• insanları bilinçlendirme kisvesi altında yapılan ancak yardımlaşmayı günden güne öldüren saçmalık. artık bunaltıcı boyutlara geldi.

geçen gün yolda yürüyorum. klasik bir doğma büyüme istanbullu olarak yolda beni durdurup bir şey soranları siklememe adetim var. o yüzden gözüm kimseyi görmeden yürüyorum.

zaten kafama güneş geçmiş, sıcak bunaltıyor, beni bekleyen arkadaşımın yanına gitmeye çalışıyorum; adamın biri beni durdurup bir şeyler söylemeye başladı. önce yok mok dedim, baktım herifin kolu sakat.

"ya pardon, ayakkabımı bağlayabilir misiniz?kolum sakat da."

kolu sakat olunca acıdım, yardım edeyim dedim. başladım herifin ayakkabısını bağlamaya. bir yandan da adam muhabbet başlatmaya çalışıyor, ben pek siklemiyorum. zaten ileride arkadaşımla buluşacağım, adam beni bekliyor. hemen adamın ayakkabısını bağlayıp gitmek istiyorum. o yüzden adamın her dediği lafa "he hü, evet, peki, neyse" tarzı kısa, geçiştirmelik cevaplar verdim.

bağladıktan sonra gitmeye davrandım da "abi bir saniye, biz sana sosyal deney yaptık, bak kamera şurada. el sallar mısın?"

benim kafam biraz attı. hızlıca el sallayıp "hangi kanal?" dedim. youtube kanalının adını söyledi. sinirim bozuldu ama el sallayıp kanalın adını sormakla yetindim. daha sonra da hemen yanlarından uzaklaştım.

bugün adamın kanalının adını youtube'a yazayım dedim. ulan görmez olaydım videoyu. herifler benim olduğum kısma dublaj yapmışlar hahahaha!

videoda beni seslendiren eleman "tabii kardeşim, bağlarız ayakkabını" "kardeşim insanlık öldü mü?" falan diyor. ulan hiç güleceğim yoktu. benim en son kullanacağım klişe sikko kelimeleri söyletmişler bana.

yorumlar da evlere şenlik. göz yaşlarını tutamayan mı ararsın, çok duygulanan mı? *

sözün kısası, bir daha yolda geberen görsem yardım etmeden önce iki defa düşünürüm.
  • kamera şakasının 'modern' adı oldu bu. 'kamera şakası' denildiği zaman karşı taraf size 'ne şakası lan!!?' diyerek dalmasın diye alınmış bir önlem sanırım.
  • büyük sosyal medya patlamasından sonra bir nevi artçı şok.

yapılmak istenen her türlü saçmalığa sosyal deney demek için ihtiyaç duyulan tek şey olay mahalline yöneltilmiş bir kamera.

"götümü açtım insanlar nasıl tepki verdi?" (sosyal deney)
    "kendi halinde yürüyen insanlara parmak attım!" (sosyal deney)
    "toplu taşımada osurdum." (sosyal deney)
    "taksim meydanı'nda 'beni siken yok mu?' diye bağırdım." (sosyal deney)
    "yere bebek atıp tekmeledik." (sosyal deney)

evet, bu deneyler gerçekten bilim dünyasına çok şey kattı(!)
  • youtube videolarından para kazanma sevdasına türk halkının sosyologa dönüşüp uydurup uydurup gerçekleştirdiği deneylerdir.

(bkz: her türk sosyolog doğar)
  • toplum icindeki birey veya bireylerin gercek veya hipotetik durum karsisinda nasil tepki verdiklerini gosteren deneydir. sosyal deneyden bireyler ve onlarin kulturleri hakkinda bilgi sahibi olunabilir. son yillarda youtube kanallarinda sosyal deney icerikli program populer olmaya baslamistir. cogunlugu abd'de yapilan sosyal deney programlari insanlar tarafindan ilgiyle takip edilmektedir.
    ingilizcesi social experiment'tir.

italya'da cekilen sosyal deney ornegi icin
    appearances matter?
  • ipini koparan youtuber gençlerin yaptığını sandığı şey. ne amaçla ne için yaptıkları hangi araştırmada neden kullandıkları belli değildir. sokakta 2 lira dilenen kendini sosyal deney uzmanı sanıyor.
  • nerede ise %99'unun insanları ayıplama potansiyeli taşıdığı ve bu yoldan da duygu sömürüsünü amaçladığı açıkça belli. insanları fişlemek moda oldu. nedense bugüne kadar iyi yönlü bir tanesi ile karşılaşamadım.
  • yeni nesil duygu sömürüsü.
  • aptal indikatörü.
hesabın var mı? giriş yap