• patates kizartmasiyla gider mi diye soralım sözlükteki gurme arkadaşlara. verdiğim paraya acimak istemiyorum. 480 gr ve 17 tl amk.

edit: merhaba benim adim salazar ve ben bir bağımlıyım. sriracha bağımlısıyım.
  • biberin alabilecegi en güzel hallerden biri. kırmızı yaşam sıvısı. hamburgerin pezevengi.
  • bunu alıp denedikten sonra insan senelerce tabasco gibi soslara verdiği paraya lanet ediyor. yukarıda yazılmış ama feci derecede bağımlılık yapmakta. yediğim her yemeğin içine koyduğum yetmiyormuş gibi boş anlarımda direk ağzıma bile sıktığım oluyor.
  • 1998'de, nisbetiye caddesi'nin zincirlikuyu'dan başlayan tarafında bir tay lokantası vardı, ilk kez orada tatmıştım bu burundan ejderha ateşi çıkartan sosu. türkiye'de var mı diye sormuştum, bize tayland'dan geliyor demişlerdi. uzun süre de haberim olmadı, sonra da unuttum.

geçen yıl metro'da tesadüfen rastlayınca eski bir dosta rastlamış gibi hatırlayıp sevindim. artık demirbaşlarımdan oldu. içinde az miktarda şeker de var, sirke ve sarımsakla beraber o yakıcı kırmızıbiberi harika tamamlıyorlar. çok iyi bir bileşim, çok lezzetli bir acı sos.
  • yerken ağzınızı bi kere iyi düşünün, kollayın ... götünüzü ise iki kere.
  • türkiye'deki ithalatçı ve dağıtıcı firması koza gıda'dır. makro center'lardan temin edilebilir. p.f. chang's bazı sos harmanlarında bunu da kullanmaktadır.
  • üretim aşamaları şu şekilde olan muhteşem sos :

http://izismile.com/…f_making_sriracha_23_gifs.html
  • huy fong olanini bulamadigim icin beni fermentasyon ile tanistiran bu arkadastir. cok ugrastim ama yakin bile olmuyor yaptiklarim. fresno chili olmadigi icin sanirim.

ınternette tarifler var. cikan sonuclar benzemese de fena olmuyor genelde. en onemli asama bence biberin fermentasyonu. bazen cok iyi oluyor bazen de laktobasil kardesler naz yapiyorlar. bu yuzden standart tutturmak zor. ama yine de deneyin derim.

evde hardal, mayonez ve aci sos yapiyorum ara sira; ucunu karistirip sandviclere surdugumde ilk kez yiyen kesin soruyor bunun icinde ne var diye. gerci ayni etkiyi ekmege bir kasik vazelin sursem de alirim ama soranlarin niyetinin aksi istikametten geldigini umut ediyorum. ıkea'da satilan dag turbu sosu ile de kirmizi ete yakisiyor.
  • thailand'da pattayanın kuzeyinde bulunan bir yer.
  • bu sosu gördüğüme en çok şaşırdığım yer sanırım kadıköyde quaresma, gomis, rambo gibi enteresan isimli sandviçler yapan şöhretler büfenin yanındaki yer. pek bağdaştıramamıştım ama affetmedim boğdum tabii.
hesabın var mı? giriş yap