• bu sözcüğü, herhangi bir şekilde cümle içinde kullanan insanların ağzına artık kürekle vurmak istiyorum.

herşeyi sündüre sündüre içini boşaltan süzme bıyıklar neye elini atsa çoraklaştırıyor, kurutuyor.

türkçe de bundan nasibini almasa olur mu?

olmaz! o yüzden, bana bu süzmelerin sık sık kullandığı lafları söylemeyin, hele süreç lafını hiç kullanmayın, proses deyin, hatta process deyin, ona bile razıyım.
  • kürt sorunu resmi sponsoru olan kelime.
  • en sevmediğim kelime olabilir. olmayadabilir.
  • politik kürdün en sevdiği kelimedir. hayat ikiye ayrılır: süreç ve süre dışı şeyler..

söyleyeceği her şeyin, idda edeceği yada savunacağı vs. vs şeylerin olmazsa olmaz anahtar kelimesi süreçtir. 6 kelimelik bir cümlede 7 defa süreç kullanma becerisi vardır.

-heval rojbaş
    -son süreçte mi, yoksa genel manada mı rojbaş?
    **
    -süreçle beraber ve özellikle son sürecin içinde, sürecin kötüye gittiğini söylemek kötü bir sürece işaret eder. süreci doğru süreçte okumak gerek.
    **
    -abi ne zaman geldin amede?
    -ilk süreçte..
  • ak bişeysidir.
  • az önce "pandemi süreci bağlamında" şeklinde kullanıldığını görünce bir anda tam 10 yıl yaşlandım.

"pandemi süreci bağlamı adına"yı bekliyorum artık, bir sonraki adım bu.
  • (bkz: vetire)
  • aytunç altındalın 80 li yıllarda çıkardığı siyasi dergi. meraklısına ilk 7 sayısı temin edilebilecek kadar yakınımdadır.
  • halkımız ve karmaşık türkçe kullanmak isteyen bilimum kitlemiz tarafından "süre" yerine kullanılan kelime. anlamı verilmiş, belirli bir zaman aralığında gerçekleşen işler, işlemler vs.

bu nedenle "işi üç aylık bir süreçte bitiririz" ifadesi "kasıt işi 3 ayda bitiririz"den ibaretse yanlıştır.
    üç aya yayılmış, üç ay "sürecek" bir süreç dahilinde bitirilecek, yapılacak bir işten bahsediliyorsa kelime seçimi "bu iş üç aylık bir süreçte (süreç içinde) tamamlanacaktır" şeklinde olursa daha iyi olur.
  • bir takım girdileri kullanarak katma değeri daha yüksek çıktının elde etmesini amaçlayan birbiriyle ilişkili aktiviteler dizisi.
hesabın var mı? giriş yap