• gelmiş geçmiş en iyi konunun yavaş yavaş katledildiği animedir.
    en basitinden 100 kat yerine 10 kat yapılsa ve her kat için 1-3 bölüm arasında bölüm yapılsa çok daha iyi olurdu.( perili yere hiç gerek yok illa koyacaksan yine koy ama hobi olarak.)
    10k oyuncu yerine 100k veya 1m oyuncu denebilirdi zira wow'un sayıları ortada.( daha da yüksek denebilirdi.)
    bilgisayardaki gün ile gerçek günün eşit olması yersiz. gerçek gün 15-30 oyun günü olabilirdi.
    tıpkı wow gibi iki ayrı taraf yapılarak oyunda insanların birbirini öldürmesinin bir amacı olabilirdi. önce görevi yapan ırk çıkar diğerleri yok olur misali.
    hikayeyi yazan item mantığını tam kavrayamamış bu da düzeltilebilir.
    zengin olursam hikayenin telif hakkını alıp yeni baştan çekeceğim, zararına olsa da.
  • çevremdekilerin yoğun ısrarı ile izlemeye başladığım, konu ve çizimler olarak oldukça başarılı fakat anlatış olarak oldukça başarısız bulduğum anime.

o kadar kısa süre içerisinde, gerçek zamanda o kadar uzun atlayışlar oluyor ki olayları takip etmekte zorlanıyorsunuz ve üstelik karakterlerin kendi aralarında çevirdikleri geyik muhabbeti bu atlayışların sebebini anlamanıza yardımcı olmuyor. normalde dizilerde bu şekil atlayışlar yapıldığında gerekli ortam oluşturulmuş olur ya da atlayıştan sonra hiç değilse geçmişteki olaylara değinilerek olayın bütünlüğünü kaçırmamanız sağlanır. ama bu seride siz daha hop ne oldu niye atladık şimdi buraya diyemeden birden 9 ay öteye atlayıveriyorsunuz daha önceki kısmı anlayamadan ve üstelik araya giren alakasız karakterler de cabası. ilk bölümlerinde acaba yanlış bölümü mü açtım neyden bahsediyor bunlar diye düşünmedim değil.

hikaye anlatışındaki bütünlüğün korunmaya çalışılmaması yetmezmiş gibi birde karakterlerin karşılarındaki durumlara verdikleri tepkiler de tutarsız, özellikle asıl karakterimizin tehlikeyi farkedip uyarmasına rağmen kafasının dikine gidip pisi pisine ölen kişilerin ölümlerinden kendisini sorumlu tutması gerçekten çok sinir bozucu olabiliyor.

buna rağmen eğer mmorpg oyuncusu iseniz (rpg oyuncusu olsanız da olur) anime hayranı olmasanız dahi konu olarak hoşunuza gideceğini garanti edebilirim. ama nereye kadar izlersiniz o sizin tahammül sınırınıza kalmış.
  • ilk bölümüyle beğenimi kazanmış yepyeni bir anime. animenin konusunu özetlemek gerekirse, 2022 yılında ortaya sword art online adlı bir mmorpg çıkıyor ama bu oyunun farklılığı oyunu "gerçekten" oynuyor olmanız. nervegear denen cihazı kafanıza takarak sao dünyasına giriyor ve burada her mmorpgde yaptığınız gibi level atlayıp yolunuza devam ediyorsunuz. tabi bir farklılık var, bu dünyaya adım atanlar oyundan çıkamıyorlar.(log out olamıyorlar dersek tam mmorpg tadını yakalarız) eğlenceli bir şey olacak gibi, gelecek bölümleri merakla beklemekteyim.
  • 13. bolum ile sinirlerimi geren anime. ulan zaten 20 dk suruyorsun, ne diye vicik vicik duygusallikla 17 dk harcayip, son 3 dk icin "hadi boss a dalalim" diyip, bir hafta bekletiyorsun bizi! ucundan da olsa gercek hayatta bedenlerimiz ne alemde demesiyle de az biraz guzellesecek diye umut ediyoruz.
  • güzel midir? evet güzeldir ta ki ana kahramanımız kirito ,sao oyununu bitirene kadar. sonradan ortaya çıkan peri dünyası saçmalığı bilmem kim tarafından düşünülmüştür ama bir yetişkini dahi cezbeden anime ilkokul çocuğu seviyesine düşmüştür. anime bittiyse bitmiştir, hayranlar istiyor ya da çok tuttu devam edelim diyecek adamın çok iyi devam konusu bulması gerekiyor, saçmalaması değil. sao oyunu bittikten sonra animeyi izlemeseniz de olur. hatta special bölümlerini de izlemenizi tavsiye etmem chibi versiyonlardan saçma sapan bölümler yapmışlar.
    aslında anime biraz saçmalayacağını önceden veriyor, ilk bölümde asuna yı görüyoruz esas kız daha sonraki 3-4 bölümde yok ama openinglerde fıldır fıldır dönmekte. şu opening te yediğimiz spoiler i hiç bir animede görmedim ben.
    mmorpg oyunları sevmeyen biri olarak izlemekten büyük keyf aldım diyebilirim. yaratılmış olan dünya öyle büyük bir hayal gücü içermesede, çok ilgi çekici olmasa da hikaye sizi kendine çekiyor.
    görüntüleri güzel, şarkıları da fena değil.
    ayrıca ana karakter kirito nun çizimi ve kişiliği çok güzeldi. siyah göz, siyah saç, siyah kıyafet çok gördüğümüz anime karakteri tipi değil. ben bayılıyorum.

