• italyada capri adasının karşısındaki küçük şirin kasaba
  • süpermarketlerinden birinde türkiye'den gelme greyfurt görüp şaşırdığım şirin italyan kasabası.

amalfi sahillerindeki "turistik" yerlerin aksine bir ege kasabası sakinliği ve yaşamı hissedilir.
  • napoli'ye banliyo treniyle 1 saat uzaklıktaki şirin turistik kasaba. muhteşem deniz manzarası, temiz sokakları, bakımlı meydanları, dükkanlarıyla napoli'ye gitmişken görülesi şehir. napoli ana tren istasyonundaki circumvesuviana isimli döküntü banliyo treniyle kişi başı tek yön 4,1 eur ödeyerek ulaşılabiliyor. sorrento'yu sıkı bir yürüyüşle gezmek için yarım gün yeterli. ayrıca her taraf limon kokuyor. evlerin bahçeleri boşarsalar her limon ağacıyla dolu. limon sabunu, limondan yapılmış limoncello isimli limondan yapılmış likör satan dükkanlar mevcut. manav tezgahında kafa büyüklüğünde limon bile var.
  • bir italya kasabası. positano'ya gitmek üzere yola çıkılıp kalınan kasaba da olabilir çünkü vapur saatlerini ve günlerini yanlış hesap etmiş olabilirsiniz. (bazen de iyi ki böyle olur.) o kadar sevimli ve romantik ki her şey, aklımı kaçırıyorum düşündükçe. aramızda kalsın ama arada durup durup burada yaşadığımı hayal ediyorum ve buraya dair başka bir birtakım hayallerle renklendiriyorum bu durumu.* tek kötü yanı, eğer toplu taşımayla gidecekseniz, napoli'den başlayarak yapmak zorunda olduğunuz tren yolculuğu (bkz: circumvesuviana). gideceğiniz yeri bilmeseniz kaçırılıyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz, öyle her an bıçaklanacağım korkusu yaşamalık garip bir hat bu. bunun dışında italya'ya gitmek için başlı başına bir sebep kendisi. ayrıca şu an asla adını hatırlayamasam da uzunca bir süre herkese gitmesi için tavsiye ettiğim minik bir cafe/bar vardı burada. neredeyse sabaha kadar, sanırım şansıma, felsefe konuşulmuştu bir grup arkadaş tarafından içeride ve sahibi gördüğüm en "italyan" beyefendilerden biriydi. gerçi şimdi düşününce genel olarak mekânların çoğu masalsı bir miniklikle ve samimiyetle çevrili gibiydi. ara sokaklarda vespalar, evlerin önünde rengarenk çiçekler, sürekli selam veriyormuş gibi duran ağaçlar, ferah deniz kokusu ve esintisine karışan limon kokuları, gülümseyen ve sürekli yardımcı olmaya çalışan insanlarıyla "gerçek mi?" diyerek dört beş kez düşünmeye sebep bir yer. umarım tekrar ve başka türlü hevesle.
  • küçük likör dükkanları ve dar sokakları olan sevimli bir italyan kasabası. napoli'den trenle ulaşım mevcut ancak trenler biraz eski.
  • ağustos ayında gitmeyi düşündüğüm tatlı kasaba.

indirim yapabilecek bir b&b sahibi tanıdığı olan varsa yeşillendirirse sevinirim.

işbu entry 13 günlük italya gezisi sonrası güncellenecektir. edit: gezi iptal (corona)
  • ege sakinliğinde turistik bir italyan kasabası olup, güzel bir şehir ambiansına sahiptir. da franco isimli pizzacıda pizza yenilmeli, grand hotel vittoria'nın deniz manzaralı arka terasında negroni tadımı yapılmalı ve azami 2 gün ayrılmalıdır.
  • dünyanın en güzel kokulu limonu ve tabi limonçellosu meşhur olan bu ufacık şehirde bir dondurmacı var.

3 arkadaş çarşıda gezerken bir dondurmacıya girdim ve düz bitter çikolatalı dondurma aldım. arkadaşlarım girmediler ve yola devam ettiler. yola devam eden arkadaşlarıma yetişene kadar elimdeki dondurma bitti! dedim ben geri gidiyorum, aynısından alacağım) tabi bunlar da arkamdan tıpış tıpış. döndük gittik ve bitter aynısından birer tane aldık. yerken yolda “oha”, “bu nedir”, “yuh” gibi kelimeler dışında hiç konuşamadık!

yaklaşık 3 sene geçti üzerinden ve ne yazık ki ne resim çektik ne birşey ve dondurmacının adını hatırlayamıyorum ama bir daha gidersem elimle koyduğum gibi bulurum ve iletimi de editlerim.
  • sokaklarında bikini ile dolaşmak yasaklanmıştır.
  • napoli'ye 1 saat uzaklikta bulunan pek guzel tatil kasabasi. sikilanlar icin pek guzeldir; kiyiya dik inen kayaliklar ve buralardaki denize girme mekanlari alternatif saglar. ancak denizi tatmin edici olmayabilir; buranin buyuk bir kumsali olmasi lazim orayi deneyiniz.
hesabın var mı? giriş yap