• --- spoiler ---

kirmizili motora 10 numara yag atarak siyah duman atmasini saglamistir.
    --- spoiler ---
  • ----s2e9'e spoiler----
    bu adam kesin ingiliz degildir..oyle onlarin krali gibi ordunun arkasinda kafasinda tac beklememis alayiniz ben tek diyip dalmis duvarlara..bu yuzden ya iskoc ya da fikirtepelidir.
    ----s2e9'e spoiler----
  • dizide bildiğin mal kıvamına sokulan westeros'un yiğidi. 5.sezonun son iki bölümünün ardından, stannisin kitap ve dizi versiyonları arasında bir karşılaştırma yapmak elzem oldu.

--- spoiler ---

dizide: stannis sırıtabilir. (davos'un hayatını bağışlayıp, artık red god'un ordusundasın dediği zaman.)
    kitapta: asla gülmez.

dizide: bravos'a gidip ironbank'den yardım dilenir.
    kitapta: ironbank stannis'in peşine düşüp ne olur paramızı al diye karda kışta kuzeye savaş ortamına kadar gelir.

dizide: renly'yi öldürdükten sonra ben de az üzüldüm der.
    kitapta: "ölürken aklımda sadece kardeşimin savaş öncesi görüşmelerinde bana uzattığı elma olacak." diyecek kadar üzülür. edit : elma değil şeftali olduğunu hatırlattığı için archaeopteryx'e teşekkürler.

dizide: ordusunun kampına isteyenin elini kolunu sallayarak girip atlarını, erzağını yok edebileceği, ya da askerlerinin yarısının bir gecede firar edebileceği ezik bir karakterdir.
    kitapta: greyjoy donanmasını yok etmiş, son targaryen destekçilerini krallığa bağlamış, fırtına burnunu bir yıl boyunca hiç yardım almadan savunabilmiş westeros'un en büyük komutanıdır.

dizide: kendi kızını savaş kazanabilmek için kurban vermiş tiksinç bir karakterdir.
    kitapta: ben ölürsem bile tahta kızımı oturtmak için herşeyi yapacaksınız, ben kızımın hakkı için savaşıyorum, sözleriyle varisine verdiği değeri belirten bir karakterdir.

dizide: üç beş adamıyla yalın kılıç kış yarını kuşatmaya giden duygusal yorgun bir karakterdir.
    kitapta: taktik adamıdır. kışyarını almadan önce kuzeyin bolton hakimiyetinden hoşnut olmayan, starklara bağlı lordlarının bir kısmının, ki bunların içinde en önemlilerinden biri olan manderly ailesidir, desteğini almayı başarmıştır. ayrıca mormont'lar ve kuzeyli dağ kabilelerinin desteğine de sahiptir.

dizide: karısı ve kızını da yanında savaşa götürme salaklığını göstermiş bir karakterdir.
    kitapta: ne karısını, ne kızını ne de kırmızı rahibeyi yanında savaşa götürmemiştir. çünkü savaşın kendi ölümüyle bitmesini istememektedir.

ek:

dizide: bolton piçi gibi önemsiz bir piskopata savaşta yenilen bir karakter.
    kitapta the winds of winter spoiler: theon'a şu sözleri söyleyen bir komutan. " baban kendini ilk kez kral ilan ettiğinde amcan vitorian ve onun demir donanmasını yendim. fırtına burnunu menzil'in gücüne karşı bir sene boyunca elimde tuttum, targaryen'lardan ejderha kayasını aldım. duvarda mance rayder'i ezdim, ordusu benimkinin 20 katı olmasına karşın. söyle bana, dönek, bolton piçi şimdiye kadar hangi savaşı kazandı ki ondan korkmalıyım?"

bunula ilgili diziye bişey demeyeceğim ama kitapta şu paragraf kişiliğini anlamak için çok iyi bir nottur.

kitapta: "hepimiz ağabeyim (robert baratheon) ne yapardı biliyoruz. robert winterfell kapılarına tek başına dörtnala ilerler, savaş baltasıyla parçalayıp, molozların üstünde ilerleyip roose bolton'ı sol eliyle ve piçini sağ eliyle katlederdi. ben robert değilim. ama ilerlemeye devam edeceğiz, ve winterfell'i özgürleştireceğiz.. ya da denerken öleceğiz."