--- spoiler ---

sao dünyasında geçen savaşlar oldukça güzeldi, kirito asuna ile tanışıp "hayat çiçek böcek" e sarana kadar da iyi gitti. bunlar tanışıp aşık olunca bildiğin karakteleri değişim geçirdi. asuna da böyle bir kırılmalar, utangaç kirito dan rahat rahat tavırlar. hele o peri dünyasında kirito beni kurtaracak diye beklediğini gördüm ya hepten delirdim. animenin belli bölümlerinde erkeklere kafa tutan asuna bildiğin ev kızı olmuş. her animenin bir dengesi vardır. bu kadar dengesiz olmaz. aşk olmasın demiyorum ama bir kere shoujo değil bu anime. ayrıca asuna saçmalayan bir hale getirilince bir anlamı kalmadı.

--- spoiler ---

bu tarz izlediğim bir diğer anime accel world. karşılaştırdığım zaman accel word mmorpg anime olarak çocuklara hitap ediyor. sao yu en azından belli bir bölüme kadar yetişkinlerde izleyebiliyor.
    extra edition ı çıktı ama beğenildiğine dair bir yorum okumadım. izlenilen 25 bölümün bir özeti olduğu ve izlemeye gerek olmadığına dair yazılar yazmışlar izleyenler.
    peri saçmalatmasından sonra 2. sezonu izlenir mi bilmiyorum. çıksın hele bi görücez.
  • aklıma ernest cline'in ready player one romanını getirmiş anime.
  • en nihayetinde yıllardır beklediğimiz duyuru gerçekleşti.

bugün itibariyle alicization: war of underworld'ün bitmesiyle birlikte 1.sezon için progressive sezonu duyuruldu.

bu progressive sezonunda tekrardan 1.sezon olan aincrad'a geri dönüyoruz. ancak bu sefer olayları asuna'nın penceresinden izleyeceğiz ve her kat teker teker işlenecek ve çok daha detaylı ilerleyecek.
  • bu gun yani 06.11.2022 de oyun official olarak release oluyordu ve millet nervegear'lari takip daliyordu oyuna...

(bkz: yıl 2020 oldu uçan arabalar nerde orospu çocukları)
  • izleme sırası;

sword art online
    sword art online ıı
    sword art online: ordinal scale
    sword art online: alicization
    sword art online: alicization - war of underworld
  • bir mmorpg içinde geçse de, oyunun aksiyonundan çok karakterler arasında yaşanan dramaya odaklanmış bir seridir. ilk 4 bölümle aksiyonun gazını verip, ilk sezonun geri kalan 10 bölümü sululukla doldurmuştur. ortalıkta pek fazla virtual reality tadında anime olmayınca insan tabii bu seriden bir çok şey istiyor, ama yeteri kadar tatmin edici değil. boss fight dışında ilk sezondan aksiyon göremedim. daha fazla görevlere odaklansalardı güzel olurdu. 25 bölümlük seride, amınıza koyan tek bir bölüm bulundurur. gerisi çerezlik. yine de ilk günde bana 11 bölüm izlettirmiştir. game of thrones gibi, bölüm bittiğinde kendinizi durduramıyorsunuz, tekrardan o dünyanın içine girmek isteyip, "acaba hikayede ne olacak?" diye düşünürken bir bakmışsınız ki sezon bitmiş. her zamanki gibi iyilik ile kötülüğün birbiriyle çarpıştığı bir anime izlemekteyiz, ancak kötü olan kişi bu dünyayı yaratan mıdır yoksa orada ne yapacağını seçen insanlar mı, o size kalmış.

son olarak; serinin en önemli sorusu olan "bu adamlar nereye tuvaletini yapar ?" sorusunu cevaplamadan bitirmiştir.

--- spoiler ---

hastane mastane, ben anlamam. netten de "bitkisel hayat" durumunu araştırdım, ama tuvaleti açıklayan yok. meraklıyız.

periler bile daha fazla aksiyon gösterdi amk. seriyi tekrardan başlayıp, bu sefer level 1 olan birisinin gözünden olup biteni izlemek çok hoş olurdu.

karakterler yeni yetme ergenler olsa da bildiğin yeşilçam aşkı yaşamakta. sanırsın koca koca adam hepsi. yok ilk tanıştığı saatte "seni seviyorum" demeler, ormanda çocuk bulup onu evlat edinip "biz senin annen ile babanız artık" demeler ve tabii ki yeni nesil her seride olduğu gibi kuzen aşkı...

o değil de, noel bölümü neydi öyle ya.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap