• abd'nin guney bolgelerinde 70'li yillarda cok populer olmus rock muzigin bir alt kategorisi olup rock n roll, country ve blues motifleri taşır. cereyenlı gitar , davul ve vokal agirliklidir.
    bu muzik turunun temsilcilerine ırkçı gibi davranilsa da, kendi bolgelerinde vatansever gibi gorunmektedirler. cogu grubun arkasinda acilmis rebel flag ile taniyabilirsiniz. baslica temsilcileri lynyrd skynyrd,creedence clearwater revival,allman brothers band, the outlaws vs vs
  • (bkz: murat kekilli)
    (bkz: haluk levent)
    (bkz: murat gogebakan)

bu ucu de adanalidir dikkat ederseniz, ve benzer bir tarzlari vardir. southern rock diyebiliriz.
  • okulu bitirdikten sonra, babam beni bir an önce balta sapı yapmaya azmetmişti. oysa ben gezeyim göreyim dünya kaç bucakmış ölçeyim hayalleri kuruyordum. babamın beni o vakitler yeni açılmış pek bir meşhur bankacılık okulunun sınavına okuyup üfleyip gönderdiği gün, londra’da mukim sefil bir “dadım ve ben” şirketinden “gel burada allah’ın cahil camaikalısının çocuklarına bakıcılık yap” teklifini almıştım. o zamanlar daha merrill lynch, nomura, ubs nedir bilmiyoruz. gözüm kapalı atladım gittim. yazının konusu benim sefalet içinde geçen gavuristan günlerim değil ama bir şekilde bir girizgah yapmam gerekiyordu. londra’daki sefalet günleri ile daha sonra gelecek new york’daki sefahat günlerimde beni en çok şaşırtan şey; bu gelişmiş dünyanın ademoğulları doğum kontrolu konusunda “gelişme” yoluna baş koyup da genelde başından olan halklara talkım verirken, kendileri 3er 5er olmadı 6şar çocuk koymuşlardı.

şimdi bunca çocukla nasıl baş edilir. her iki ülkede de kaynaklar bol, düzlükler bol, hayvancılığın önde gidenini yapıyorlar. hatta birinde petrol de gani. yani aileler pek ev kirasıydı, çocukların okul masrafıydı, servis parasıydı, dershane taksidiydi derdinde değiller. almışlar çocukların her birine bir gitar bir davul; oyalansınlar evin garajında, çiftliğin ahırında diye. haliyle bazılarındaki cevher parlıyor, kasaba panayırlarında, derken şehir klüplerinde çalıyorlar. hatta abartıp konserler veriyorlar ve böylece birader grupları ortaya çıkıyor. galiba 70li yıllarda kurulan o kadim rock gruplarının, 10ar 15er dakikalık soloların atıldığı uzun şarkılar yapmalarının nedeni, her kardeşin uzun sololar atmak isteyip de kavgaya tutuşmaları ve neticede hepsinin muradına ermesi olsa gerek diye düşünüyorum. ne yazık ki, müzik endüstrisinin çarkları ve tüketim çılgınlığının yarattığı reklam sektörü artık öyle uzun şarkılar yapılmasını istemiyor. mtv ya da nr1 izlerken arada iki banka, bir mısır gevreği, bir deterjan reklamı izlemezsen şarkı falan yok sana. zaten hayat 80lerle birlikte öyle hızlı akmaya başladı ki, 15 dakika emek verilmiş bir müzik ziyafetini dinlemeyecek kadar tok herkes. bu yüzden, lynyrd skynyrd'in "freebird"üne, led zeppelin'in "moby dick"ine (bonzo'nun yarım saat davul solo attığı) deep purple'in "child in time"ına, dire straits'in "sultans of swing"ine, iron maiden'in "rhyme of the ancient mariner"ine bu devirde yer yok!

iyice dağıtmadan diyeceğim o ki; rock- blues- country karması ortaya karışık southern rock belki de böyle kardeş kardeşe çalarken çıkmış olamaz mı yani.
  • bu türün temsilcileri olan müzik grupları özellikle jam session olayında aşmışlardır.orjinal hali 5 dakikalık olan parçalarını konserlerinde uzun emprovize denemeleriyle 20 hatta 30 dakikanın üstüne çıkarırlar.jam olayı aslında geniş kadrolu caz gruplarında sıkca görülür ama rock camiasına bu olayı adapte edenler southern rockçılardır.aynı şekilde bu gruplardaki müzisyen sayılarıda genelde diğer rock gruplarından daha fazladır.misal normal bir rock grubunda genelde bir tane lead gitarist varken bu gruplarda iki hatta üç tane lead gitarist bulunabilir.iki davulcu,iki piyanist,bir vokalist derken adamlar bi futbol takımı kurarlar nerdeyse.evet biraz abarttım..
  • allah'ın müziği
  • blues rock'un abd'nin güneyinde yaşayan kardeşi.
  • pek sevdiğim, en sevdiğim rock müzik türü.

oturduğun yerde dans ettirir...

yukarıda yazılmayan gruplardan bir başka örneği için;

(bkz: 38 special)
  • gezegendeki en iyi müzik türü.
hesabın var mı? giriş yap