• bu sorunun temel bir hatasi var. demokratik bir ulke birisi tarafindan yonetilmez, yonetilmemesi gerekir. bizim ulkemiz icin soyleyecek olursak, tayyip erdogan sadece bir basbakandir ve siyasi kararlar hukumet ve dolayisiyla ilgili bakanlar tarafindan; yasama kararlari ise meclis tarafindan alinir. ama tabi durum son 11 yildir bu sekilde islemiyor maalesef; zaten durum boyle islemedigi ve basbakan tum kararlari aldigi ve emirleri verdigi icin sokaklara dokulmedik mi? eylemlerde bu durumdan sikayetci oldugumuzu haykirmadik mi?

dolayisiyla sadece "kişi" cercevesinden bakarak baslikta sorulmak istenen asil soruya gecerli bir yanit verilemez ki zaten tam da bu yuzden turkiye'deki siyasal tercihler "lider" kavrami gibi dar ve ise yaramaz bir noktaya sikistirilmak isteniyor. ustelik boyle bir durumda maalesef kitlelerin tercihlerinin sekillendirilmesi de sorun olmaktan cikiyor ve bir figuru "hoşlanılan/talep edilen" ve "hoşlanılmayan/talep edilmeyen" haline getirerek siyasi iktidari belirlemek kolaylasiyor. aşırı çıplak bir ornek var ortada ornegin; götünün kılıyık lafini sanirim duymayan ve buna gulmeyen kalmamistir artik. aslinda orada o kisi, cumlesinin tamaminda demisti ki "kilicdaroglu, sen merdivene ters bindin, milleti bindiremeyeceksin, tayyip erdoganin g.nun kılıyık!". simdi burada kilicdaroglu'nun merdivene ters bindigini kisiler gormus ve notunu vermis, erdogan'a da notunu vermis cunku o ters binmemis, gormemisler; bilakis duz binmis ve ustune erdogan "emir vermis" "talimat vermis"!

yani isin ozu, kim gitsin kim gelsinle olmaz bu isler; sonra biri gideer oburu gelir! ulke de merdivene duz binenlerin yonettigi, ters binenlerin muhalefet ettigi bir yere doner.

esasinda isin temeli, sorunun duzgunu, cevabin dogrusu idoolojik! simdi sadece ideolojinin dumduz, yalin tanimina bakalim (tdk'dan gelsin; çapulcu ve darbenin tanimini degistiren tdk buna da el atmak uzeredir sanirim):

ideoloji: siyasal veya toplumsal bir öğreti oluşturan, bir hükûmetin, bir partinin, bir grubun davranışlarına yön veren politik, hukuki, bilimsel, felsefi, dinî, moral, estetik düşünceler bütünü.

sadece bu tanimdan bile anlasiliyor ki dogru (tabi 'dogru' kavrami referans aldiginiz sosyal sinifa gore degisecektir; benim buradaki sahsi referansim 'ezilen halk') bir ideolojiyi benimseyen insan kendini, ulke ise halkini kurtarir. gunumuzde maalesef bir cok kavramda oldugu gibi ideoloji kavraminda da karmasa yasandi ve anlam kaymasi yaratilmaya calisildi; malesef bir nebze de basarildi.

bu laflar daha cok uzar, ama tek bir sey var ki halk ve ozellikle gezi eylemlerinde direnen halk bir cozum arayisi icerisindeyse ki oyle, duzgun soruyu sormadikca dogru cevabi bulamayacaklardir. duzgun soru hem yakin vadede hem de uzun vadede (yani her zaman) "mevcut ideoloji gitsin hangisi gelsin?"dir.

soruyu ben verdim, cevap da size odev olsun. ipucu: mevcut sinifsal aidiyetinizi dogru tespit etmis olmak dogru yolda oldugunuzu gosterecektir. kitap-defter aciktir, istediginiz kadar okuyup arastirabilirsiniz. hepinize basarilar...

not: "yok illaa bulamiyorum, nereyi okuyayim, oldum-bittim" diyorsaniz ve "oyle bir tembellik var ustumde ki arkadaslar patolojiksmis diyor" diye ekliyorsaniz en azindan şu sayfadan linklere tek tek tiklayin, tanimlarinin ilk birkaç cumlelerini okuyun; ozunde iyi ve makul bir insansaniz, okumalariniz sonucunda makul bir iki ideoloji arasinda kalacaksinizdir muhtemelen.. gercekten iyi bir insansaniz belki şirinleri bile gorebilirsiniz (subliminal mesaj verdim sanılmasın, espri yaptım :) )
  • çok basit bir soru soralım "tayyip erdoğan kimdir?" özellikleri listeleyim

- agresif
    - baskıcı
    - tahammülsüz
    - çıkarcı
    - yalancı
    - narsist
    - kontrol hastası olan

uzun uzun düşünmeden, aklıma ilk gelen özelliklerini yazdım. bu kadar özelliğin harmanlanmış bir şekilde, bir kişide toplanmış ve bu adamın alternatifi yok diye ağlıyor türkiye. tayyip erdoğandan başkasını görmez isen tayyip erdoğan başkasını göremezsin.
  • siyaseti ana akim medya dan takip eden adam sorusu.
    kendini padisah sanmayan, yalniz allaha degil adalete de hesap vermek zorunda oldugunun bilincinde herhangi biri gelebilir mesela.
    illa spesifik vir isim istenirse kendimi oneririm.*
  • anlamsız bir soru ahmet necdet sezer'i kim tanırdı ancak cumhurbaşkanı olduğunda ne büyük bir adam olduğunu gördük. 75 milyonluk türkiye'de kendimize tayyip erdoğan'dan başka başbakan seçemeyeceksek zaten ölelim daha iyi. bunu soranlar not etmeli ki biz çoban değil yönetici arıyoruz.
  • (bkz: anan)
  • (bkz: toruk makto)
  • -vedat gelsin.

-hangi vedat?

-açık tribünden davulcu vedat!
  • şurası bir gerçek ki tayyibin alternatifi yoktur. tayyip neyin alternatifidir ? hiçbir şeyin... t.c'de 80 yıldır hükümet olan tüm zihniyetler aşağı yukarı aynı olduğuna göre ve zihniyetin değişmesi de pek olası olmadığından t.c'yi yönetenin a ya da b şahsı olması bi sikimi değiştirmiyor.
hesabın var mı? giriş yap