• veri tabani motorundaki bazi yenilikler:

- sparse column.
    - sikistirilmis (compressed) table kullanma imkani
    - yedek sikistirma
    - filtered index
    - paralel query'lerde performans iyilestirmeleri
    - auditing
    - veri tabani degisimlerini uygulamadan polling yapmadan gercek zamanda takip edebilmek icin programlama altyapisi
    - tarihlerde iso uyumlu hafta numaralandirma secenegi
    - kolonlarda harici dosyalari tutma imkani (oracle'daki bfile gibi)
    - dinamik eklenen cpu'lari otomatik kullanmaya baslama (bkz: dynamic hardware partitioning)
    - transparent data encryption
    - haritacilik uygulamalari icin cografik veri tipleri
    - otomatik lock escalation'i istenen tablolar icin kapama imkani
    - hiyerarsik veri modelleri icin (agac yapilari gibi) ozel query ve veri yapilari
  • deneme uçuşunuz 180 gün sürer size vista 64 oslu makinanıza gelen msdn cd sinden enterprise a upgrade etmeye kalktığınızda setup programı tamam abi oldu der. sizde tamam deyip setup programını kapatırsınız. veeee sql 2008 setup elinize verir; yaptım dedim ama olmadı deyip gider ayak dil çıkarır. tamir et dersiniz üzerine alınmaz. çık ulan makinamdan diyecek olsanız setup programı hadi ya sende .net framework 2.0 sp2 yok der çalışmaz. onu kurmaya kalkarsanız oda şu mesajı verir; ulan ibiş ben vista64 ü desteklemiyorum. hani yüklü programlar listesinde görmeseniz inandıracak şekilde otoriter şekilde söyler. durduk oturduk yerde makinanın formatına girsem mi diye düşünürken bulursunuz kendinizi aman diyeyim dikkat edin.

edit: ini dosyasını kurcalayıp, kurulumu sessiz olarak çalıştırın, sorununuz olmaz diyenler var dünyada. onlara; valla sessizlik istiyorsan konuşturmayacaksın kardeşim dememize vesile olur bu meret
  • sql server management studio'da debug yapılabiliyor. ve artık visual studio'da (2010) sql script debug yapılabiliyor. yalnız insert, update gibi fonksiyonlar çalışırken giren parametreler trace edilemiyor.

bir de sql server 2005 management ile bağlanılamıyor buna, tabii ki 2008 2005'e bağlanabiliyor.. görünen o ki microsoft yine kullanıcı düşmanı hain pazar politikalarından birini uygulamış. gelsin dolarlar, bye bye backward compatibility.
  • soyle bir komutla:

create database audit specification customer_credibility_info_access
    for server audit security_audit_to_log
    add (select on customers.credithistory by customer_representative)
    with (state = on)

customer_representative kullanicisinin customers.credithistory tablosundan okumalarini da audit edebiliyormus.
  • hakkında en son 1 sene önce entry girildiğini gördüğüm ve kendimden utandığım veri tabanı programıdır. allahını seven üzerime r2 atsın. 2008'in r2'ye nasıl yükseltileceğine dair fikirlerinizi pm kutum ve ben bekliyoruz. tişikkirlir sipirmin.
  • kendisinin yeni bir bug'ı ile karşınızdayız efenim. şöyle ki remote server bir instance'a bağlanırken data aktarımınızda problem oluştuysa(internet kesilmesi, wireless sinyalinde kesilme vb.) bunu handling etmek yerine direk kendini kapatmayı seçiyor, siz de kaydedilememiş queryleriniz vs. ortada kalıyorsunuz. şahane tek kelimeyle.
  • ancak fiyatı ile oracle'a rakip olabilecek bir rdms. her ikisini de kullanmış birisi olarak, sql server'ın oracle yanında notepad gibi kalacağı söylenebilir.

zaten oracle orta ve büyük ölcekli, sql server ise kücük ve orta ölcekli projelerde ön plana çıkıyor. donanım ihtiyacları da bunu destekler nitelikte.
  • nefis bir yazilim... lakin hala windows uzerinde calismak zorunda ki bu en kotu ozelligi, sirf bu yuzden para vermeye degmez.
  • standart sürümünde tarafımdan bir türlü veritabanı attach edilememiş, binbir forum okumama ve sp1 yüklememe rağmen nuh demiş peygamber dememiş bir arkadaşımız.

edit: object explorer üzerinden attach etmeye çalışıyorum. admin user ile giriyor olmama rağmen bir şekilde sql server beni engelliyor. bu konuda çok dertli insan var nette gördüğüm kadarıyla. yardımcı olmaya çalışanlara teşekkürler. hala çözüm bulamadım lakin.
  • hierarchy_id veri tipi ve ilgili fonksiyonların eklenmesi ile özellikle de kompleks bill of materials (recursive) ile uğraşmak durumunda olanlar için cennetten inme bir olay. normal şartlarda en ufak bir malzeme gereksinim hesabı ya da maliyet hesabı için bom'u explode eden recursive fonksiyonlarla uğraşmak yerine, gayet sanki recursive olaylar yokmuş gibi çok daha verimli ve hızlı takılabiliyorsunuz. süperyonik!

http://blogs.msdn.com/…server-2008-hierarchyid.aspx
    http://blogs.msdn.com/…008-hierarchyid-part-ii.aspx
hesabın var mı? giriş yap