• dun sabah, kahvalti:

ssg: olm sun 5000 ki$iyi i$ten cikariyo investor baskisi deyip geciyorsunuz. microsoft 5000 ki$i cikaracak olsa yerin dibine nasi sokacaginizi $a$irirsiniz.
    guru: ben teknik konularin di$inda hicbir $eye cevap vermedim!
  • tuzel degil gercek bir ki$idir. babasi ahmet microsystems'in tarlasi vardi. kar etmekle de i$i olmaz. $irket kasasindan tek kuru$ almami$tir. fakirlere ekmek dagitmi$tir. insan gibi insandir.
  • 11 yildir geli$tirdigi java'yi bugun open source yapmak aklina gelmi$ken (bkz: java/#9560463), ciktigi gunden beri open source alternatiflerinin geli$tirilmesine (bkz: mono/#5186027) sun'in aksine lisans tabanli bir kisit koymami$ microsoft'a (bkz: microsoft/@guru) "open source du$mani" diye gecirenlerin tapinagi.

2005'te kari 216 milyon dolar kadar du$mu$ gecmi$ olsun. java'nin ve solaris'in cok muhte$em olmasindan olabilir.
  • ayni mantikla sun microsystems 1982'den beri geli$tirdigi i$letim sistemini ancak 2005'te (23 yil sonra) open source yapmi$tir. sun bu performansla "open source destekleyen muthi$ $irket" sifatina layik gorulurken, microsoft'un daha bu 23 yillik "aydinlanma" suresine varmasina onunde 2 yil varken "open source du$mani" diye ele$tirilmesi ustelik ornek olarak "open office.org" gibi aslinda zaten suregelen (bkz: staroffice) bir projenin satin alinmi$ halini sun'i "open source'cu" microsoft'u "allah kahr bela" olarak gostermek tamamen tapinak $ovalyesi fanatizminden ba$ka bir $ey degildir.

hayir i$in enteresan tarafi sozlugun kuruldugu 1999 yilindan solaris'in open source oldugu 2005 yilina kadar, ve hadi diyelim ki parasiyla satin alinmi$ openoffice.org'u da buna kattik 2002 yilina kadar solaris'e "open source du$mani allah $ererfsiz bela verehorrrraaaggghhhhhhhh" gibi tepkiler "zerre" verilmemi$ken, sun'in iki tane open source hamlesi sonrasi "aha da microsoft zaten open source'un belalisiydi bak sun dunyanin en super $irketi" turden bir yakla$im tamamen "unix superdir windows kotudur" benzeri bir fanatizmin yanli$ligina delalettir. acilen tovbe edilmesi gerekir.
  • şeker gibi serverları olan takdire şayan firma. yarısı avukatlardan oluşur.
  • nasdaq kodu java'dır. ilginç tabi.
  • intel tabanlı işlemcilere sahip sunucuları piyasaya sürmesinin fan'ları pek bağlamayacağı firma.

fandır bu. soğutur. içindeki intel mi amd mi ultrasparc mı bakmaz. soğutur.
  • 7.4 milyar dolara oracle'a satılmıştır.

haberin başlığı ayrı bir hoşuma gitti;

oracle buys sun
    http://www.oracle.com/us/corporate/press/018363
  • yapılan açıklamaya göre sun.com 1 ağustos'tan itibaren kapanacakmış, gerçi yönlendirmelerin iptal olması eski dokümanlarda büyük sıkıntı çıkarır. iptal ederlerse büyük hata olur, umarım farkındalardır.
  • ilk pencere tabanlı olarak kullandığım marka iş istasyonu ve işletim sistemidir. daha windows 3 çıkmamışken kendisinin x tabanlı grafik arayüzü vardı ve hep kararlı çalışırdı.
hesabın var mı? giriş yap