• bugün kitabı okunduktan sonra fark ettiğim acı gerçek.

hevesle aldım, okudum. yani yıllarca duydum sokrates de sokrates, savunma da savunma. haliyle beklentiler yüksekti elbette. muhtemelen herkes biliyor ama yine spoiler koyayım.

--- spoiler ---

mahkeme savunmasını yaptıktan sonra sokratesi ölüme mahkum ediyor. böyle bir şey olabilir mi ya? kitap haline getirilecek kadar iyi bir savunmaysa niye ölüme mahkum edildi bu adam?
    --- spoiler ---

yine de belirteyim; hakimlerle dalga geçtiği ve onları tiye aldığı kısımda güldüm.

edit: socrates der ki, "tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir." güzel cümle, tavsiye ederim.
  • boşuna dememişler ;

"ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır" diye.

üzgünüm ama boş olan kitap değil.
  • kitaptan “doğurtma tekniği”ni anlamamış yazarları ortaya çıkarmış başlıktır
  • sokratisin savunması fena değildi aslında hummels ile iyi ikiliydiler zamanında
  • -bi adam var ağbi, bunu mahkemeye çıkarmışlar
    -eee
    -bıdı bıdı konuştukça konuşuyor ama işe yaramıyor, idama mahkum ediyorlar.
    -suçu neymiş?
    -tanrılara inanmıyormuş diyorlar
    -höst, tanrılar ne lan, allah a inanmıyormuş desene.

-------------------

maalesef bu hayali konuşma gibi bir entry dir.

"sokrates diye biri yoktu" deyin, olabilir deyip, onu tartışalım bari.

(bkz: platon)
  • bir romanda nietzsche sokrates'a şöyle çıkışarak bu savunmanın koftiliğini kanıtlar;

"be hımbıl, atina'dan yahut ölümden kaçmadıysan bir sebebi vardır. ki bence sen, ölüme mahkum edilmedin ölümü çağırdın ve böylece yaşamanın değil ölmenin, tövbe ederek affedilmenin, günah çıkartarak temizlenmenin o iğrenç çağını açan açtın."

evet, sokrates göttür.
  • gunumuze degin gelmis ve kabul edilmis ; sokratik düşünce / sokratik tartışma/ sokratik sorgulama tekniği, sokratik ironi vs. onemli unsurlar hakkinda ahkam kesmeye dair bir ornek.

kitabi alip okumak takdir edilesi. ve fakat bu denli muazzam filozofik ve hukuksal bir unsuru """ sokrates'in savunmasının boş olması "" olarak nitelemek ? cok ayip ! cık .. cık .. cık ...
  • sosyal medya gençliğinin iddiası..

halbuki yargıçlara karşı suskunluk hakkını kullanarak; "bir lafa bakarım laf mı diye, bir söyleyene bakarım adam mı diye" şeklinde bir savunma yapsaydı savunma gibi savunma olurdu.
  • dedi sığır adam.
hesabın var mı? giriş yap