• yapılan düzenlemeyle sözlükte 7 yıldan eski olan entry'lerin dahil edildiği kapsam.
  • sözlükte 1999 ve 2000 yıllarına ait entryler bu kapsamdadır.

"bu entry tarihi eser kapsaminda oldugundan ispiyon secenekleriniz kisitlidir" *
  • orta yaşa merdiven dayamasına rağmen kendini hâlâ gençten sayan adam, zamansızlığın sınırlarına girdi. tarihî eserlerle baş başa kaldığında, yaşayanlaştığını daha iyi idrak edebiliyordu. dokunmak, bakmak, seyretmek, zihninde çok katmanlı hisler, düşünceler uyandırıyordu. kendini tamamlanmış sanıyordu. o mekânda, o atmosferde, o eşyalar, o yapılar arasında hem zamanı durdurduğunu düşünüyor, hem zamanda yol aldığını duyumsuyor, hem de zamanda yolculuk yapıyormuşçasına serüven heyecanına kapılıyordu. ölümlülük gerçeğini iliklerine kadar hissettiği, aynı zamanda ölümsüzlüğü tadabileceğinin nafile ve tatlı hayaline daldığı anlardandı. zeus tapınağı kalıntılarının etrafı tellerle çevriliydi; içinde yürüyemedi, ruhuna tam istediği biçimde temas edemedi, elleriyle dokunamadı, seyretmekle yetindi. hatıra fotoğrafları çekti. kenarda volta attı. sonradan kendisinin bile hatırlayamayacağı düşünce kırıntıları, belki ufak buluşlar, belki takıntılar ya da farkına vardığı an mutlu olduğu ayrıntılar geçti aklından. yüzlerce yıllık kunt taşın üzerinde duran güzel kumruyu gördü. insan dışındaki canlıların, ânın tadını daha iyi çıkardığını varsaymak hoşuna gitti, tebessüm etti. insana hayır, kuşlara evet. bu basit gerçekliğin etki alanını genişletebilirse; hayattaki veriminin artacağını, kendini daha dingin göreceğini bir kez daha kavradı. kumru seyri sona erince, bu serüvenin o an bitmesinin iyi olacağını uygun gördü ki merkeze doğru yürümeye karar verdi. eski zaman canlıları, palmiyeler, yüzyıllardır yaşanmış gündelik olayların görünemez anıları, öylesine eşsiz bir mabede dahi fırlatılabilmiş çöpler, tapınağın dibindeki estetikten yoksun yeni binalar, sütun üzerindeki leylek yuvası, kalıntıların yanından öylesine geçen çağdaşlar, zeus'un ruhu, kumru ve daha birçok şeyi ardında bıraktı. her şeyin, herkesin zamanı geçiyordu ama her şey, herkes tarihî eser olarak nitelendirilmiyordu, kararı zaman veriyordu. kozmosun yazılı olmayan bu kuralına saygı duyuyordu; acımasız da olsa, zamana itimat ediyordu. orta yaşa merdiven dayamasına rağmen kendini hâlâ gençten sayan adam, zamansızlığın sınırlarından ayrıldı. ruhunun biraz daha gençleşmesine pek de şaşırmadı.
  • ülkemiz koruyamamaklada ünlüdür
  • içerisinde tarihi bir öge barındıran yapıt. müzelerde sergilenirler; genelde değerlidirler.
  • geçmiş medeniyetlerden kalan kalıntılara verilen isim.
    taşınabilir ve taşınamaz olarak ikiye ayrılan tarihi eserlerin değerliliği, geçmiş medeniyetlere ait taşıdığı kültürel, sanatsal ve ekolojik izler.

