• harbiden kimse beğenmedi ha, albüm satışı dibe vurmuş. billboard 200'de bu hafta black album'un altında kalmış misal. bildiğimiz 1991 yılında çıkan metallica albümü 2013 yılında haftalık satışlarda super collider'ı geçmiş. zaten super collider toplamda da aynı sürede th1rt3en'in yarısı kadar satmış. hiç bi şey değil de mustaine'e üzüldüm ne bilim.
  • biraz cryptic writings havası taşıyor. kötü denemeyecek, ama albüme isim verebilecek güzellikte de olmayan bir megadeth şarkısı olmuş.
  • gün aşırı ortaya çıkan videolara bakılırsa endgame - 13 karışımı bir albüm olacakmış hissine kapıldım, inşallah yanılırım da rust in peace - countdown to extinction karışımı bi albüm olur. öyle yada böyle dave üstad ne yapsa dinleyeceğiz, yaşayan efsanelerden albüm yapan kimler kaldı ki...
  • an itibariyle kendime küfür ederek indirdiğim albümdür. daha önce internetten pek çok şey indirdim. filmler, oyunlar, albümler aklınıza ne gelirse. bunları indirirken harcanan emeği düşünmedim. 'ne düşünücem ameke tek ben mi indiriyorum.' dedim. ta ki bu albüme kadar. önümde hazırlanış dönemi dave mustaine aracılığıyla adım adım gösterilen bir eser var. bilen bilir bir şarkının hazırlanışının ne kadar zor olduğunu. bunun bilincinde olan biri olarak bu güzel albümü indirirken kendimden utanıyorum. burada 'korsana hayır!' mesajı vermeye de çalışmıyorum hatta isteyen olursa link bile veririm ama biraz düşünmekte fayda var.
  • albüm super collider ve kingmaker şarkıları yayınlandıktan sonra bende çok düşük bir beklenti yaratmıştı.ama albümü dinledikten sonra nasıl olduysa gayet de hoşuma gitti aslında.hatta şu an sololarıyla ve davullarıyla,evet davullarıyla bu albümde shawn beklediğim kadar sıçmamış sanki, super collider hoşuma gitmeye başladı bile.

kingmaker: çok kötü arkadaş ya, megadeth'in geleneği olan bomba açılış parçaları geleneği bozulmuş resmen.eğer bu albüm dışında hangi albümde olur bu derseniz valla seçemedim.united abominations adlı boktan albüme iteleyeyim bari.

super collider:ilk dinleyişte çok kötü gelen ama daha sonra sadece kötü gelen şarkı.megadeth ismini çıkarırsan iyi bir şarkı aslında.bence risk albümünün karakterine uyan bir parça.

burn!: güzel bir parça bana kalırsa, daha iyi sözler beklerdim ama şarkı hiç de kötü değil bence.the world needs a hero albümünde gayet de sırıtmaz bu.

built for war: anti-militarist bir hava beklerdim ama hiç de öyle birşey olmadı.en azından şöyle bir architecture of aggression veya rust in peace... polaris gibi bir şarkı beklemiştim.iyi olmadı.bunu da uaya atalım.

off the edge:güzel bir parça bana kalırsa.gerçekten güzel.albümü ileriki şarkılar için biraz ısındıran birşey.şarkı sözleri de güzel gibi.countdown to extinction havası verir gibi, elbette tam değil.

dance in the rain:albümün açık ara en iyisi.2000den sonra yapılmış en iyi megadeth şarkılarının birkaçından biri.tarihinin en iyi 10 şarkısı arasına girebilir.soloları, riffleri, sözleri ve davulları gayet de hoş.countdown to extinction albümüne yakıştırdım ben bunu.

the beginning of sorrow: trans bir parça olmuş.biraz daha uğraşsaydı dave baba bunun üzerinde daha güzel olacakmış gibime geliyor.tamamlanmış halini hayal ederek youthanasia albümüne yakıştırıyorum bunu.

the blackest crow: çok tatlı şarkı olmuş.çok farklı olmuş ve insanı kendine bağlıyor.en azından beni bağladı.slide'ıyla introdaki farklı enstrümanla çok hoşuma gitti.youthanasia veya risk diyorum bu parça için de.

forget to remember: vasat olmuş.ne diyeceğimi pek bilemedim.black swan havası taşıyor biraz.risk parçası adeta.

don't turn your back: albümün en dinlenir ikinci parçası bu kanımca.girişteki blues solosu nedir öyle arkadaş ya, çok iyi olmuş.biraz karanlık bir havası olsa countdown to extinction diyecem bunun için.

cold sweat:orjinalinden biraz daha sert olmuş sanki.ama hoş olmuş.

edit:albümü zaman içerisinde daha fazla ve çalabilecek potansiyeli olanları dikkatlice dinledikten sonra:

beginning of sorrow için tamamlanmamış demişim.iyi halt etmişim! aslında çok güzel bir parçaymış bu.gerçekten.sadece birazcık daha dinlemek gerekiyormuş.hoş bir parça.

forget to remember için de vasat demişim.yok yok, fikrimi değiştirdim.güzel parça o da.
  • shawn drover'ın, mustaine'in güzelleşen kızını gördükten sonraki sırıtışı beni benden almıştır.

tırıvırı ya:)
  • albümün geri kalanını dinlemeden albüm hakkında yorum yapmak doğru olmasa da megadeth en son böyle bir deneyselliğe giriştiğinde takvimler alternatif rock ı gösteriyordu ve birkaç albüm sonra grup ölümden döndü. tanrının verdiği ikinci yaşam şansı bu kadar kolay harcanmamamalıydı.
  • bu albümün lastfm'den bazı tagleri;

barack obama loves this music
    caterpillars could make more interesting music
    dinosaur metal
    elevator noise
    even pantera is better
    music for the blind
    music for the deaf
    my cat died when this was played
    nickelback is better
    what would jesus play
    lol metal
    makes slipknot look good

artık nasıl beceriyorlarsa, megadeth tepe noktasına çıktığı rust in peace'den bu yana çıkardığı her albümde* kaliteyi biraz daha düşürüyor diyebiliriz.
  • sanki space jam'de ki uzaylılar bunlarında yeteneklerini almışlar. tövbe estağfurullah.
  • full metal jackie adlı radyo programı(sanırım)nda yayınlanmış olan parça. radio friendly diye tabir edilen bir parça olmuş, eğer albümün geneli de böyle olursa risk 2 geliyor diyebiliriz. olsun yine de dinletiyor kendini namussuz. ancak parçanın girişi kıraç gibi olmayaymış iyiymiş.

parçanın linkini verecektim ki veremeden ölmüş bile. yeni link gelirse unutmazsam güncellerim, meh.
hesabın var mı? giriş yap