--- spoiler ---

bunlar sadece ilk anda akla gelen farklılıklar.
  • --- spoiler ---

yaptıysa da kendi için mi yaptı, westeros için yaptı! pavalı köpeklev!

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

- hadi durma, yap görevini!

dedi kral, kanayan bacağını tutarken. karasu savaşında donanmasının yarısını kaybetmesine rağmen sahile en önde atlayan, surlara tırmanıp ön saflarda savaşan, winterfell bozgununda kaybedeceğini bile bile ölüme kılıç çeken bu savaşçı kral, ölümü de aynı asaletle karşılıyor, bir savaşçıya, bir krala yakışır biçimde celladının gözlerine soğukkanlılıkla bakıyordu.

"yap görevini!"

korku dolu gözlerle af dileyen bir zavallı görmeyi bekleyen tarth'lı brienne, bu sözleri işitince donakaldı. asıl görevi ve yemini geldi aklına. sansa! o kadar istiyordu ki stannis'in kellesini kendi elleriyle almayı. fakat ölümünü cesurca selamlayan kralın bu sözleri dev kadının aklını çeldi. öfkesini bastırarak kılıcını ağaca savurdu.

artık aklında tek şey vardı. yaralı kralı roose bolton'a teslim edip karşılığında sansa'yı almak. böylece hem görevine sadık kalacak, hem de stannis'i daha acı bir ölüme, boltonlar'ın eline verecekti. bir taşla iki kuş dedikleri bu olsa gerekti.

--- spoiler ---

işte böyle olması gerekiyordu amına koduğumun yazarı ve yapımcıları.
  • westeros'tan kalktı tren
    winterfell'de yaptı fren
    stannis'e laf edenler
    ya lannister ya targaryen
  • "laws should be made of iron not of pudding" - stannis baratheon

a song of fire and ice'da genelde karşılaştığımız ve etkilerini gördüğümüz bir şey var ki büyük olan erkek çocuklar lider olmaları için yetiştirilmekteler. daha küçük kardeşlere ise büyüklerinin dediklerini yapan, itaatkar bir rol biçilmekte ve bu şekilde büyütmeye çalışıyorlar. stannis de tam bir görev adamı o yüzden. fakat bu kadar katı ve kuralcı bir karaktere sahip olmasının ardında robert gibi gösterişli birinin yanında büyümesi yatıyor.

stannis'in yaptığı ve başardığı işlere karşı aldığı cevaplar onu daha önce robert'in de yaptığı veya robert'in daha iyi yaptığı şeklinde oluyor. abisi de hep dalga geçiyor veya ezikliyor. mesela bir gün stannis yaralanmış bir kuş buluyor ve kuşu alıp iyileştiriyor. adını gururlu kanat* koyuyor. ancak kuş ağaç yüksekliğinden daha yukarıya uçamıyor, hep alçaktan uçuyor. robert kuşa zayıf kanat* ismini takıyor. amcası ise bu kuş ile stannis'in kendini aptal gibi gösterdiğini, kuşu artık bırakmasını gerektiğini söylüyor.

dolayısıyla gittikçe içine kapanıklaşan ve pek sevgi göremeyen stannis'in çocukluğu oldukça sıkıntılı geçiyor. volantisten dönmekte olan ailesinin storm's end'e gelişini abisi robert ile izlerken geminin fırtınadan dolayı parçalanışını gördüğü gün ise tanrılara inanmayı bırakıyor.

robert'ın isyanı sırasında; robert seferiyken tyrell'ler tarafından ablukaya alınan baratheon'ların kalesi storm's end'i bu adam inatçılığı sayesinde savaşın başından sonuna kadar elinde tutmayı başarıyor fakat adam yine övgü alamıyor. robert kuşatmayı kaldıran arkadaşı ned stark'a teşekkür ederken, aylarca ölme pahasına orayı savunan kardeşine teşekkür falan etmiyor. bunun üstüne tyrell'ler teslim olduktan sonra, robert stannis'e targaryen'lerin kalesi olan dragonstone'a gidip onları yakalmalarını istiyor. stannis gidip dragonstone'u ele geçiriyor fakat viserys ve daenerys ellerinden kaçtı diye robert dragonstone'u ele geçiren stannis'e kızmaktan başka bir şey yapmıyor.

