• bunun hakkında gerçek mi espri mi olduğunu bilemediğim bir hikaye mevcuttur.(bana çok gerçekçi gelmişti, anlattıklarında.)

wall street'de traderın biri conta yakmaktadır. bir taraftan emirler gelmekte, onları yetiştirmeye çalışmakta iken fiyatlar değişmekte, bazı tahtalarda doğrama olarak nitelendirebilecek savaşlar yaşanırken, telefonu çalar. bir ansiklopedi pazarlamacısının kendisiyle görüşmek istediği belirtilir. dedik ya traderımız yoğun, o an gelsin amk der.(amk kısmını ben ekledim, istanbul'da olsa bu tür cevap verecek ama cnbce'ye çıkınca cicili bicili konuşan onlarca adam tanıyorum.)

ansiklopedi pazarlamacısı bile kabul edildiğine şaşkındır. monitörler sayesinde yüzünü göremediği kahramanımıza sunumuna başlar. genç borsacı ise, bir taraftan telefonlarına bakmaya çalışırken, "tamam aldım amk" der.(amk kısmını yine ekledim.)

kitap satıcısı keyifli, elinde bir zarf ve içerisinde 1.000 usd var. asansör ile aşağıya indikten sonra, borsacı ne yaptığının farkına anca varmış olacak ki, arkasından kan ter içinde gelir.

+az önce senden ansiklopedi seti aldım değil mi?

- evet. kitap sattım size.

+bana açık ol, bu kitaplardan komisyonun nedir?

- nasıl yani?

+ işim çok, acele et, firman bu seti sattığın için sana ne kadar komisyon ödeyecek?

-100 usd.

tamam anlaştık, kitapları iade ediyorum sana. bana paramı geri ver. ama seni mağdur da etmek istemem. o yüzden bu 100 usd'yi sana geri veriyorum. sanki kitap satmış gibi yine para kazanmış olacaksın.

trader, belki yüzüne bakmayacağı ansiklopedi setine 1.000 usd vereceğine, 100 usd'yi doğrudan pazarlamacıya vererek 900 usd'sini kurtardı. pazarlamacı da hiç kitap satmadığı halde para kazanmış oldu. kıssadan hisse, temel olarak stop-loss stratejilerinin de buradaki hikayeden pek bir farkı yoktur.
  • zarari durdurma noktasi. yatirimci tarafindan alim sirasinda karar verilen bir fiyat seviyesidir.
    menkul kiymetin fiyati stoploss un altina inerse o ana kadar kaybedilen para onemsenmeden satis yapilmalidir. orta veya uzun vadeli destek noktalari iyi birer stoploss olabilirler..
  • sadece finansal yatirimlarda degil, hayatin her aninda kullanilmasi gereken bir kavram. bi sey olmuyorsa, ustelemeyin, pozisyonu kapatarak cikin...
  • forex piyasası için kullanışlı olmadığını düşündüğüm fasilite. eğer yeterince kapitaliniz varsa bence stoploss sadece kaybetmenize sebep olur.çünkü büyük bir aksilik olmadığı sürece, ki forex piyasasında o kadar sık olmaz, eninde sonunda pozisyon aldığınız fiyata tekrar dönecektir.
    stoploss zaten yakın konulmaz, uzağa koyduğunuzda ise zaten fazlasıyla zarar etmişsiniz demektir. o haliyle pozisyondan çıkılmaz.
    başında bekleyip sigara üstüne sigara yakmak lazım.
    konjonktür adamı maymun eder.
  • borsa araci kurumlari tarafindan komisyon gelirleri artsin diye populer edilen trade stratejisidir.
    uzun vadeli hisse alinip uzerine yatmaktan baska kazanma yolu olmayan kucuk yatirimci , gunluk kumara alistirilir sonra stop loss , take profit gibi kavramlarla surekli islem yapar hale getirilir.
    2-3 aya parasini bitirir spetlerler adami.
  • high frequency computer denen zırıltılarla forex piyasalarında işlem yapan büyük finans şirketleri toplam pozisyonların nerede ve kullanılan stop-loss ların durumunu öğrenebildiğinden, kerizlerin paralarını ellerinden toplama yöntemidir.

aslında kendi içinde çok mantıklıdır. zararınızı belirli bir miktar belirleyip orada otomatik kesmeniz üzerine kuruludur. ancak bu tabi ki de sizi düdüklemek için kullanılır.

siz de başınızı kaşır, dizinize vurur "hay amk. tam stop loss a vurdu, düzeltip geri çıktı. bak şu şansa" diyerek başınızı falan kaşırsınız mal gibi.. bak bir daha yazıyorum, adamlar bu bilgilerin hepsini alıyor, ne kadar para long, ne kadar para shortta biliyor, hangi stoploss seviyesinde ne kadar sermaye bekliyor biliyor. hiç mi piyasada saçma sapan grafik görmedin? 10 saniye de 5 kuruş inip, 8 kuruş çıkan piyasa hatırla bak.

