• sadece yazın değil, tüm günlerin, dakikaların sizi beklemeden yoluna, döngüsüne devam ettiğini, özellikle sonundaki çok garip yerlere dokunabilen piyano melodisi eşliğinde son summer moved on kelimeleriyle içinize kazıyan, hüzünlü bir şarkı. geçmişten gelen, kendisi geleceğe doğru yoluna devam eden fakat sizi geleceğe götürmeyen, size sadece olduğunuz yerde dururken "kal, öyle çekip gitme"* demeyi bırakan. ne de olsa "anlar geçip gidecektir"* ve bunun kesinliğinin baki olduğunu hatırlatır şarkı. yine de hatıralar iyidir.
  • yazlıkta sahil boyunca yaptığım uzun yürüyüşlerin, soğumaya başlayan havaların şarkısıdır benim için. rüzgarı hep çok sevdim, hafif üşüyerek bilincimin uyandığı anları daha çok sevdim. bu anlara eşlik eden şarkıları ne zaman dinlesem bana o anlardan bir parça getiriyorlar.

aşk acısı, bulunduğun yerde bulunmak istememenin sancısı, yalnızlık hissi, başarmak istediklerine giden yolun gözünde büyüdükçe büyümesi, özgürlük özlemi, küçücük hissetmek. tüm bunların altında ezilirken seni kucaklayan bir şarkı, senin dilinden konuşan bir şarkı. solo ile gittikçe tırmanan hislerin, ama hepsinin sonunda seni kucaklayıp olduğun yere bırakan bir şarkı.

"summer moved on" diyip kabulleniyorsun sonunda, hafifleyip devam edecek gücü buluyorsun aştığın her adımda.
  • aha'nin sarkisidir. ilk 98 nobel baris odulunde verdikleri konserde soylemislerdi.

summer moved on
    and the way it goes
    you can't tag along
    honey moved out
    and the way it went
    leaves no doubt

moments will pass
    in the morning light
    i found out
    seasons can't last
    and there's just one thing
    left to ask

stay
    don't just walk away
    and leave me another day
    a day just like today
    with nobody else around

friendships move on
    and until the day
    you can't tag along
    handshakes unfold
    and the way it goes
    no one knows

moments will pass
    in the morning light
    i found out
    seasons can't last
    and there's just one thing
    left to ask
  • yaz sezonunun son günlerinde tatil mekanında tam olarak tadını alabileceğiniz hoş bir şarkı.gidersin bara bakarsın o tıklım tıklım yer sinek avlıyo, barmen de artık yavaş yavaş mekanı toplayıp sezonu kapatmak üzere ,a ha cd sini verirsin barmene, summer moved on u playlist e koyup tekrar tekrar çalıp barmenle dertleşip bir yaz daha geçmiş be dersin hüzünlenirsin.
  • bu şarkıyı her dinlediğimde tüylerim diken diken oluyor. başından sonuna müziğe ve sözlere konsantre oluyorum. başka bir evrene geçiyorum resmen. sadece bu şarkı'da yaşıyorum bu hissi. o yüzden benim için bir entry ile anlatılmayacak kadar mükemmel bir şarkıdır. umarım şu covid-19 belası biter de canlı canlı dinleriz.
    siz başkasınız cidden (bkz: a-ha)
  • a-ha'nın en iyi şarkısı. gitar solosu müthiş.
  • duran duran come undone roxette joyride, roxette listen to your heart, sinead o'connor nothing compares 2 u , enigma return to innocence linda rondstadt - aaron neville all my life ile birlikte çocukluğuma damga vurmuş şarkı. çocukken morten abiye özenip aaaaaask demeye çalışırken az azar işitmemiştim.

işin ilginç yanı ise daha ilkokula yeni başladığım senelere denk gelen bu muhteşem şarkıları tek kelime bile ingilizce bilmeyen, hayatında hiç yurtdışına çıkmamış, edebiyat öğretmeni babam sayesinde öğrenmemdi. bir insan annesinden babasından genetik miras dışında kültürel miras olarak da çok şey alır. ben de bizim çocuklara justin bieber albümleri falan alırım artık. benim yaşıma geldiklerinde, bir laptop ekranı önünde babamın bana bieber tshirtü aldığı yaştayım diye şarkı yazıp söverler artık bana.
  • en uzun süre bir noktada kalan vokal rekoru sahibidir. morten harket, 40 yaşındayken 20.2 saniye boyunca aynı nota üzerinden "aaaaaaaaaaaaaask" demiştir.

http://www.everyhit.com/record7.html
  • semiha yankı seninle bir dakika
    a-ha take on me
    ikisi de çok benzer,
    şarkı populeritesi kendilerinin önüne geçmiş
    ancak burada bir istisna var,
    a-ha’nın vokal kabiliyeti akdeniz bahar güneşi ile birleşince ortaya başka bir şey çıkmış geç keşif de denemez ne bileyim onlar da yeni söylemiş..
  • değeri anlaşılamamış şarkıdır.morten harket bir solo atar ki akıllara zarar.
hesabın var mı? giriş yap