• tam bole dag evinde, disarda kar firtinasi varken, sominenin basinda, ayi postunun uzerine ciplak uzanip icilecek viski.
  • ataköy marina'da bir robert's coffee var. menülerine talisker yazmaya çalışmışlar ama olmamış gibi.

https://pbs.twimg.com/media/boklzklcmaaohyv.jpg

diğerlerine hiç girmiyorum.
  • tadına baktıktan sonra bir daha başka viski içmek istemeyeceğiniz, fazlasıyla dumanlı bir o kadar da içimi kolay, kehribar rengi iskoç single maltı. bir gecede devrilmemesi ancak istanbul satış fiyatından dolayı tavsiye edilebilir. nitekim kutsal britanya topraklarında bu güzelim viskinin 10 yıllık şişesini normal zamanlarda 33* indirimdeyken 27 pound*a bulmak mümkündür. belirtmeden edemeyeceğim, eğer yolunuz ingiltereye christmas öncesi düşerse hemen kendinizi bir süpermarkete atın. lakin o gün yanınızda yeterli para olmadığı için ertesi gün içki reyonunu tekrar ziyaret ettiğinizde indirimin etkisiyle talisker rafını bomboş görüp hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz o yüzden hazırlıklı gidin benden söylemesi.

bir gecede büyük rakı bitirmeye alışmış bünyeyi hiç de zorlamaz bunun şişesinin devrilmesi, aksine ertesi sabah sıfır baş ağrısı ve asgari akşamdan kalma modu yüzünden şiddetle tavsiye edilir. bir de bardağı vardır ki gönlümüzü fethetmiştir. genel prensipte hacıyatmaza benzeyen bu bardak içinin kavisli olması sayesinde viskiyi son damlasına kadar içmenize yardımcı olur, bardağı kafanıza dikip son damlaları gelsin diye 3-5 saniye insan bünyesine aykırı bir pozisyonda beklemenizi engeller. ayrıca geniş gövdesi ve dar ağzı sayesinde viskinin kokusunu çok daha rahat almanızı sağlar.

bu güne kadar 10 18 ve 30 yıllığının tadına bakma şerefinde bulundum. 10 yıllığı her gün içilebilecek kadar güzel ve karakterlidir fakat kış aylarında içilmesi tavsiye olunur, içinizi ısıtır. 18 yıllığı biraz daha karmaşıktır, dumanı daha az hissedersiniz fakat yudumladıktan sonra ağızda kalan tadı tarif edilemez. şaşılacak derecede 30 yıllığı hafiftir hatta 10 yıllığa kıyasla tatlı bile sayılabilir.

eğer bu viskiden hoşlandıysanız aşağıdaki linkteki tat haritasına bir göz atın derim ve haritanın üstüyle ilgilenin.

http://www.malts.com/…p/en_gb/content/view/full/263

iskoç yaşlı bir teyzeyle muhabbet ederken en sevdiğim viski taliskerdir demiştim o da bana muhteşem iskoç aksanı*ile o zaman kesin caol ila denemelisin demişti. denedim, beğendim, paylaştım... kendisi kömür tadar.

benzer tattaki viskiler için
    (bkz: lagavulin)
    (bkz: laphroaig)
    (bkz: caol ila)**şiddetle tavsiye
  • ateşi yönetmeyi beceren ilk insandan bu yana onunla pek çok incelikli şey yapıldı.
    ancak denilebilir ki talisker'in reçetesini yaratan kişi, rolls-royce'un kapı içine şemsiye koyma inceliğini gösteren o güzel insanı bile geride bırakır.
    burnun ve damağın öncülük ettiği, ruhun yolculuğa çıkma ritüelidir talisker.
  • şu anda bunu plastik su bardağında içiyorum. birazdan içine le cola katarak deneyeceğim. belki buz da koyarım. sinirlenin.
  • her ay iki şişe tüketilmesi durumunda uzun, sağlıklı bir ömrü garanti eden hayat suyu. 30'lu yaşlarımı görmemi buna borçluyum.
  • deniz kokan, içilmeye kıyılamayıp adeta koklanan, sizi ait olduğu topraklara ışınlayan, single maltların taçsız kralı. zinhar başka bir sıvıyla karıştırılmamalı, bunu engelleyen bir yasa olmalı.
  • ingilizlerin yapmadigi viski.

adi uzerinde "scotch".
  • bircok malt viski denemis biri olarak, bambaska bir yere koydugum viski cesidi. tam olmasi gereken tad, aroma, son tad, renk ve kokuya sahip viski. bu fiyata alinabilenecek en basarili uretimlerdendir.
  • artık markete gittiğimde sanat eseri gibi reyonda kendisini uzun uzun izleyip, raf üzerindeki etikete bakıp vay be, ohaa gibi çok da sanatsal olmayan yorumlar getirip eserin fiyatını bu hale gelmesine sebeb olan siyasetçilere çok güzel laflar hazırladım.
    neyse ki halen raflarda görüyor ve alabilme umudumuzu kaybetmiyoruz.
hesabın var mı? giriş yap