• olmayan biradır. bar ortamının arka tarafına hiç geçmemiş insanların atıp tuttuğu hadisedir.

şöyle ki fıçı bira sistemi basınçlı ve hava tüpüne bağlı bir sistemdir. fıçıyı ne mekanizmaya takmadan ne de taktıktan sonra bir şey eklemek mümkün değildir. lakin marka farkı var mıdır? elbet vardır. efes bira içen birine fosters fıçı daha ağır/acı gelebilir yahut efes sandığınız yerde size tekel, marmara fıçı verebilirler.
  • barların alkol alımıyla vücutta oluşan su kaybına karşı aldığı önlemdir sulu bira. "sen zaten şimdi bunu içip su kaybedeceksin, sen kaybetmeden ben sana yanında suyunu da veriyorum." der bazıları. kar amaçlı değildir(!) bu yöntemin amacı; sosyal sorumluluk çerçevesinde tüketicinin korunmasıdır.
  • yalan bira,belki hiç varolmadı..ama birileri hep varlığına inanmak istedi.fıçı bira kalitesine göre üçe ayrılıor.otel ve restoranlar daha kaliteli fıçılar alırken daha küçük barlar ve birahanelerde düşük kalite fıçı bira alıyorlar.gelgörki birgün barda bi bira gurmesi belirip...

-hımm buranın birası suluymuş çok işetiyor..

diyor ve teşhisi koyuyor.oyasaki biranın tadı fıçıdan fıçıya sifondan sifona değişir.bardakda içinden baloncuklar çıkan bira daha kalitelidir bakteri üremes.fıçı bira için geçerli tabi bunlar.

(bkz: sağır duymaz uydurur)
  • rengi açık, kıvamı seyrek, tadı boş, içimi hafiftir. fakat bu hafiflik çok tercih edilebilirlikle ilgili değildir. eğer ilgili olsaydı light bira satışta en ön sırayı kimselere kaptırmazdı. ki dünyada bu yönde bir istatistik yoktur. çeşitli yollarla biraya su katılabilir. ancak fıçıya dışarıdan müdehale yolu seçilirse bu, birden fazla kez yapılamaz. zira fıçı bittiğinde er ya da geç alınan yere gidecektir. tabi sehpa olarak kullanılmıyor, çeyiz niyetine saklamıyorsa. yapılan müdehale kolayca farkedilecektir. hadisenin sonra ne olur kısmına değinmek istemiyorum burada.
  • fici biranin maliyetinden ve fici bira sisteminin nasil calistigindan bihaber bunyelerin delicesine inandigi bira.

sulu bira sani, cogunlukla co2-azot ayari iyi yapilmamis pompadan ve/veya fici biranin (efes icin konusuyorum) pastorizasyon isleminin farkli olmasindan kaynaklaniyor. ayrica fici biralar ytl/bardak hesabindan satilir ancak belli bir miktarinin kopuk olarak kullanilamayacagi dusuncesi ile ficida bu miktardan %10-15 fazla bira bulunur. isletmelerin bu fazla kopugu bir kosede bekletip biralastirma cabalari ve bunu ufak ufak bardaklara eklemeleri de bu inanca destek olur.

ha, sulu bira yok mudur? vardir tabii ki..
    birana su koyarsan sulu bira olur. o zaman anlarsin ki bu bir ticari takdim sekli olamaz.
  • ankara'da tunalı ve civarında hatta iddia ediyorum tüm ankara'da istisnasız her yerde karşılaşacağınız biradır. kaç yıllık ankaralıyım ben daha oturup da bir mekanda sulu olmayan bir bira içtiğimi hatırlamıyorum, özellikle bu durum tunalı'da bulunan tüm mekanlar için geçerli. bir tek twister'ın birası fena değil bunun dışında böyle bir yer var diyen insanın alnını karışlar, beni götürürse istediği kadar da bira ısmarlarım. şimdi gidiyorum şişe içeyim diyorum efes harici bir şey de satmıyorlar, zaten efes içeceğim içmişken fıçı içeyim diyorum bir de o rezaleti çekmek zorunda kalıyoruz. içimi rahat lıkır lıkır diyen bir insan ağzına alkol bile sürmesine gerek yok; bu tatsız, köpüksüz, gazsız birayı bir insan nasıl beğenir olacak iş değil. bu biranın tek özelliği leş gibi baş ağrısı yapması ve normal biraya göre çok daha kolay kafa yapmasıdır. herhangi bir mekanda oturup içeceğiniz 5-6 tane 50'lik bile bazen insanı kaydırıyor garip bir şekilde. zaten sabahında baş ağrısının bankosu var, kaçarı yok.
  • beyoğlu'ndaki tüm fıçı biraların içindeki biramsı şey.
  • ankara'da nedjima isimli mekanda en güzel örneğini bulabilirsiniz. ben de diyorum, ulan o kadar içiyorum da neden bi bok olmuyo? meğer bundan dolayıymış, sonradan dank etti. hatta sanırım burda suya bira karıştırıyorlar.
  • sulu bira efsaneden ibarettir. hiçbir bar bira fıçısının içine su dolduracak teknolojiye sahip değildir.

olay şudur: belli başlı markalarla anlaşma yapılır. ama ekseriyetle ne olduğu belli olmayan biralar satılır. anlaşma yapılan firmalardan da ara sıra fıçı sipariş ederek anlaşma devam ettirilir.

ayrıca tekila diye içtiğiniz o shotların en az %45"inin vodka olabileceği gerçeğini de gözardı etmeyin derim.

vakti zamanında işler böyle yürüyordu. şu an hangi çakallıkların yürürlükte olduğunu bilemiyorum.
hesabın var mı? giriş yap