• derler ki burada eskiden tahtadan bir kale varmış. o yikilinca adı "tahtakale" kalmış.
    külliyen yalan
    buranın adı taht-el-kalaa'dan gelir.
    yani "kale altı" demektir
    eskiden surların dibinde oldugu icin adı boyle kalmis.
  • ellerindeki telefonla, kısaltmalar yaparak* spot ve vadeli döviz fiyatlarını döviz bürolarına bildiren insanların çalıştığı yer. ayaklı borsa işte bir nevi, keşke bir an önce kurumsal bir kimliğe kavuşsa.

bu sikko adamlar olarak tabir edilen kısmın büyük bölümü alaylı olmakla beraber, içlerinde sağlam eğitimli olanları da mevcuttur. bu gözler, 1990'larda cep telefonu yeni çıktığında tahtakale'den isviçre'yi cep telefonu ile arayıp ingilizce konuşanları görmüş dahası o devirde futures ve opsiyon oynayanlarına bile denk geldiğinden boş beleş adam benzetmesi bu tiplemelere uymamaktadır.

piyasayı bilmeyen adamlar tarafından küçümsenmesi ile türkiye'nin en underrated ortamı diyebiliriz.
  • 90'ların sonunda adım başı walkman tezgahlarının bulunduğu enteresan yer.
    bugün nasıl çılgınca cep telefonu yeniliyorsak o dönem de yeni walkman modellerini takip ediyor, her özelliğini biliyorduk, takasla eskisini ölü fiyata verip yenisini alıyorduk. tamir ve yedek parça için zaman zaman tezgahçının peşine takılıp izbe karanlık iş hanlarının dibinde köşesinde kalmış dükkanlara gidiyorduk. iyi götü kurtarmışız ergen yaşta.
  • değişik bir alışveriş merkezi.
    geçen yazın anne salonun tüllerini yenilemek ister. epeyce perdeci gezer. bir tül modeli beğenir. her pazarlığı seven anne gibi araştırmaları devam eder, beğendiği fransız danteli denilen x markalı bir üründür. metre fiyatı ortalama 75 tldir bu ürünün.
    çeşitli semtlerdeki çeşitli mağazaları gezdikten sonra tahtakaleye giderek aynı tülü bulur. satıcı bir fiyat söyler biraz daha düşer. anne kabul etmez, zira bir başka mağaza daha da düşmüştür fiyatta. anne yok çocuğum şurası 50 ye düştü der. satıcı sanırsam yüzde elli düştü gibi algılar. peki der ben de metresini 35 den veriyorum. bu gerçekten inanılır gibi değildir. anne siparişi verir. 3000 tl gibi bir miktar tutuyodur tüm salon tülü. bir miktar öder, kalanını teslimde peşin ödeyecektir. iki hafta sonra gel derler.
    teslim günü gelir, anne değil erkek kardeş gider. parayı verir ve tülleri alır.
    eve gelip paketler açıldığında tüllerin annenin istediği model olmadığı anlaşılır.
    mağazaya telefon edilir.
    adam olmaz öyle şey, ne seçtiyseniz o. biz de hata olmaz diyerek orospu çocukluğu yapar.
    muhtemelen fiyatı o kadar düştüğü için pişman olmuştur ve yerse diye başka bir modelden dikmiştir tülleri.
    anne ağlamaklı bir sesle beni arar. böyle böyle, ne yapacağız şimdi. babana söyleyemem çok kızar, zaten oralara gitme demişti bana, der. tansiyonu 20leri bulmuştur zavallının.
    erisaa adamı arar.
    adam gayet pişkince ve terbiyesiz bir uslupla bir şey yapamayacaklarını annemin doğru hatırlamadığını söyler.
    erisaa çıldırır ama sakince adama avukat olduğunu, annesinin bunamadığını zaten sipariş verirken annenin tülün fotografını çektiğini ve yasal yollara başvuracaklarını söyler.

satıcı çark eder, insanız olabilir hata, telafi ederiz der. tülleri geri ister. yaklaşık bir ay sonra annenin seçtiği ve istediği modeldeki tüller hazırlanır.

