• erol büyükburç'un, kızıyla tartıştığı bir magazin programında duyduklarımdan sonra hiçbirisi için kolay kolay "çok iyi sunuyor yaaa. çok güzel idare ediyor." demeyeceğim.

programın adını bilmiyorum, bir linke tıklayıp izlemiştim. erol büyükburç'un sinirlenmesini iyi denilecek şekilde savuşturmaya çalışan sunucun hanımın kulaklığından, yönetmenin sesi gayet net duyuluyordu. yönetmen, erol büyükburç'a söylenecek cümleleri sıralıyor, sunucu da kendisi söylemiş gibi erol büyükburç'a tekrarlıyor.

hani bülend özveren gibi ustaları eleştirirken, dikkat edelim azıcık. "şu sunucunun kaşları. ötekinin gözleri. falanca spikerin saçları." diye methiyeler düzerken, eskiden teknik imkansızlıklar içinde bile hatasız sunuculuk yapmış insanların hakkını yemeyelim. onlara da yönetmen direktifi gidiyordu belki ama bu kişileri konuk olarak katıldıkları programlarda da dinledim ben. orhan boran olsun, bülend özveren ve diğer birkaç isim olsun, şırıl şırıl akan su sesi gibi konuşmaları ve hatasız türkçeleriyle, yıllar sonra bile bu mesleğin tepesindeler bence.

onları, "dur kıııız" veya "ben ne soracaktım yaaa. unuttum. hahahahahhhaaa." diyenlerden ayırmayı öğrenelim lütfen.
  • adını bilmem, kim olduğu belirtilmemiş ama bir bestekar ve bir şarkı bu kadar mı güzel sunulabilir yarabbim... ben sunucu diye ona derim arkadaş.

evet, trt çok iyi sunucular yetiştirdi bu memlekete bir zamanlar.

işte burada, inanmayan dinlesin: http://www.youtube.com/…yr4gwudrqoc&feature=related
  • client'ların bağımlı oldukları şey.
  • birden çok insanın girdiği, üzerinde türlü türlü uygulamalar yapılan, çoğu zaman işini bitirenin umursamadan çıktığı ve tüm bunlara dayanamayıp ansızın çöken şey.

bir orospunun acıklı hikayesi gibi lan.
  • aklınıza gelen günlük hayatta kullandığınız ya da haberdar bile olmadığınız tüm sistemsel işlemleri ( atmden para çekmek , sözlüğe entry girmek, akbilinize para doldurmak vb...) yapmamıza olanak sağlayan olmazsa olmaz cihazlardır.
  • geçmiş tarihli mail atılmak istenirse önemli olan bilgisayar tarihimidir, sunucu tarihimidir merak ettiğim hede.
  • insta'da güzel fotoğraflar paylaşmamızın, youtube'da video izlememizin, kardeşe borç verirken eft-havale yapmamızı sağlayan bilgisayarlar. aslında bunlar da bilgisayar ancak veri saklama ve kullanıcıya içerik sağlama görevi görürler.

bir de yazılım geliştirme kısmında serverless diye bir şey çıktı — ne kadar uzun süredir var bilmiyorum gerçi. aslında bu sistemde de server yani sunucu var. sadece geliştirici uğraşmıyor. yazılım ile uğraşırken önce devops, sonra sistem yöneticiliği ve networking'le de aşırı ilgilenmeye başladım. haliyle sunucuları seviyorum*

ticari amaçla kullanılacak sunucular çok pahalı oluyor. birisi sunucu alıp onun meşakkatiyle ilgilenmek yerine hosting şirketlerine para karşılığı uygulama/sitelerini yükleyebiliyorlar. işin amatörler için daha heyecanlı kısmı: raspberry pi (bu küçük bilgisayar) ya da arduino (mikrodenetleyici) gibi bir araçla kendi mini-sunucunuzu kurabilirsiniz.

(bkz: nginx)
  • (bkz: server)
  • başlangıç seviyesi sistem yöneticileri için temel seviyede anlattığım yarım saatlik kavram.

https://www.youtube.com/watch?v=3dahoaj89nm
hesabın var mı? giriş yap