• bir seyin tarifsiz derecede guzel oldugunu ifade etmek icin kullanilan tumce(?)
  • deyimin çıkış noktasının farklı olduğunu düşünüyorum niyeyse. aroması yoğun tatlar vardır (özellikle çiğ/yalın haldeyken), hindistan cevizi, dereotu, bakla, kereviz ilk aklıma gelenler. oturup bütün bir hindistan cevizini bitiremezsiniz mesela, minicik bir parçası yeter. herkesin tat alma eşiği aynı değil, dil üzerinde tat almaya yarayan reseptörlerin (ya da adı her neyse) sayısı herkeste farklıymış. yeme zevklerini belirleyen temel şeyin de (aile, çevre vs.den önce) bu olduğunu düşünüyorum, o kodlar sayesinde kişi yemek zevkini belirliyor.
    işte "tadından yenmez" deyiminin tadı çok yoğun algılanan şeyler için söylenmeye başladığını, zamanla anlam kaymasına veya genişlemesine uğradığını düşünüyorum bu sebeplerden.
  • yanlış. bence herşey insanoğlu için yaratılmıştır ve yenilebilir. bamyadan pek emin değilim.
  • "o kadar şahane bir tadı vardır ki, yemeye kalksan zevkten şuurunu kaybedebilirsin, iyisi mi yeme" manasında.
  • ek$i sözlük'ün icinde en sik kullanilan kaliplardan biri. sözlük bünyesinde yemek olsun, müzik olsun, sinema olsun bir cok farkli alan hakkindaki entrylerde "tadindan yenmez"e bol bol rastlariz.
  • (bkz: baklava) oyle tatlidir ki yenmesi mumkun diildir
  • duymaktan tiksindigim kalip. her cumleye sokusturuyorlar efendim, durduramiyoruz!
  • turkcedeki en boktan ve kiro deyim.
  • artık ekşi sözlük kullanmaya tövbe ettirecek deyim/kalıp.

sözlüğe girip ilişkiler kanalından rastgele bir başlığa tıkladığım anda bir kadının tadından yenmeyeceğini öğreniyorum. sanırım genel kanı kadınların tadından yenmeyeceği yönünde.
hesabın var mı? giriş yap