• dün gece 4 saat boyunca başından kalkamadığım başyapıt. oyunu oynarken ağzımda kocaman bir gülümseme ile ekrana baktım sürekli. adamlar alın size işte oyun böyle yapılır dercesine oyun yapmışlar. 28 yaşındaki adamı bu şekilde mutlu edebildiği için nintendo'yu buradan kutluyorum*
  • muazzam bir oyun olmus. sirf bu oyun icin nintendo switch alinir. verilen 50 dolari da sonuna kadar hak ediyor. 2-3 ay sirf bu oyunla oyalandim ve yeterli zorluktaki bulmacalari, inanilmaz tatli bolum tasarimlariyla olmus bu oyun.

simdi sirada the legend of zelda var.

oyunu kabaca anlatmak gerekirse, senaryo eski mario oyunundan bildigimiz senaryo. prenses allahsiz tosbaga tarafindan kacirilir, biz de diyar diyar gezerek onu kurtarmaya calisiriz.

oyunda butun haritalarin uzerinden 2 kere gecmeniz gerekiyor. ilk kismi senaryoyu tamamlamaya calistiginiz bolum. ve sadece belirli bir sayida power moon bularak sonraki bolumlere gecebiliyorsunuz. oyunun sonunda ekstra bir krallik daha aciliyor ve butun kralliklara geri donup, henuz toplamadiginiz power moonlari topluyorsunuz. bazi power moonlar, yok ebesinin .. ali sami dedirtecek turden. bu da oyun basinda hatiri sayilir bir vakit harcamaniza yol aciyor. dedigim gibi oyun suresi casual olarak oynuyorsaniz 1 ayi gececektir rahat rahat.

oyunun ses efektleri, grafik tasarimlari ve bolum tasarimlari ayri bir ovguyu hak edecek turden. uzerinde cok vakit harcandigi belli. hoplamali ziplamali ve stres seviyesi dusuk bir oyun oldugu icin switch'i alip 2-3 moon toplayip tekrar isinizin basina donebiliyorsunuz.

turkiye'de oyun fiyatlarinin yaklasik 500 liralar seviyesinde oldugunu biliyorum. bu haliyle gercekten yasam standartlari dusunuldugunde pahali bir oyun. ancak yurtdisindaysaniz veya haliniz vaktiniz yerindeyse kendinize bu iyiligi yapin. verdiginiz paraya fazlasiyla degecek cunku.
  • konsol aldıran oyun ifadesinin en güçlü örneği olduğunu düşündüğüm oyundur. nintendo bu konuda cok başarılıdır evet biliyordum, önceki el konsollarında da şahane exclusive oyunlar oynadım ama bu oyun bam baş ka!

bu kadar tatlı bu kadar tadında bu kadar şahsına münhasır bir oyun olamaz arkadaş. switch i almaktaki yegane sebebim değildi ama switch i alınca ilk yükleyip oynadığım oyun oldu. hiç bitmesin istedim. 3ds'deki 3d mariodan sonra ana senaryo bittiği halde oynamaya devam ettiğim ikinci oyun oldu.

yazılacak o kadar çok sey var ki... kafamda toplamayı becerebilirsem bir gün uzun uzun yazarım. ancak şu an içimde kaynayan güzel hisleri dile dökemiyorum. switch alın ya da arkadaşınızdan falan bir süreliğine alıp bu oyunu oynayın arkadaşlar. tatlılıktan ölmeden bu oyunu oynayın bitirin.
  • hikayesi sanıyorum ki; bowser'in zorla prenses peach ile evlenmesini engelleyeceğimiz şekilde olacak.

prenses peach'in ve pauline'in birlikte bulunduğu ilk süper mario oyunu olacak.

oyunda 6 adet krallık var, bunlar :

metro krallığı: donkey kong referanslarıyla dolu bir new york. valisi pauline.
    kum krallığı: soğuk bir çöl, jaxi denilen hayvanlara binebiliyorsunuz (30 altın), ters bir piramit ve buz mağarası var.
    orman krallığı: sanırım burası bir terrarium çünkü havada çerçeveler var. aşağıya düşerseniz karanlık ormana varıyorsunuz ve bir adet uyuyan t-rex ile karşılasabiliyorsunuz.
    luncheon krallığı: kaptan korsan jack'deki yemek adası gibi.
    cascade krallığı: dinazorlar ve fosiller var.
    şapka krallığı: yeni karakter şapka( cappy) buralı( evet, içinden )

oyunda sadece altın olmayacak bir de özel krallık parası olacak. altınlar sınırsız ama özel krallık paraları 100 adet, bu parayla özel kıyafetler alabiliyorsunuz ve bu kıyafetlerle fazladan görevler yapabiliyorsunuz. mesela metro krallığında inşaat çalışanı kıyafeti giyip elektrik tel denetimi yapıyorsunuz.

şapkanızı fırlatıp altın toplayabilirsiniz, düşmanlarınıza vurabilirsiniz veya düşmanlarınızı yada haritadaki karakterleri kontrol edebilirsiniz, böylece onların güçlerinden yararlanabiliyorsunuz.
  • bugün yuzu ile başladığım görselliği mükemmel oyun.bence mario diyip geçmemek bir şans vermek lazım
  • tarihin en iyi oyunu. oyun ? eğlence, terapi, şamata, yoğun tempodan neşeyle kopuş.. baya iyi.
  • nintento'nun oynadigim oyunlar icinde en iyisi diyebilirim. zelda'cilar sakin olsun lutfen! esli oynanacak oyunlari da pek guzel * * *, ancak odyssey'nin yeri baska gencler. en son dun gece yarisi 03:00 sularinda gozlerimden atesler salarken sonuncu durak bowser's kingdom'da beyimle el ele verip carpisiyorduk. enteresan bir bagimlilik azizim!

--- spoiler ---

bu arada oyun bittikten sonra mushroom kingdom ile oyun devam ediyor. peach'i kurtarinca bitiyor sananlar icin: biz bitti demeden bitmez!

--- spoiler ---
  • sürekli 1-2 saat oynar yatarım diye actigim ama günlerdir şarj bitene kadar sabahlar olmasin diyerek başından kalkamadigim süper oyun.
  • oyun oynadığınızı iliklerinize kadar hissettiren mario oyunu. tıpkı öncekiler gibi. lets playini izlemesi bile böylesine keyif verdiği için nintendo'ya sonsuz teşekkürler. her zamanki gibi muazzam olmuş.
  • tek başına nintendo switch alma sebebi olan muhteşem oyun.

cappy ile dinazor vs bir çok şeyi kontrol edebilme, oyun içi atmosfer ve diyaloglar hatta arada nostaljik 2d grafikli bölümler harika olmuş.

şu tipe bakın ya https://twitter.com/…urak/status/924206431242395648
hesabın var mı? giriş yap