• çocukken "sakın çıkma patikle yollara" olarak anladığım şarkı. bu haliyle daha didaktik oluyor tabii.
  • babaannemin evinde dinlerdim bu şarkıyı. telli mi, turna mı , buluta kanatı mı sıkışmış aklımda döner dururdu. sıkılmadan, bıkmadan baştan dinler hem her seferinde çok eğlenir, bir o kadar da düşünürdüm. turna bir kuş idi sanırım ama buluta kanadı nasıl sıkışırdı. sanırım mecazdı bu, evet evet mecaz olmalıydı. koltuğa yatıp tavana bakıp bunları düşünürdüm. bugün dinlerken farkettim artık böyle şeyler düşünmüyorum. aslında genel olarak hiç düşünmüyorum.
  • telli telli telli, şu telli turna
    sanma ki yaralı, uçmaz bir daha
    takılmış kanadı göçmen buluta
    anlatır eski beni şimdiki bana

sakın çıkma patika yollara,
    o dağlara, kırlara, o karlı ovaya
    yenik düşüyor herşey zamana
    biz büyüdük ve kirlendi dünya

telli telli telli, şu telli turna
    sanma ki yaralı, uçmaz bir daha
    takılmış kanadı göçmen buluta
    döner gelir bir gün konar yurduna

telli telli telli, şu telli turna
    ne kalmış buralı göklerden başka
    ne kalır yarına, bizden sonraya
    herşey binip gitmiş uçurtmalara
  • genel olarak nakaratlar dışında mor ve ötesi yorumunda vokallerin rezil olduğu şarkı. büyük beklentilerle ilk dinlediğimde 'aman tanrım!' dememe sebep oldu harun bey. sırf bende olduğunu sanmıyorum ama şarkının başında vokaller kulak tırmalıyor. genel olarak da stüdyoda eğlencesine yapılmış bir kayıt gibi, flanger efektleri fln ne o öyle ya. yeni türkü versiyonu nostaljidir, güzeldir, bir tanedir.
  • kulaklığımı taktım, bu şarkı çalıyordu. birden 25 yaş gençleştim, elimden tutup istanbul'u karış karış gezdiren dedemin yanında yürüyorum işte. bak vapura bindik, eminönü o uzaktan gözüken. gülhane parkına panayır gelmiş. o ağaçlar o kadar büyük ki korkuyorum biraz. olsun. yanımda dedem var. canından, kanından olmasam da, canıymışım, kanıymışım gibi korur beni.
    derya köroğlu öylesine bir saklar ki hüzününü yenik düşüyor herşey zamana derken...
    dedem öleli çok oldu. bir sabah o telefon acı acı çaldı işte, açtım işte, yakınında uyuyordum. kulağımda haykırışlar. zor seçtim ne dediler. öldü dediler.
    göçmen buluta taktım o an kırılan kanatlarımı, duramadım, gittim.
    yerim yurdum kalmadı.
    ama ne zaman dinlesem yine çocuğum ben.
  • 90 kuşağının çocukluğuna dair en güzel yeni türkü şarkısıdır.ne zaman bu şarkıyı duysam,bana hep o çocukluğumun yaz akşamlarında bodrum'da, bizim sitedeki havuzbaşında gitar çalan bir grup vardı, onları ve hep bir ağızdan bu şarkının söylenişini hatırlarım....
  • bu şarkının sözleri murathan mungan'a aittir. aslen bir grek ezgisidir.
  • coşkun sabah'ın da sanırım aşığım sana albümünde yorumladığı şarkı.
  • bir çocukluk hatırası herşeyden evvel. çeyrek asırlık ömrümün erken dönemlerinden aklımda kalan nadir şeylerden, babamın bana bu şarkıyı söylediği sahneler belli belirsiz hatrımda hala. "herşey binip gitmiş uçurtmalara" diyor, sanki biliyor başa gelecekleri.

babam tekrar şarkı söylese ya bana.

ve patika, hala en sevdiğim kelimelerden.
  • ortaokul 1 sınıfta resim dersinde suluboya için kullandığımız suyu kova yerine yanlışlıkla yere boşaltmam sonucu resim ögretmenim tarafından verilen cezanın yaptırımı olarak tahtada sınıfa okudugum parça müthiş bir ezgisi vardı...
hesabın var mı? giriş yap