eşek herif maliyeti kurtarmaz farkındayım ama bedava yapmıyorsun ki 3000 lira nakit parayı almayı biliyorsun. indirim istediyse kadıncağız, yapma o zaman. kurtarmaz dersin geçersin. sanki zorla sipariş verdi kadın. adamı salak yerine koymanın ne alemi var. bunu diktim alsana demek ne demek.

demem o ki, göz göre göre adam sikmeye çalışanları vardır içlerinde. alışveriş yaparken dikkatli olmak gerekir. her türlü çirkeflik ile karşılaşmak olasıdır zira.
  • herşeyin sahtesini ucuza alabileceğiniz bir mekan. kolpacinin kabesi, kalpazanin secdesi... eşşeğin siki işte neyse son benzetmede mistik bi yaklaşım sergileyemedim..
  • iğrenç hırsız yatağı. calınan araba teybin panosu geri 'satın almak' için, 100 milyon vermek gerekmesini ne kadar kötü hissediyor insan. 'yenisi al, abi, 300 dolar yazar' diyor şımarık herifler. ne kadar veriyor acaba arabaya giren çocuklara - 5 milyon herhalde, en fazla 10.
  • çin malı ürünlerin tüm türkiye'ye dağıtımının yapıldığı piyasadır. üzüntü verici olan ise bu dağıtımı üstlenen esnafın milliyetçi muhafazakarlıkta kimseye sıra vermeyecek tiplerden olu$masıdır.

(bkz: paranın dini imanı yoktur)

(bkz: dini imanı para olmak)
  • istanbul'da bir çok şey gibi yalan dolanı da en ucuza burada bulabilirsiniz.
  • istanbul üniversitesi'nde* okuyorsanız, eminönü'ne inmenin en kısa yolu olduğundan (dikkat ederseniz inmek dedim, zira tam aksi yönde o yokuş azap oluyor insana) günlük olarak hayatınıza bir etkisi olan, saat 16-17'den sonra gün içindeki o hengamesi karmaşasından eser kalmayan ancak bu sefer de seyyarların tezgahları ile bir anda işgal edilen semt. her ne kadar kendinizi mercan yokuşundan salarken o karmaşadan da izole edip turist gibi sağa sola bakınarak keyfini çıkarma imkanınız olsa da çeşitli tuzaklar barındırır. misal şimdi adını unuttuğum bir han vardır, efenim burası komple tüm dükkanları ile incik boncuk satar, hani şu bazı dişilerimizin kendi takı ve aksusarlarını yapma hevesi ile kilolarca alıp çoğunun bir kenarda unuttuğu incik boncuklardan. işte olur da bu familyaya mensup bir dişi ile girme gafletinde bulunursanız işbu hana içinizden bol miktarda sövebilirsiniz. veyahut içerisindeki çocuk hiç büyümeyen bünyeler ile bilumum oyuncakçıya girmek de hoş olmayabilir.

ancak şu da bir gerçektir ki aradağınız her ne olursa olsun (hemen hemen) tahtakale-sirkeci-eminönü-mahmutpaşa eksenine yeterli çabayı gösterirseniz bulabilirsiniz. üstelik bir de tavsiyede bulunayım, taksim, beşiktaş, kadıköy, bakırköy gibi bölgelerde gördüğünüz hediyelik eşya vs türevi çoğu şey buradan gelmekte, ve daha ucuz fiyatlara burada satılmaktadır. belki afili hediye paketi yapmaktan yoksundular ama bu sorunu da envai çeşit hediye paketi, kutusu, süsü vs satan dükkanlardan edineceğiniz malzemeler ile giderebilir, üstelik bu şekilde el emeği göz nuru da katmış olursunuz.

buradan ayrıca tahtakale'ye bugüne kadar muhtelif kısa film, larp, oyun, kostüm, paintball vb türevi ihtiyaçlarımız için materyal tedarik ettiği için teşekkür etmeyi bir borç bilirim.
  • istanbul'da küçük esnaf için ticaretinin merkezidir.
hesabın var mı? giriş yap