savaş boyunca storm's end'in düşmesini engelleyen stannis'e, pek işe yaramayacak olan dragonstone'u veriyor. savaş boyunca bir bok yapmamış genç kardeşi renly'e ise storm's end'i veriyor. yine haksızlığa uğrayan stannis haliyle robert'a güceniyor fakat milletin önünde sen bana hakkım olanları vermiyorsun diye tatava da yapmıyor.

hayatı boyunca, ne yaparsa yapsın kimseye yaranamıyor bu adam. adaletsizliği her damlasına kadar tadıyor. buna rağmen hand of the king olan jon arryne yardım ediyor sürekli. dizide cersei'nin çocuklarının robert'tan olmadığını öğrenince öldürülen jon arryn fakat bu olayı ilk farkeden kişi aslında stannis baratheon. çocukların robert'tan olmadığından şüphelenmeye başladığında robert'ın kendisine inanmayacağını düşünerek jon arryn'in yanına gidiyor ve bu ikili soruşturmayı gizli bir şekilde yürütmeye başlıyorlar. robert'ın piçlerini araştırdıklarında bunların hepsinin saçlarının siyah olduğunu fakat cersei'nin çocuklarının sarı saçlı olduğunu farkeden kişi de jon arryn değil stannis. stannis bunu dedikten sonra jon ayrrn, ned stark'ın da baktığı o ünlü büyük kitabı araştırıp hanelerin soylarına bakmaya başlıyor. (jon arryn sünepe oğlu robert'ı dragonstone'da stannis'in yanına göndermeyi ve orada yetiştirmeyi planlıyor bu arada. fakat ölünce, çocuk mal annesiyle birlikte kalıyor tabi)

*
    *

karakterin arka planı özetle bu şekilde. gizli bir şekilde yürüttükleri soruşturma sırasında jon arryn'in ölmesi, bunun üstüne kendisi yerine ned stark'ın kral eli yapılması nedeniyle küçük konseyden ayrılıp dragonstone'a dönüyor stannis. bir sonraki hamle olarak ne yapması gerektiğini düşünüyor. bu sırada soruşturmayı devralan ned stark jon arryn'in stannis ile birlikte hareket ettiğini görüyor ve ned de çocukların meşru olmadığını öğrenince kral'ın stannis olması gerektiğini belirten mektubu yolluyor dragonstone'a.

haliyle bütün olayların başlangıcı olan robert's rebellion'ı referans kabul ettiğimizde, eğer bu isyanı haklı buluyorsak, kitapların* geçtiği dönem olan war of the five kings'te demir taht'ın sahibi bu kişidir.

lannister'lar; cersei'nin çocukları robert'tan olmadığı için gaspçı olan taraf...
    balon greyjoy; savaş çıktığını görüp fırsatçılık yapmaya çalışan bir ezik...
    renly baratheon; abisinin olan tahtı isteyen kendini beğenmiş bir ukala...
    robb stark; babası ölünce gaza gelip krallığını ilan eden aceleci bir genç lord...
    stannis baratheon; the rightful king.

parantez açılması gereken 2 kişi var fakat renly'e burada değinmeyeceğim.

robb stark'ın yaptığı ana hata, durumu analiz etmeden önce kendini kral ilan etmesiydi. robert's rebellion'a bakarsak lyanna kaçırılıyor, ned'in abisi ve babası ise yakılıyor. burada ned stark kendini kral ilan etmiyor, ayaklanma robert tarafından başlatılıyor ve ned yancı olarak ilerliyor. tam tersi de olabilirdi, fakat önemli olan aynı dava uğruna birlikte hareket etmeleri.

ned stark'ın ölümü ise robert baratheon'un ölümünün ve çocukların piç olmalarının bir uzantısı. dolayısıyla stannis de robb da lannister'lara karşı savaş başlatıyorlar fakat robb stark babasının stannis'i kral olarak kabul ettiği gerçeğini görmeyip kuzeyi arkasına almanın verdiği gaz ile kendini kral ilan ediyor. aynı nedenle savaşı başlatan iki taraf birbirlerine karşı da tehdit unsuru oluyorlar ki bu dakikadan sonra dönüş yok.

stannis'in davası, robert's rebellion'ı kabul ettiğimizde haklı. üstelik ned stark da bunu kabul ettiği için robb'un babasının izinden gitmesi onu küçültmez. fakat stannis'in başka birinin yancısı olması başka bir paradigma değişmiine yol açar.

eğer robb savaşa stannis'in yanında katılsaydı; frey'ler pasifize edilecek ve gücün yanında olan bolton'lar da lannister tarafına geçmeyeceklerdi. king's landing'e stannis blackwater'dan girerken, karadan kuzeyliler yardıracaklardı ve tyrell-lannister ittifakı bu gücün karşısında duramayacaktı.

lannister'lar kuzeylileri savaşmadan red wedding ile yenerek frey ve bolton'ları yanlarına çektiler ve blackwater'da wildfire'dan bile kurtulan stannis tek kaldığı için bir şey yapamadı.

