• amerikada çok bilinen sleepy hollow isimli hikayeden uyarlanmış en iyi sanat yönetmenliği dalında oscar alan,tim burtonın minimum efekt kullanmaya gayret ettiği gotik film...izlediğim cdnin üzerinde türkçesine kesik basu hayalet yazıyordu taxi şöföründede taxi söförij yazmışlardı.oluyo böyle şeyler...
  • her karesi dondurulup poster yapilabilecek kalitede gorsele sahip film. tipik tim burton imzasina sahip.
    (bkz: nightmare before christmas)
  • görsel olarak tim burton klasigi bir film olmus bu. yalniz bu filmde tim amca beetlejuice filmine de mükemmel mekansal göndermeler yapmis, gözüme çarpti. dip not olarak ekliyeyim dedim. tim amca muhtemelen beetlejuicedeki sevimli çiftin yasadigi kasabayla ayni kasabayi kullanmis bu filmde de. eh tabi 200 yil öncenin mimarisiyle haliyle.
    --- spoiler ---
    hatta beetlejuice deki çiftin köpege çarpmamak için direksiyonu kirip dereye uçup bogulduklari üstü çatili köprüyü falan aynen kullanmis. ya ayni film setini bozup bu filme uydurdu, ya da cani çekti göndermenin hasini yapti. çakal seni, bizden kaçar mi. (bkz: yönetmenle yüz göz olmaya meyyal seyirci tipi)
    --- spoiler ---
  • bir sahnesinde küçük bir çocuğu, dünyanın en güzel oyuncağıyla oynatan film. içinde mum yanan, garip şekilli, dönen bir aletin karanlık duvarlarda oluşturduğu görüntüyü buralardan gitmeden ben de izlemek istiyorum. tim burton'dan istesek verir mi?
  • odlek mı yoksa cesaretlı mı oldugu bır turlu kestırılemeyen,zırt pırt dusup bayılan,bayılırken de ızleyenı gulme krızlerıne sokan surat ıfadelerı takınan bır johnny depp ızlememızı saglayan tim burton gerilimi.orumcekten korktugu için sandalye tepesıne fırlayıp , bacak kadar cocuga "öldür onu öldür onu " diye bagıran bır johnny depp izlemek hakikaten keyifli birsey izlemeyenlere belirteyim dedim.dunyanın en tapılası saftirigi ilan etmek istiyorum kendısını huzurlarınızda.
  • tim burtonun yine ustalığını konuşturup büyümemiş çocuklara uyumadan önce anlattığı masalımsı filmidir. johnny depp bu filmde yakışıklılık bakımından aşmıştır kendini. şayet ben filmi bırakıp onu izlemişimdir yer yer. charlie and the chocolate factory'de willy wonka rolüne uygun olarak johnny depp'in tipinin farklı ve de kayık gözükmesinden ötürü rahatsız olan bünyeme bu film ilaç gibi gelmiştir. film, atmosfer bakımından üç boyutlu gibidir ve johnny depp yakışıklıdır.
  • ichabod diye viraklayan bir kurbayi gorebileceginiz tek film. tim burton zekasiyla harmanlanan yerel bir efsane. christina ricci'nin bu filmdeki hali en guzel halidir, daha da guzellestirilemez.
  • başsız hayaletin olduğu kısımlarda hayaletin dövüşme stili oldukça tanıdık gelmişti ama çıkaramamıştım. biraz araştırınca o kısımları ray park, nam-ı diğer darth maul'un oynadığını gördüm. ayrıca filmdeki kahramanım dedektif değil hayaletti. kurban olurum ben onun ses efektli balta çevirişine.
  • hollywood'un en özgünlerini bi araya getiren bi film. (bkz: tim burton) (bkz: christina ricci) (bkz: johnny depp)
  • johnny depp'in ezik memur roluyle ortaya çıktığı ancak tadından yenmeyeceğini bir kez daha kanıtladığı filmdir.
    bir de esas kız olarak oynattıkları christina ricci johnny depp'e göre yaşça ve boyutça küçük kalmıştır, johnny yerine johnny'nin yanında ona iş arkadaşlığı eden küçük çocukla bir aşk yaşasaymış daha mantıklı olurmuş diye de düşündürtmüştür film..
    film başladıktan 10sn kadar sora ise bu filmin tim burton'a ait olduğu hemen anlaşılmaktadır çekimlerden.
hesabın var mı? giriş yap