• çocukluğu 80li yıllarda geçmiş yurdum evladının ergenlik döneminde kuvvetle muhtemel kanal 6'dan birkaç yüz defa izlediği filmlerden biri. john candy de tom hanks'in kardeşi rolündedir. daryl hannah da gençtir, güzeldir. denizkızının dili çok cırtlaktır.
    bu arada john candynin küçüklüğünü oynayan veletin param düştü numarasına yatıp hanımların eteklerinin altını kestiği sahne de beynimizde yer etmiştir.
    ayrıca chipmunksun film uyarlamaları bölümünde simon tom, janet daryl rolünde parodisini yapmışlardır filmin.
  • havuz ve denizde milleti ıslatmak için çeşitli artistlik numaralar ayağı altında rahatsızlık verenlere taktığımız genel ad.the big splash boy
  • aynı zamanda orijinal formatı hollanda'dan çıkan bir tramplenle havuza dalış yarışmasıdır. sterren springen adıyla yayınlanmıştır, ünlü ancak yüzme/dalış ile alakası olmayan yarışmacıların belli bir ön eğitim sonrasında yeteneklerini sergilemesi esasına dayanır, dans ve şarkı versiyonlarını türkiye'de de görmüşlüğümüz var zamanında. yakında ülkemize de gelebileceğini öngörüyorum sebepsiz yere.

bu arada hollanda'dan sonra fransa, abd, avustralya, ispanya, çin ve arjantin'de de benzer adlarla yayınlanmış/yayınlanmaktadır.

edit:ben buradan atlarım varmış ya , türkiye televizyonlarını izlemediğim için yaşadığım yerde cidden bilmiyordum, gandoreye bilgilendirme için teşekkürler.
  • magikarp isimli garip pokemonun garip saldırısı.

çocuk yılların faciasıydı.
  • john candy'nin yardımcı rolde devleştiği film. neredeyse tüm komedi yükünü tek başına sırtlamıştır koca cüssesiyle. ve tabii ki de güzel yüreğiyle.

daryl hannah ve tom hanks'in uyumunu es geçemeyiz. keza eugene levy de iyi iş çıkarmıştır.

--- spoiler ---

tüm bunlar bir yana, john candy'nin arabasıyla yaptığı sert girişle meyve halinde kendine has anarşi yarattığı, racquetball oynadığı, kardeşini muhabirlerin elinden kurtardığı ve isveççe konuştuğu sahneler gerçek klasikler. eski usul komedyenlere has dinamik ve vurucu bir mizah.

--- spoiler ---
  • goonies ve geleceğe dönüş ekiplerinden sonra josh gad splash ekibini buluşturmuş tom hanks,ron howard,daryl hannah,eugene levy katılımıyla https://www.youtube.com/watch?v=mbfigqohsjm john candy anılıyor ve ryan reynolds konuk.
  • ne kadar da çok anlamı olan bir kelime. entrylere bakıyorum da en az 30 küsur manası var.
  • sarf edilen mühimmatın isabet ettiğini belirten ifade.

1:10'dan itibaren duyulabilir

ayrıca videonun hikayesi: #120050542
  • splash sıçrama manasına gelen ingilice sözcüktür.
    bilgisayar oyunlarında bir ünite diğer bir üniteye saldırıyorken yanındaki ünitelerde hasar alıyorsa splash özelliğe sahip diyebiliyoruz. bateri enstrumanında kullanılan minik bir geçiş zilidir ayrıca. vurduğunuzda bu zile neredeyse splash der ve hemen susar, ataklarda inanılmaz bir ahenk katar.
  • (bkz: sıçrama)
hesabın var mı? giriş yap