• --- spoiler ---

yuzbaşının "bunu nasil yapıyorsunuz?" diye sordugunda top sakallı elemanın; "kuantum fiziği falan işte sen anlamazsın askersin" dedi. seyirciye bir seyleri aciklamak yerine "izleyin işte film lan bu illa ki mantıklı bir sey mi arıyorsunuz?" mesajı vermiştir.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

zirve noktası colter'ın konuşmalarının ekrana yazı olarak yansıdığının göründüğü sahne.

--- spoiler ---
  • izlemesi gayet güzel film.

filmi mantıksal olarak eleştirmeyeceğim ama
    şu ayrıntı da gözümden kaçmadı değil.

"çok gıcıksın! yuh! o kadar da ayrıntı önemli değil." demeyin.

adamlar** dünya çapında film yapıyorlar, bu hata affedilemez:

--- spoiler ---

filmin 55. dakikasında, malum telefonu kurcalayan colter, swf dosyasını açarak, "seyirciyi arama yaptığına indandırmaya" çalışıyor.
    bu kadar da olmaz!
    gerçek bir arama yapmak o kadar mı zor!?
    yoksa jake gyllenhaal, o telefonu kullanmayı bilmiyor mu!?

hiç üşenmedim, ekran görüntüsünü aldım filmin.

eg1
    eg2
    eg3
    eg4
    eg5

adam resmen, resimler klasöründen history.swf dosyasını açıyor ya!
    daha sonra da ekranın sol üst köşesinde görebilirsiniz bu dosyanın adını.

ha! bi' de kardeşime gösterirken sağ üst köşedeki saat de dikkatimi çekti.
    olayın geçtiği vakit, sabah 07:40 iken, telefonun sağ üst köşedeki saati 06:24.

hadi diyelim bombacı saati düzgün kurmadı.
    peki ya arama sırasında 1 saniyede atlayan 2 dakikaya ne demeli?

son fotoğrafta sağ üst köşedeki saat 06:26!
    devamlılık ekibi hiç çalışmamış zaten!

--- spoiler ---

niye manyak gibi uğraştıysam bu ayrıntıyla anlmadım!

ama (bkz: şeytan ayrıntıda gizlidir)
  • --- spoiler ---

dünyayı kurtarma ayağına öğretmen harcandı.
    bir de yarı ölü yüzbaşının saçı beynine değiyordu, hiç steril değil.

--- spoiler ---

özet: "kodu hayatımın amına kodu"
  • gittim, izledim, beğendim.
    ha derseniz ki mantık hataları var mıdır? mutlaka vardır. başka filmlerde de olduğu gibi..
    bazı yerlerde diyaloglar zayıf kalmış gibi diyenler olabilir. ona da tamam.
    sonuyla ilgili takıldığım yerler var ama onların da üstünde fazla durmadım.
    bence durum şudur; sen 8 dakikayı ve 2 mekanı alıp bundan 90 dakika sıkılmadan izlenebilen bir film çıkarabiliyorsan başarılı bir iş yapmışsın demektir. ayrıntılara fazla takılmamak lazım.
  • güzel bir film. daha önce bir çok filmde kullanılan hoş bir kaç fikir üzerine kurulu, ancak direkt bir filmle karşılaştırmak doğru olmaz. ayrıca vera ve michelle'in güzel bakışları için bile izlenebilir.

--- eyyorlama ---

film boyunca çok az mekanda, neredeyse hep aynı sahneyi defalarca izlememize rağmen çok zevk aldım. bu açıdan iyi kotarılmış bir film. oyunculuklar da kesinlikle göze batmıyor. gönül rahatlığıyla başarılı diyebilirim.