*
    *

dizide stannis dinci gösteriliyor fakat kitapta melisandre'yi pragmatik nedenlerden dolayı yanında tutmakta. kadın işe yarıyor. karısının yobazlığından ise pek hoşlanmıyor. mesela stannis bir bölümde akrabasını r'hllor'a kurban niyetine yaktırıyordu. oysa ki kitapta o adam zaten ihanetten dolayı suçluydu ve idam edilecekti. karısının ve melisandre'nin kurban isteği bunun üstüne binince, ha kafasını kesmişiz ha yakmışız ne farkedecek diye düşünüp tamam alın yakın dedi.

ama karısı robert'ın gayrimeşru çocuğu olan edric storm'un sırf kral kanı taşıyor diye kurban edilmesi gerektiğini söylediğinde, suçu olmayan çocuğu savunup karısına sabrımı taşırma diye atarlandı. daha sonra davos bu çocuğu gemiye bindirip özgür şehirlere doğru yol almasını sağladı. dizide ise bu karakter gendry ile değiştirilmişti ve melisandre'nin ritüeli için kullanmasına stannis ses çıkarmıyordu.

bir başka detay ise, kitapta stannis'in melisandre ile sevişmemesi ve onu arzulamaması. kral kanı ile ilgili ritüellerde melisandre stannis'in kanını sülükler ile çekiyor ve stannis birkaç seferden sonra oldukça güçsüzleştiği için melisandre başka kurbanlar aramaya başlıyor. dizide stannis'in melisandre'yi masaya yatırıp sevişmesi karakter yapısına pek uymamakta. s05e07'de melisandre'nin belini kavraması da garipti aynı şekilde.

stannis'in adalete olan açlığı ve inatçılığı malesef bu yolda ilerlerken ölümünü getirecek diye düşünüyorum. davasının haklılığı koşullar ile uyuşmuyor. demir gibi sert olan stannis, koşulların dayatmasıyla eğilemeyeceği için, kırılabilir.

"this is stannis baratheon. the man will fight to the bitter end and then some" - tywin lannister
  • kızı shireen'in sarışın olması tamamen casting faciasıdır... yoksa kitaplarda her baratheon gibi shireen de siyah saçlıdır.
  • kaybettiğin krala dön bir bak istedim

--- spoiler ---

r'hllor taksiratını affetsin. şu hikayede kardeşini siken, koruması gereken kralı öldüren, night's watch yeminini çiğneyen, babasını öldüren (haklı olup olmamasını geçiniz, kinslaying bu), "şeref, şeref" diyip ailesini ve krallığını çil yavrusu gibi dağıtan, verdiği evlilik sözünü tutmayıp onbinlerce kuzeylinin ölmesine sebep olan, kızı kraliçe olsun diye evlendirmediği prens kalmayan ve cinayet işlettiren, kardeş evliliğini yüzyıllarca sürdürmüş ve halkına eziyet etmiş aerys'in veliahtı gibi bir sürü karakterin içinde en dengeli adamdı.

krallıkta kimse yabanıl tehlikesini siklemezken, dorne'da şarap içip orgy yapanlar varken dağılmış ordusunu toplayıp görev bilinciyle yardıma koşan tek kişiydi. o zamandan çok önce de destekledik kendisini, yine destekliyoruz.

stannis hakkı olan krallığı almak için elinden geleni yaptı, tahtta oturanlar krallık yangın yeriyken hiçbir şey yapmazken o gidip yardıma koştu. kitaplarda burada imajını çizen hiçbir şeyle alakası da yok. o yapımcılara koyayım.

size joffrey'ler, tommen'ler, renly'ler müstehak. etrafı sarıldığında daenerys yanındaki askerlerin arkasına sığınır, stannis en ön safta savaşır. fark budur.
    --- spoiler ---

"they have made my kingdom bleed, and ı do not forget that."

şunu diyebilecek başka kimse yok.
hesabın var mı? giriş yap