır, nerede bulunur, bunu yaz kardeşim. bu temada yapabileceğin tek faydalı çalışma budur.

tematik çalışma yapmak istiyorsanız, herhangi bir konu hakkındaki seri bilgileri, kendi deneyimleriniz dahil, çeşitli kaynaklardan toparlayıp, sözlüğe yazın ki, bizler de o konuda aradığımızı topluca sözlükte bulalım, deli danalar gibi, google'da, altavista'da, çeşitli internet sitelerinde dolanmayalım, bu site alışılageldiği gibi kutsal bilgi kaynağı olarak anılsın, insanlara bir faydası olsun.
  • ne sisin, ne de kebabin yandigi bir cozumu olan problem.

soyle ki: kontrol merkezine dergiye yazi gondermeye yarayan "eksi" isimli bolum gibi "tematik" diye bir bolum eklenir. tematik calismasi yapmak istiyen yazar da entryleri direk sozluge degil de bir txt dosyasina sozlugun okuyabilecegi belli bir format ile girer, sonra kontrol merkezinden dosyayi upload eder. abuse edilmemesi icin bir moderator tarafindan okunup onaylandiktan sonra da gunun basliklarina hic ugramadan direk sozluk veritabanina eklenir. boylece,

- gunun basliklari bolumu "tek bir blok halinde sicmak" etkisinden kurtulur
    - tematikciler kimseyi rahatsiz etmenden tematiklerini yaparlar
    - istatistikciler kimseyi rahatsiz etmeden istatistiklere girmek icin kasarlar
    - a harfinden baslayip b harfinde biten yabanci dil tematiklerine bir son verilmis olur vs. vs.
  • ssg oturup tum illerin nufuslarini bir anda entry olarak sozluge soksa (ve bunlarin bugunde gorunmemesini saglasa mesela) kimsenin cikip "abi bize ne washington'un nufusundan diyecegini zannetmiyorum. sonuc olarak ise yarayabilecek bir bilgidir. bir sey aramak icin googledan once sozluge bakmak benim icin haz verici bir hadisedir, bu aramalardan istedigimi bulamayip google a yonelmem ne kadar az gerceklesirse o derece memnun olu(yo)rum.
    ha tematik calismalarda diger yazarlari kasan sey gozlemledigim kadariyla insanlarin bugunde kaybolan entryleri, yoksa dunyada uretilmis cumleler* varken kimse uc bes baytlik hede ilkogretim okulu entrylerinin kapladigi yerden sikayetci degil herhalde.
  • sözlüğü kutsal bilgi kaynağı olarak gören ve kullananlar için aslında son derece yararlı bir çalışma çeşididir.
    kişi bir konu hakkında kafasına takılan bir şey olduğunda ilk sözlüğe bakmaktadır.
    aradığı konuyu ve benzer konuları tematik çalışan bir yazar sayesinde sözlükte bulduğunda kendisini takdir etmektedir.
    neticede kutsal bilgi kaynağı olan sözlükte verilen bilgiyi sırf tematik diye kötülemek abesle iştigal olacaktır.
  • türlü çeşitli sakıncaları olan çalışmalar.

imdi, tematik çalışma yapmakta bir sorun yok, isteyen istediği sözlüğü buraya geçirebilir, kimseye hesap vermek durumunda da değildir. ancak sakıncalar tam da burada işte, zira koca sözlüğü baştan sona yazmak o kadar kolay değil, bu iş sabır, dirayet ve metanet gerektiriyor, sistematik çalışma gerektiriyor, zaman gerektiriyor en çok da. ama ne oluyor, a, bilemedin b, ya da artık hangi harften başlanmışsa o, en fazla bir kaç harf daha. kısacası bir kişinin yapacağı iş değil bu, inanmayan baksın o sözlüğü kaç kişilik bir yazar, editör ordusu, ne kadar sürede hazırlamış diye. ayrıca kendimden de biliyorum, bu kulunuz da muhtelif zamanlar, bir ansiklopediyi, ya da sözlüğü baştan sona okuma derdine düşmüştür. tabii kafayı yediğinden değil, kim 500 milyar isterde parayı kırmak için pek tabii, ama tanrı biliyor, sözlükte azraktan, ansiklopedide de (adenauer, konrad) maddesinden öteye gidebilmişliği yoktur, hele abdul diye başlayan padişah, paşa sülalesinden neler çektiğini bir tek kendisi bilir.

