• küfür olarak kullanılması sinir bozucu, kalp kırıcı olan kelime.
  • 90'lı yıllarca hakaret olarak çok kullanılan bir kelimeydi. o kadar yaygındı ki, salak, aptal vs. yerine bu kullanılır olmuştu. hele bi de spastik özürlü diyenler yok muydu, tam sopalıktı.
    artık millet sıkıldı mı, bilinçlendi mi bilmiyorum ama 2000'lerden sonra artık pek kullanılmamaya başlandı. çok da iyi oldu.
  • aslında serebral palsi olan hastalık. kısaltılmışı "sp" den sonra bu hali almıştır.
    beyin felci
  • "...çok ağır bir vaka değilse serebral palside zihinsel engel yoktur. benim konuşmamı duyanlar zihinsel engelliyim sanıyor. oysa sadece kaslarım düzgün çalışmıyor. bugüne kadar kötü yürümeme değil toplumun tip tip bakmasına alışamadım. kötü de yürüsem bu benim bedenim ona alışıyorsun. ama o acıyan bakışlara alışamıyorum."

tuğba erbilen

http://bianet.org/…m/164378-evet-spastigim-ne-olmus
  • en sık görülen serebral palsi tipi. tüm serebral palsi vakalarının %80'i spastiktir. bundan dolayı serebral palsi ile spastiklik hep bir anılmıştır. hakaret amacıyla kullanılması ise tam bir hayvanlıktır. spastiği hakaret olarak kullananlara sözüm; sizin çocuğunuzun da serebral palsi'li ya da bilinen ifadeyle spastik olmayacağına kimse garanti veremez. hastalığın binde 5-7 gibi görülme insidansı da hiç de küşümsenecek bir sayı değil. her sene ülkemizde dünyaya gelen 1.2 milyon çocuktan yaklaşık 10.000'inin bu hastalıktan muzdarip olduğu unutulmamalı. sırf bu sebeptan onlara saygı ve sevgiyle yaklaşılmalıdır.

(bkz: flastisite)
  • (bkz: spazm)
  • ...spastik engelli bir arkadaşımızı türkçe hocası cetvelle döverdi...nefret ettik hocadan...
  • en son ne zaman duyduğumu hatırlamadığım kelime. oysa haberlerde bile down sendromlular için "spastik engelli" derlerdi.

kelime o kadar çok hakaret olarak kullanıldı ki, kullanmak ayıp hale geldi. zamanla toplum, engelli olmanın bir hakaret olmadığını algılayınca komple rafa kalktı.

bazı kelimelerin kaybolması çok güzel.
  • temelde hareket güçlüğü ve kaslarda sertliğe sebebiyet veren kalıcı izli beyin hasarına uğramış bireyler için kullanılan tanım. hareket güçlüğü ve kaslardaki sertliğe sıklıkla sara(epilepsi), zeka geriliği ve iskelet problemleri de eşlik eder.
hesabın var mı? giriş yap