bir maddenin tarihi eser sayılabilmesi için, sadece çok eski dönemlere ait olması yeterli olmuyor veya o maddeyi değerli kılmıyor. madde olarak evrende geçirdiği zamana binaen değerlendirmenin yanı sıra, ait olduğu dönemden taşıdığı sanatsal veya kültürel izler o tarihi eserin değerliliğini belirleme kriteri olabiliyor.
  • niye bu kadar önemli olduğunu anlayamadığım şeyler. biraz fazla kutsallaştırılıyor gibi geliyor bana bu tarihi eser işi. kime sorsan tarihi eserler çok önemli ama tarihi eserlerin bu kadar müthiş şeyler olduğunu söyleyenlerin de etnografya müzesi gezerken eğlendiğini onu bırak gezdiğini bile sanmıyorum. tabi ki her dönem için her alandaki birer örneğin saklanması incelenmesi güzel bir durum ama bir yerde 3000 sene önce yaşayan insanın kullandığı belki de içine sıçtığı kabın ne önemi var anlayamıyorum. önceden insanlar nasıl yaşıyormuşun cevabı aranıyor ama zaten genel olarak hangi coğrafyada hangi dönemde hangi seviyede bir uygarlık olduğu az çok biliniyor. ki zaten o kadar kati doğrulara ulaşmak da çoğunlukla çok bir önem arz etmiyor. yani yozgatta 5.000 yıl önce uygarlık olsa ne olur yozgat yine yozgat işte.
  • avatar'da bir koca ağaç vardı ya, naviler yaşadıkları çevreyle oldukları kadar atalarıyla da temasa geçiyorlardı asude bir ibadet neşvesi içinde. ırklarının bütün birikiminini duyuyorlardı dingin bir ruhani seromoniyle. tarihi eser de de benim muhayyilemde bir yönüyle buna tekabül eder. dokunduğum şeye bakarım, durduğum yere bakarım, bundan 50, 100, 500, 1000, 10000 yıl önce bu insanlar burda bununla beraberken ne yapıyordu, ne hissediyordu, nasıl düşünüyordu, problemleri neydi merak ederim. hatta geniş zaman dilimlerini de bırakıp an olarak merak ederim; tam 3000 yıl önce bu saatte, bu dakikada...
  • cep telefonum, walkmanim, bilgisayarım, kulaklığım, mp3üm, mp4üm, cdlerim,bunların dizelendiği apartımanlar, cd çantalarım, bluetooth aktarım şeysim, bluetooth kulaklığım, usb memoryim, harddiskim (gblik kapasitesi var). psikolojim bozuldu.
  • salt dunya ustunde gecirdigi zamandan dolayi, eser statusune sokulan tas, yapi, canak comlek vb seylerin de oldugu tarihi hedeler.

gunumuzde mimari ya da obje anlaminda, sanatsal bir calisma olarak adlandirabilecegimiz, eser diyebilecegimiz seyler olsa da, gayet eser olmanin yanindan gecmeyenler de var malum (genel cogunlugu)

misal bundan 1000 sene sonra, sydney deki opera house a, tarihi eser diyecek miyiz? ona 1000-2000 sene sonra tarihi eser diyeceksek, agaoglu nun yaptigi binalara neden tarihi eser demeyecegiz? seri sekilde yapilip, boktan mimarlarla calisildigi icin mi? kap kacaga filan hic girmiyorum, yukarida 1-2 arkadas guzel ifade etmis mevzuyu zaten.

ustu islemeli, sutunlardan vs olusan 2000 yasindaki yapilar, gunumuzde tarihi eser olarak gorulse de, belki kendi zamanlarinda, iyi zanaatkarlar tarafindan el emegi goz nuru seklinde, otomatige baglayip oyulup bicilmis, bin tane farkli yapida kullanilmis standart parcalardi belki? o zamanin insanlari icin bi sik ifade etmiyorken, simdi eser muamelesi gormesine ciddi anlamda ifrit oluyorum ben.. banane aq bilmemkac bin sene once yapmislarsa..

unique bi is midir? ozenle salt o yapi, o yapidaki parca icin dusunulup ugrasilip yapilmis midir, onemli olan odur benim icin..

misal sagrada familia, yapilali hepi topu 100 kusur sene olmus olsa da, benim icin tarihi vb her turlu eserdir aq.

ama insanlar 3bin 5bin senelik, sikimsonik her sutuna, mermere tarihi eser diyince, davar misiniz siz diye sorasim geliyor..

tamam direk atalim demiyorum, ama abartmayin aq.
hesabın var mı? giriş yap