bakın şuraya yazıyorum, böyle giderse, önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak, dünyaya sözlükten bakan, hayatı sözlük olan (ki bir çoğumuz şimdiden o durumda) genç dimağlar büyük tehlike altında kalacaklardır. sözlüğümüzün geleceği bu gençler, kürtçedeki kelimelerin % 90'ının a ile başladığını, almancada kelimelerin s ile başlama zorunluluğu olduğunu sanacaklardır. günün birinde birisi bu yiğitlerden birine "yaw, sen latinceyle pek haşır neşirsin, bu veni vidi vici ne demektir, her yerde duyuyom" dediğinde, bu yiğit "hohoyt, o kelimeler latince değil ki kuzum, latincede bütün kelimeler a ile başlar" derse, değerli sözlüğümüzün bırakın bilgi kaynaklığını, kutsallığına bile halel gelmez mi, sorarım size, a dostlar?

o yüzden demem odur ki, bu işe girişecekseniz bie ekip kurunuz, siz a'dan girişirken, başkası z'den dalsın, daha başkaları k ve l'den yarma harekatı başlatsın, siz hiç discovery channel'da küçücük çakalların koskoca mandayı ya da bizonu, nasıl her biri bir tarafından dişini geçirerek dize getirdiğini görmediniz mi hiç? ya da sözlüğü indirilmesi gereken büyük bir dosya gibi düşünün, 5 kişilik bir indirme timi kurarak flashget stratejisi uygulayın. aynı o çakallar gibi profesyonel ve acımasız olun, timin her bir elemanı için ayrıca sözlük almayın misal, tek bir sözlük alın, yırtın, parçalara ayırın, bölüştürün, genç kuşaklar bizden bunu bekliyor.
  • abartıldığı taktirde sözlüğün ekşiliğini alan, sözlüğü sözlük bırakan çalışmalardır. hele kendinden hiçbir şey katmadan ekşi sözlüğü sade sözlük yapmaya çalışan arkadaşları yüceltenlere zaten söyleyecek hiçbir lafım yok, kendilerine re-korları ve madalyalarıyla mutlu günler diler, adreslerini verirlerse birine sözlük, diğerine şarkı sözü ve akor kitabı yollarım.
  • (bkz: #8069325)

şimdi de aynı şey gelişigüzel almanca-türkçe-almanca kelimeler doldurularak yapılıyor. ancak, kişinin ya türkçe'yi, ya almanca'yı ya da ikisini birden doğru-dürüst bilmediği besbelli, girdiği karşılıkların bir çoğu, ilgili kelimelerin ikinci, üçüncü, çok zorlanırsa çıkarılabilecek anlamları. diğer bir kısmı ise kimsenin günlük hayatta kullanmadığı eskimiş, ya da edebî kelimeler, diğer bir kısmı, ancak bir başka kelimeyle beraber kullanıldıklarında söylenen anlama gelen kelimeler. bunları referans almaya kalkarsanız, varacağınız yer chicken translate'den başka birşey değildir.
  • ekşi sözlüğü sözlük yapan çalışmalar.şimdiye kadar neden rahatsız olunduğunu ben tam olarak anlayamadım.insanların akıllarına gelen herşey için bu siteye girmelerinin en büyük sebebini kim nasıl bir mantıkla eleştirmiş onu anlayamadım.evet sol frame çok yoğunlaşmış olabilir bir dönem boyunca.fakat başka türlü bu kadar bilgiyi hangi data girişçisiyle toplamayı düşünüyordunuz? eksik olduğunu düşündüğüm bir şey görürsem ve zamanım olursa benim de düşünmeden yapacağım bir eylem. en baştan beri şu anki halinde olmuş olsaydı ne süreyle ilgi toplayabilirdi bu site? evet allah allah kontesi kim sikti konsepti çok çekicidir. fakat daha derin ve pratikte faydalı bilgilere ulaşamayan insanların bir süre sonra gitmesini ne engelleyebilirdi ki? seviyeyi belirlemede önemli bir payı var bence bu çalışmaların.
    şimdiye kadar bu konuda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
  • ssg ve clairvoyant bugun ciftlerde iyi bi program sergilediler, teknik puanlari da artistikleri de yuksek geldi. (bkz: clouseau), (bkz: pheun), (bkz: reum), (bkz: deug)
  • spinapubica'nin gunluk hayatta di$a vuramadigi cinsel kaygilarini bo$alttigi entry'ler.. (bkz: kesmek) (bkz: got) (bkz: makas) (bkz: yalamak) (bkz: surtmek)
hesabın var mı? giriş yap