• süleyman demirel 1998’de meclis yasama yılının açılışında suriye’nin apo’yu barındırmasına dair sert bir açıklama yapmak ister ve danışmanlarının hazırlandığı metni değerlendirirken “tehdit nasıl edilir?” konusunda ufak bir ders verir:

“…tehditte müphemiyeti (belirsizliği) korumak lazım. karşı taraf daima kuşku içinde kalmalı ve korkmalı. eğer bir şey söyleyip yerine getirmezsek hem itibar hem müessiriyet (etki) kaybederiz. bir daha kimse size inanmaz, sizden çekinmez, “blöf yapıyor” der…”

(kürt kapanı - yakalanılışının 20. yılında şam’dan imralı’ya öcalan, murat yetkin)
  • tıpkı satranç tahtasında olduğu gibi hayatta da; gizlisi, açığı, çok yönlüsü, aptalcası, akıllıcası görülebilir.

tehdit özünde şiddet içerir. tehdit eden için eylemin amacı; kendini meşrulaştırma istemidir.
  • türkiye koşullarında hiç bir şey olmaz. benim şikayetimde takipsizlik kararı çıktı. onca tanığa bizzat gözlerinin önünde tehdit savurmasına rağmen. üstelik hayasızca diye tanımlanan burada yazamayacağım sözler ve eyleme dökmekten de çekinmeyeceğini herkesin önünde söyleyen bu şahsa hiç bir şey olmadı.
    telefon kaydı delil değilmiş sen ceza alırsın dediler. boşuna sunma dediler. ispat etmemin başka yolu yok.zamanında elimde vardı.kaydediyorum diyordum et benim kimseden korkum yok diyor. istediğin yere şikayet et diyor.
    şimdi yeniden küfür hakaret tehdit hepsine başladı. şahıs o kadar akıllı ki sosyal ortamda olamayacağınız yanınızda kimsenin bulunmadığı anı yakalayıp ( ya da takiple biliyorlar öncesinde arattırıyorlar vs..) hayasız diye tanımlanan eylemleri yapacağını sıralayıp benzinle yakacağını söylüyor. ardından da devlet beni bulsun diyor. adres ver geleceğim diyor. niçin diyorum şerefsiz ciğerini sökmeye geleceğim .........da yapıp benzinle yakacağım seni diyor.
    bu kadar..nokta .
    niçin ? daha önce hiç bir şey olmadı cesaret geldi. üstüne tuzak kurup beni şikayet etti beni sabıkalı yaptırmak için. hakim çok tecrübeli ve insan evladı çıktı konuyu kavradı . tuzak oyun kurup beni tehdit etti diye koştura koştura gitmiş bir de. akıl alır gibi değil. fakat tecrübeli hakim anladı
    bu memlekette arkanız yok ise naif kibar bir insansanız size yaşatılanlara inanamazsınız.
    aklınızı kaybetme noktasına gelirsiniz
    bu şahıslar kafaları esmiş gitmişler savcılığa evimizi bastı adamları var demişler. aralarından biri. sevgili savcımız '' aaa ne kötü haddini bildirelim sizin gibi şeker insanlara bu yapılır mı " demiş olmalı ki bir gün emniyetten beni çağırdılar gittim. önüme bir evrak koyup imzala dediler. nedir bu dediğimde şikayetçi şahsın devlet tarafından koruma kararı çıkartılarak korunacağını öğrendim..... benden ..... ben o an şok. nasıl.... şahıs polis korumasına alınmış. ben başka şehirdeyim şahıs başka şehirde. hangi tarih evimin olduğu binanın girişinde bile kamera var her yer kafe vs ..ben hiç bir şekilde o şehre gitmedim incelesinler kameraları üstelik binanın altındaki iş yerleri kafe ki popüler bir kafe herkes beni her gün görüyor akıl dışı bir suçlama. ne mi oldu . bir güzel savcı kararı diye imzalamanız gerekiyor diye kuzu kuzu imzamı aldılar ( belki tebliğ edildi bilmiyorum ) sonra polisler beni biraz tanıyorlardı biliyorlar bir gariplik var. akıl verdiler gidin savcılığa derdinizi anlatın dediler biz de sizi koruyalım dediler ((: masumiyetimi biliyorlardı. neymiş suçum diyorum " sizin adamlarınız varmış " diyorlar. benim mi adamlarım varmış neymişim ben dedim polisler de şaşkın hep birlikte gülüyoruz. gittim savcılığa. ifadem yok alınmamış . suçlanmışım hiç kimse soru sormamış bana nasıl suçlu bulunup şahsı benden korur bu devlet dedim. savcı bile şaşırdı elimdeki evrakı görünce. o tarihte bütün kameraların önündeyim . herkes tanık vs.. bana bir tane soru sorulmadan suçlu ilan etmişler beni. .....inanılır gibi değil değil mi.....
    sayın savcımız olaydaki garipliği anladılar tabi anlat bakalım bu şahıslar neden suç uyduruyorlar sana diye sorunca ve soru soruyu çağırınca ben korumaya alınıp üstelik diğer kararın iptali yazısı da yazılınca bana bir gülme geldi.. derdimi dinleyen savcımız kararı veren savcılığın yanlış yaptığını kusurlu hatalı işlem yaptıklarını söyledi . soruları sorup ifademe baş vurunca asıl seni korumak gerekiyor dedi.
    şahıs o kadar psikopat ki korumaya alınınca zafer edası ile beni arayıp " devlet senden beni koruyoooor bak kayıtlara geçti elbet sabıkalı da yapacağız bir gün " deyip kahkaha atıyor. çıldırmamak mümkün değil.
    artık savcılıklara gidip nasıl rol yapıp inandırıyorlarsa.... hadi bunlar ruh hastası psikopat peki devletin savcısı nasıl böyle iş yapar benim ifademe başvurmadan bir tek soru sormadan ...... bir insanı nasıl suçlu ilan edersiniz. .
    ben bunu başarınca intikamları çok ağır oldu tabi ..
    güzel ülkemin güzel olmayan anıları
    t: tehdit örneği
  • haddini bildirmektir.