malum öpüşme sahnesinde filmin bittiğini düşündüm. ancak daha ilginç bir finalle bitti film. finali de bana göre çok açık. eleman program sayesinde defalarca trene gidip patlamayı çözmeye çalıştı ve hepsinde öldü. her gidişini yeni bir boyut olarak değerlendirirsek hepsinde öldü. son gidişinde ise bombayı durdurmayı başararak yeni bir boyut yarattığını düşünüyorum. yeni boyutumuzda trendeki patlama hiç olmadığı ve dolayısıyla source code denen dalgametre hiç kullanılmadığı için ne programı yaratan doktorun ne de yüzbaşının goodwin'in izlediğimiz olayları yaşaması mümkün değil. onlar, sean'in öldüğü boyutta kalıyor. diğerleri yeni boyuttaki doktor ve goodwin. öğretmenin yerini alan adamımız, yeni boyutta, olayları yaşamamış goodwin'e mesaj atıyor ve böylece programın aslında çalıştığını, bir gün işe yarayacağını söylemiş oluyor; ki film, programın ilk kez denendiği ve başarılı olduğu boyutta geçiyor.

kısacası filmdeki doktor ve yüzbaşı, programın farklı boyutlar yaratabilecek güçte olduğunun farkında değiller. yeni boyuttaki goodwin'e gelen mesaj, daha program hiç kullanılmadan bunu kanıtlamış oluyor.

--- eyyorlamam bu kadar ---
  • --- spoiler ---

genel olarak beğendim, güzeldi ama gerçek sean fentress'e ne oldu? açıklayabilecek var mı?

--- spoiler ---
  • ekşi sözlük'ün ısrarlarına dayanamayan imdb filmin notunu 7/10'a indirmiştir.
  • --- spoiler ---

--- spoiler ---

sonunda tüm trendekileri kurtarıyor da. yerine geçtiği tarih öğretmeni ne oluyor. bok yoluna gitti laan adam. durup dururken bedenini aldılar. hem sonunda o kızla mutlu olucak mı ? tarih öğretmeninin yaşamına ayak uyduracak mı ? o kızın sevdiği sen değilsin ki onun sevdiği tarih öğretmeni olan adam.

ayrıca bunlardan banane ya ? güzel film ama çabuk bitiyor

--- spoiler ---

--- spoiler ---
  • film kötü felan değil ama içine bilimkurgu dışında bi sürü ıvır zıvır sokulması, başarısız polisiye aksiyonları ve genel olarak gösterişsizliği nedeniyle iyi bir bilimkurgu da denemeyebilir. yine de quantum olayı gayet net kotarılabilmiş.

--- spoiler ---

sayın quantumcular, filmde sadece bir gerçek dünya değil, yüzbaşının bilinci, nasıl çalıştığı hakkında hiç bir bilgi verilmediğinden bir hayli can sıkan o teknoloji sayesinde trene her ışınlandığında farklı bir evren yaratıldığını anlayalım diyorum artık? saymadım ama 9 kere mi gitti diyelim o bilinç o terene yani 9 farklı gerçeklik oluştu. bunların 8'inde değişik yollarla ölerek aslında goodwin'in fişini çektiği, bildiğimiz gerçeklikte istenilen başarıyı elde etti ve yokoldu. ama o ölsede bu 8 paralel evrende hayat son bulmadı tabii ki. sayı değeri sonsuz sonuçta. son sefer yollandığında ve dünyayı kurtardığında 9. ve diğerlerinden yine tamamen bağımsız bir evren daha yaratıldı. işte goodwin'e gelebilen mesaj bu evrende mümkün oldu ve kadına ''sende böyle böyle bir denek var bak daha önce başka paralel evrenlerde beraber çalıştık iyi işler çıkardın bu herifle onu kollamaya devam et'' diyerek eski bedenine ve o evrende henüz hiç bi proje için kullanılmamış olan kaynak bilincine selam çaktı. yani mesajın goodwin'e gittiği evren ile goodwin'in fişini çektiği aynı evren değil dostum. rüya felan değil yani gayet bilimsel bir doğruluk bu amma darladığınız haa.. bi de inception'la ne alakası var arkadaşım bu filmin? biz paralel evren diyoruz sen diyorsun içiçe geçmiş car curt el insaf..

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap