• benim kürtaj hakkım, düşünce özgürlüğüm, istediğim partiyi tutabilme, istediğim gibi giyinebilme, istediğim gibi gezebilme, düşünebilme, yazabilme, inanabilme özgürlüğüm için de yapılması gereken referandumdur.
  • istanbulun nüfusunu arttıracak olaydır. bir dairede 50 kişi yaşayanları görürüz artık.

hiçbir anlamı yoktur bunun. ağaçlar kesilmesin diye referandum yapılmaz. gezi parkının yokedilmemesi için binlerce insan var ortada. daha neyin referandumundan bahsediyor bunlar. iyice sıçıp sıvamaktadırlar. bildiğin taşşak geçmedir. aptal rolü oynamaktadır. aptal muamelesi yapmaktadır.
  • referanduma kaldıysa park gitti demektir. zira tüm seçimlerin nasıl yapıldığı ortadadır.
  • siyasal azinligin talebi icin referanduma gitmek demokrasi gibi gozuken assagilik bir kandirmacadir... gitmene gerek yok bindirilmis kitalarinla alirsin istedigin sonucu da, demokratik mesruiyet nerede ey akp?!
  • bastan ozet gec diyenler icin:

"istanbullu'da anaakim medyanin serefsizligi nedeniyle gezi parki'nda ne olduguna dair bilinc yok. bu bilinci olusturacak anaakim medya zaten yok. hepsi serefsiz. bu nedenle istanbul genelinde bir referandumdan cacik olmaz. olsa olsa tayyip vs. capulcular deathmatch olur."

simdi esas yazi:

(yerel bir referandumda oy potansiyelinin manipule edilebilecegini (ikamet degisiklikleri vs.) bir kenara koyarak... ve #direngeziparki'nin "park'tan cok daha fazlasi" oldugunu da simdilik sineye cekerek...)

samimi gorusum, ayni 2010 anayasa referandumunda oldugu gibi, mevzunun direkt olarak "basbakan vs. anti-basbakan" eksenine tasinacagi yonunde.

basbakanin (ve genel olarak akp teskilatinin) en iyi yaptigi sey kamu nezdinde algiyi tartisilan konunun iceriginden, tartismanin muhalifine dogru kaydirmak. referandum yapilmaya karar verilirse senaryo su olacak:

1) referandum beyoglu degil, istanbul genelinde yapilacak; sebebi basit - beyoglu'nda yasayanlar mevzuya cok daha hakimler; istanbul geneli cok daha iyi uyutuldu surec boyunca.

2) referandum "gezi parki park olarak kalsin mi?" yerine "gezi parki'na topcu kislasi yapilsin mi?" formatinda duzenlenecek. (bu kritik)

3a) akp'nin vekilleri/belediye baskanlari/genclik kollari/kadin kollari semt semt gezip "basbakan desteginizi bekliyor" eksenli propaganda yapacaklar.

3b) oylanacak meselenin "gezi parki / topcu kislasi" degil, "basbakanin ve akp hukumetinin gucunu kirmak" oldugu, bunun "cehape zihniyetinin oyunu oldugunu" ve bu nedenle "basbakan'in vatandasinin destegine ihtiyaci oldugunu" soyleyecekler. "evet'i bas gec" diye telkinde bulunacaklar.

4) konuya ana akim medyanin serefsizligi nedeniyle hakim olmayan averaj istanbullu jenerik bicimde "basbakan diyorsa dogrudur" aliskanligina donecek. ana akim medya bu arada ballandira ballandira topcu kislasi/avm/otel/buzpateni pisti kompleksinin projesini, 3 boyutlu animasyonunu falan yayinlayacak.

5) bilincli vatandas (bu biziz) surec boyunca sosyal medya'da kendini yirtacak. park'a gitmis olanlar mevzuya hakim olmakla birlikte 9 kusur milyon secmenli istanbulda azinlikta kalacak.

6) referandum'dan "evet" oyu cikacak.

7) gezi'deki vatandas buna karsin hakli olarak direnmeye devam edecek.

8) basbakan "bunlar halkimin, istanbulumun iradesini bile dinlemiyorlar" diyerek vali mutlu'ya "bas gaza" talimatini verecek.

9) sonrasini 12 gundur aralikli olarak biz, daha siklikla ankara, zaman zaman da diger iller yasiyoruz zaten...

ozetle, bu referandum'dan cacik olmaz aga. ne secmene guven var; ne konuya hakimiyet var; ne de ortada adam gibi bilgi verecek, bilinc yaratacak medya var.

ha, referanduma hayir dedigimiz noktada "e biz uzlasmak istedik; bir avuc capulcu ona da karsi cikti" malzemesi veriyoruz basbakana - o da isin asagi tukursen sakal, yukari tukursen biyik boyutu.
  • ak parti genel başkan yardımcısı hüseyin çelik az önce açıklamıştır efendim.
    gezi parkı heyeti ile yapılan görüşmede, "gezi parkı'na yönelik projenin istanbul halkına sorulabileceği, konuya ilişkin olarak istanbul'da referandum yapılabileceği" meselesidir.
    mesele gezi parkı mıdır?bu referandum neden yapılıyor?bu kimin kararıdır?referandum nasıl yapılacak?mahkeme kararı ne olacak?neden sadece istanbul?
    bu sorular önümüzdeki günler de sıkça tartışılacak olup,seçim provası olarak ta görülebilecek bir referandumdur.
    hayırlısı diyelim ve demokrasi adına çoğu insanın ilk bakışta aklına yatmış gibi görünen ama üzerine konuşulacak çok şey olan karardır.
  • soru ne olursa olsun cevabın akp'nin istemediği bir şekilde çıkmasının mümkün kılınmayacağı olaydır...
  • ağaçları keselim mi diye sorulacak referandum. yazık, çok yazık.
  • lan zaten yargi karari varken neyin referandumu dedirten istir. olayi oradaki kisla meselesine indirme konusundaki akp gayreti tam da tahmin edildigi gibi cikti. hesler icin de yapaydiniz ya referandum.
  • butun suriye halkini gerekirse istanbul secmeni yapar, erdogan yine de bu referandumu kazanir. onun sandik yalanlarina halen inanan varsa cidden direnmesin zaten.

direnise devam !!!

(bkz: #referandumahayır)
hesabın var mı? giriş yap