hah o işte.
  • şöyle; diyelim benim 940 liradan 5.41'den aldığım dolarım var. 173 dolara tekabül ediyor. fakat sonra dolar kurunun düşeceği konuşuluyor ve üst üste iki gün düşüşler yaşanıyor. artık en sonunda eldeki doları 5.25'ten 908 liraya çeviriyoruz. bu arada tahminler tutuyor ve dolar 5.14'lere kadar geriliyor. burada da 5.14'ten dolarımızı alıyoruz ki bir bakıyoruz elimizde 176 dolar var. yani 3 dolar fazlası.

eğer hedefler üç dört ay sonraya ise ve doların 6 lira üzerine çıkacağına adınız gibi eminseniz şimdiden en az 176*6'dan 1060 liranız hayırlı olsun.

1060>173*6=1038 kıyasını da yapmış olalım.
  • kaybetmeyi durdurmak icin kullanilan terim, daha cok kaybetmeden once satin ve kacin tavsiyesi
  • #146537165 enty'nin devamı niteliğindedir. konuya geçmeden lütfen mesaj yolu ile hisse sormayınız. bu entry'lerin amacı bilgilenmeniz ve kendi yatırımınıza kendinizin karar verebilmesini sağlamak için. yoksa size hisse pazarlayan pek çok telegram kanalı ve pek çok tweter kullanıcısı var.
    elbette bu yazdıklarım da yeterli değil sadece küçük bir bilgilendirme olarak kabul edebilirsiniz. kendinizi daha çok geliştireceğinizi ve kimseye muhtaç olmadan yatırım yapabileceğinizi ümit ediyorum. bol kazançlar.

stop-loss, "risk yönetimidir". ingilizce'de "kaybı durdur", borsamızda da "zarar kes" anlamı taşımaktadır. hisse üzerine yorum yapacak olursak ; hisseniz belirlediğiniz bir fiyata düştüğünde satmak üzere aracı kuruma iletmiş olduğunuz emirdir.
    stop-loss çoğunlukla teknik analiz yöntemi ile seçilmiş hisselerde tercih edilir, zira temel analiz ile tercih ettiğimiz hisseleri araştırıp ucuza aldığımız ve uzun vadeli düşündüğümüz için riskimiz daha azdır. ancak temel analiz yönteminde de tercih edilir, edilmelidir de.
    temel analiz konusu #146537165 entry'de basitçe açıklandı, okuyabilirsiniz.

stop-loss, zararın ne kadarına katlanabileceğimiz noktayı gösterir. yatırım yaparken alım noktası belirlendikten sonra karar verilmesi gereken ikinci aşama stop seviyesidir.

her ne kadar okuduğunuzda size tuhaf gelecek olsa da bir yatırım aracındaki en önemli nokta aslında satım noktasıdır.

yatırımınızda istikrarlı bir şekilde sermayenizi artırmanız için mümkün olduğunca kayıptan kaçınmanız gerekir.

maalesef ben de, pek çok yatırımcı da para kaybetmeden para kazanamaz. bu sistemin doğasına, işleyişine, mantığına terstir. ancak kaybımızı minimum seviyeye düşürebiliriz. stop belirlemeyen, ya da hissesi belirli bir seviyenin altına düştüğünde satmayan yatırımcı bunu belki büyük bir bedel ödeyerek anlamış olacaktır.

koyduğunuz stop emiri, sizi piyasanın normal dalgalanmasında piyasadan atmayacak mesafede ama çok büyük zararlar verdirmeyecek şekilde olmalıdır.

örneklendirecek olursak;

100000 tl ile bir hisse aldığınızda, ne kadarlık bir zarar sizin kabulünüzdür? 3000 tl mi? 5000 tl mi? 10000 tl mi?

veya;

%5, %10 ya da %20 mi?

veya;

1 lot için 23 400 tl ödediğiniz hissenizin aşağı yönlü fiyatı kaç olursa bu risk sizin için kabul edilebilir? 23100 tl mi? 22 400 tl mi? 21 200 tl mi?

stop-loss oldunuz ve hissenizin fiyatı tekrar yükseldi ne yaparsınız?

bunun cevabı yine sizin hisseyi seçerken belirlediğiniz kriterde saklı. bu hisseyi neden seçmiştiniz?

destek noktasında mıydı?

direncini mi kırmıştı?

büyük oranda kârlılık mı bekleniyordu?

herhangi bir yatırım yapması mı bekleniyordu?

......... gibi belirlediğiniz kriteri sorgulamalısınız.

borsada dikkat edilmesi gerekenler pek çok dinamik söz konusu, dolayısıyla seçiminizde bu dinamikleri iyi analiz etmelisiniz.

stop-loss emirlerindeki amaç, bu dinamiklerde beklenilmeyen değişimlerde daha fazla zarar etmenizi engellemektir.

not: stop-loss konusunun mantığı kısaca özetlenmeye çalışıldı. lütfen daha fazla araştırınız.
    bol kazançlar.
hesabın var mı? giriş yap