• james joyce'un bir nevi kendisi, romanlarının, öykülerinin anlatıcısı ya da antikahramanı. adının yunan mitolojisindeki mimar daidalos ile olan benzerliği de dikkat çekicidir. stephan'ın gelişimine en iyi sanatçının bir genç adam olarak portresi okunarak tanıklık edilebilir. non serviam edebiyatının en muhteşem paragraflarından biri kendisine aittir: ister evim, ister yurdum, ister kilisem olsun, inanmadığım şeye hizmet etmeyeceğim; ve kendimi olabildiği kadar özgürce ve olabildiği kadar bütünlükle dile getireceğim bir hayat ya da sanat tarzı bulmaya çalışacağım, kendimi savunmak için de kullanmasını bildiğim silâhları kullanacağım, sessizlik, sürgün ve kurnazlık.
  • "sonrasındaki hiçbir sapma o ilk sapmayı saptıramayacaktır" derken stephen dedalus, "pere-version"un, sapkınlığın yani, şairane bir tanımını veriyordu.
  • ismin hem irlandaya mahsus din konusunu çağrıştırması hem de mitolojik göndermelere sahip olması dolayısıyla imge dünyasında sayısız kapı açması dolayısıyla mükemmel bir seçim olduğu kanaatindeyim. bu durum da james joyce'un aslında zihin akışı yöntemiyle yazarken bugün bunu taklit etmeye çalışan bir çok yazarın aksine dübürden sallamadığının bir ispatıdır.
  • clongowes'lı kimi ressamlara da modellik yaparken görülmüş, içimizdeki irlandalı..
  • icimizdeki ayriksi bebe. "ruhunun nalbantinda irkinin henuz yaradilmam$ bilincini" dovmek isteyen bir arkada$imiz. buck mulligan'dan "senin icinde zararli bi$iler var"* ayarini almi$ kinch oglu kinch. fearful jesuit.
  • takdir edilesi entry'lerin sahibi. ince eleyip sık dokuması ve iyice düşünmeden entry girmemesi, entry'lerini az ama öz yapmaya yetiyor kanımca. ingiliz edebiyatı hakkında oldukça bilgili bir kişi olan bu stephen dedalus, aynı zamanda irlanda'ya olan sempatisi ile de dikkatimi çekmeyi başarmıştır. hem bir gün memleketimizde beraberce bir u2 konseri izleyebiliriz belki de, kim bilir.
  • sözlüğe hızlı bir giriş yapmış genç bir arkadaşımız. içimizdeki irlandalı, irish blood english heart. daha neler neler yazacak, heyecanla bekliyorum. ha bir de ufak tefek uyarılarımı dikkate alıyor, daha da takdir ediyorum.
  • (bkz: james joyce)
  • entrylerini çok fazla okumamış olsam da,p2p konusunda sözlükte konuşup fikirlerinizi paylaşılabileceğiniz ender yazarlardan.portu her zaman açık ,gönlü kadar geniş hddler onun olsun.
hesabın var mı? giriş yap