allah kullarını tehdit eder çünkü insan haddini aşar.

ve yine allah kullarını teşvik eder çünkü insan haddini aşmadan da allah'a doğru yol alabilir.
  • ülkemizde resmi kurumlarda olmazsa olmaz bir statüde bulunan, en hafif tanımıyla nezaketsiz insanların yaptığı eylem.

sıra numarası almasını istemek bile, mükelleflerin sizi tehdit etmesi için yeterlidir. biz kim oluyoruz da karşımızda kim var bilmiyoruz ki zaten? haddimizi bilip, işimizi yapmak yerine, tehdit edildiğimiz şeyi yapmak can güvenliğimiz açısından olması gereken şeydir.

kimiz ki biz hakkaten, kimiz acaba?
  • beni korkutmuyor deseniz bile, yine de karşınızdakinin gerçekten ne yapabileceğini düşündürerek endişeye mahal verir.
  • sözleri şu şekilde olan levent yüksel şarkısı;

üzerimde bir ağırlık
    damla damla taşıyorum
    ha yağdı gözlerim ha yağacak*
    kendini tutmuş bunca zamandır korkudan

yamacında bir dalım yok
    yavaş yavaş düşüyorum
    ne var ne yok şimdi kırılacak
    karaya vurmuş canım çoktan

anlasan da aşkın çoktan bittiğini
    sen yine bir ümit ısrar eder denersin
    kal demek yerine kan döker dudaklar
    artık -zaten- kalsan bile kendinden gidersin

bakışlarınla, kaçışlarınla
    her şeyi söyledin evet biliyorum
    şimdi gidersem dönüşüm olmaz
    tehdit değil gittim gidiyorum.

*serbest çağrışım; ha yağdı ha yağacak
    (bkz: yalnızlık senfonisi)
  • tck nin 106. maddesine göre failinin 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına, silahla, kendini gizleyerek (imzasız mektup vs.) yada birden fazla kişi halinde yapılması durumunda 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldığı davranış.
  • kimine gore sınır belirteci, kırmızı cizgiler... kimine gore bir uyarı.
    bazı insanlar icin kehanet, gerceklesmesi an meselesi,
    bazilari icinse verilen bir soz, sozum soz, olacak diyorsam olur.
    bazen hayat kurtarir, sonunu bilince insan davranislarini yeniden duzenler
    bazen de bos atip dolu tutmaya yol acacak tehlikeli kelimelerdir, yuzmeyi bilmiyorsan girmeyeceksin derin suya.
  • zayıf erkeğin kuvvetli silahıdır.

"birine bir şeyi tehditle yaptıracağıma yapmasın daha iyi" diyecek sağduyudan yoksun bu dallamalar tehdidi hedeflerine* ulaşacak bir yol zannederler. bunun en sık görüleni sevgililerini hatta karılarını, o kadınların hayatlarındaki önemli insanlara, o kadınların kendilerine verdikleri en özel sırları söylemekle tehdit etmektir. yani kendisiyle zerre alakası olmayan bir konuyu ağzına alır, ona buna söylemeye kalkar. bunları söylediğinde karşılığında "ulan sana giren çıkan ne pezevenk" denmesi ihtimalini hiç düşünmez. kendi istekleri yapılacaktır, yapılmıyor mu, o zaman o göte giresice parmak sallanmalıdır, hala mı yapılmıyor, gelsin en zekice düşünülmüş, iq patlaması plan; tehdit. ulan götoş, sen o yapmakla tehdit ettiğin şey her neyse, onu yaptıktan sonra ne hayrını göreceksin o kadının, o kadının sevdiklerinin, o ilişkinin??

bu tehditler bana sökmez diyen hanım arkadaşlar için bildiriyorum; dallama ruhsal patolojik davranışlar da sergilemeye başladı mı bilinmelidir ki bu herif bu boku yiyecek. normalden fazla veya sık mı içiyor, fazla mı ağlıyor, sesini fazlaca mı yükseltiyor ya da sizi itip kakıyor? ip kopmak üzere haberiniz olsun, o ağız açılacak, içindekini kusacak.

prim vermeyin bunlara, tınmayın demek öyle bir noktaya vardıktan sonra hikaye. olan olmuş, bu bok yenecek haberiniz olsun. mühim olan iş o noktaya gelmeden o parmağı o göte sokmak.*

not: yukarıdaki bütün kadınları erkek yapıp dallama rolünü kadına vererek de okuyabilirsiniz. bunu yapacak kadının da gözü çıksın, boyu devrilsin.
hesabın var mı? giriş yap