• kuzey avrupa'nın modern insanı doblo nedir, ticari araç nedir, sahilde yedi sülalesi ile mangal yaparken yere tüküren doblocu kimdir bilmediği için, tasarlarken ulan bu araç doblo'ya benziyor diye dert etmemiştir.

ancak aracı türkiye'de satmaya kalktıklarında yaptıkları hatanın farkına varmış ama götleriyle gülerek hiç umursamadan üretmeye devam etmişlerdir.

çünkü yere yakın yapısıyla hız yapmaya müsait, arazi aracı karakteristiği ile yoldan çıkmaya izin veren, güvenli yapısıyla içindekileri koruyan, ekonomik özellikelriyle az yakan, çok güç üreten, işçiliği ile belli konfor standartlarını karşılayan, ufacık kar yağdığında zincir takmayı gerektirmeyen gelişmiş sürüş teknolojisi ve geniş iç hacmi ile ailelerin suv ihtiyacına cevap veren bir araç olarak, avrupa'da çok sevilen yeti'nin hayatına devam edebilmesi için türkiye'deki satışlarına hiç ihtiyacı yok.

bizse ancak cebine para koyan her kıro gibi range rover kullanmak zorundayız çünkü yeti kullanınca, dirsekten bükülü eli bavul çantalı, ördek dudakları pembe rujlu avm kızları, doblo mu kullanıyorsun diye sizinle alay ederler.

ufku dar olana avm'lerden uzaktaki dünyaları anlatamazsın.
  • skoda superb modeliyle tasarimda umut vermeye ba$lami$ti ki kendisinden sonra gelen passat ile volkswagen'in skoda'nin cizgilerini bilincli olarak vw modellerine gore daha nanay tuttugunu du$unmeye ba$ladim; parali vw mu$terisinin skoda'ya kaymasini istemiyor olsa gerekler. yeti'nin cizgilerinin de bir tiguan ile kar$ila$tirilamayacak kadar hanim evladi kalmasinin nedeni bu olabilir.

bu gotten sallamalari bir kenara birakacak olursak, skoda yeti bayagidir auto bild otomobil testlerinde ortaligi dagitan, sinifindaki her turlu testten en az ilk 3'te muhtemelen de birinci cikan ilginc bir arabadir. son olarak auto bild'in bu yil buralari i$gal eden kar firtinalarindan ilham olarak uyguladigi agir ki$ testlerinde,

- karda yol tutu$
    - koltuk isitma
    - genel ic isitma
    - sogukta yakit ekonomisi

alanlarinda mercedes e serisi'ni dahi sollamasiyla beni hayretler icinde birakmi$, gercek bir koca ayak, tam bir dag adami yeti ruhlu karde$imizdir. bir gun sira agirlikli $ehirde kullanilacak suvumsu bir $ey almaya gelirse uzerine ciddi bicimde du$unecegimdir.

bu fiyat hattinda bir araba du$unun ki ki$in icinde mercedes e serisi'ne gore daha konforlu isiniyorsunuz.
  • kendisiyle tanışmam biraz geç oldu. tüm komşularım otomobil aşkımı bilir. evimin otoparkında aracıma jet seal uygularken arabama yaptığım naif dokunuşlardaki don juan'lık, jetseal kuruduktan sonra çıkarma işleminde de sert ama zarar vermediğini bilerek yaptığım tutkulu hareketler komşularımı derin bir girdaba düşürdü. beni o esnada izleyen bayan komşularımın "araba gibi metal yığınına böyle dokunan biri bana ne güzel muamele ederdi" düşünceleri, erkek komşularımın ise "bu cinnah pezevengi biz izlemesek arabasını sikecek, götü kollayalım" düşünceleri gözlerinden okunuyor beni seviyorsun.

otomobil sevgim komşularım tarafından öyle bir tescillenmiş ki herkes aldığı arabayı onaylatma adına ille bana veriyor 1-2 gün.

yeti ile tanışmamız da böyle oldu. komşu almış. yan otoparkta duran bu çirkinlik abidesine vag'ın yaptığı yatırıma acıyarak bakıyordum ta ki sürene kadar.

bu araç ile ilgili en doğru tanım: "yanlışlıkla üretimdir". vag'ın vw imajının önüne geçmesin diye skoda ve seat'a yaptığı üvey evlat muamelesi ortada olan bir gerçektir. skoda markası altında üretilen bu çakma crossover'dan da hiç bir beklentim yoktu binerken.

aracın ilk intibası o kadar muhteşem ki. daha marşa basmadan önce kapı kapanma tokluğu "nasıl ya fitiller lens mi?" sorusunu sorduruyor. birader mercedes'in kapı tasarlayan birimini mi rehin aldınız? resmen içerdeki basınç artıyor kusursuz birleşimli kapıyı kaparken.

gelelim sürüşe. benim otoparkın çıkışı biraz eğimli ve dönemeçli. bmw gibi rijit şasili araçlardan bile esneme sesi gelen bir ortamda araçta tık yok. aracı komple dökümde üretip oya oya işlediler sanırım diye düşünüyorum.

böyle yüksek araçlar premium değillerse harekete geçtikleri ilk andan itibaren yol ile sürüş direktifleriniz arasında kopukluk yaratırlar. yapay, emirlerinize de hissiyatınıza da gecikme yaşatan bir katman oluştururlar maalesef. yeti'de bu zerre yok. sanki yerden yükseliği oldukça düşük olan, mekanik altyapısı başarılı olan spor hb kullanıyorsunuz hissi veriyor.

bu çakma crossover görüntülü kardeşimizden yüksekliği dolayısıyla virajlarda ciddi yığılma sonucu yol tutuş kaybı beklerken bunu hiç yaşatmaması ve bu başarıyı da dan dun sertlikle değil de ideal ayarlı süspansiyon sistemi ile başarmış olması göz yaşartıcı derecede iyi.

tüketim, performans kısmına girmiyorum. 1,6 tdi dsg diğer modellerde ne yapıyorsa bunda da aynı.

iç mekan plastik kalitesi skoda'yı bilmeyene harika sürpriz olur ama şirket işlerinde kullandığımız bir octavia'mız olduğu için bu konuda beni gafil avlayamadı. marka ile ilk defa tanışanı bu konuda da çok iyi anlamda şaşırtır.

skoda'ların en temel sıkıntısı üvey evlat muamelesi ve ortak şasi sisteminden dolayı saçma sapan anda arkayı koparmaları. vag'da ortak kullanılan şasiler bence audi için tasarlanıyor. daha sonra vw'ye de uysun diye dokunuş yapılıyor. sıra skoda ve seat'a gelince de "kim siker yalova kaymakamını" moduna giriliyor. bu yüzden passat da jetta da iyi derecede arkayı tutarken suberb ve octavia virajda en ufak harekette esp tokatı yiyiyor. gelin bir de yeti'yi görün. arkasını koparmak için dinamik sürüşü falan bırakıp, sadece arkayı koparmak için uğraşmanız gerekir.

motor, şanzıman: bildiğimiz tdi+dsg yani her şey uyumlu ve kusursuz.

bu arabayı bu kalitede üretmek için gereken arge çok inanılmaz boyuttadır. büyük ihtimalle yanlışlıkla üretmişler, tesadüfi bir şekilde bu kusursuzluk ortaya çıkmış diye düşünüyorum.

skoda yeti toplam kalite anlamında elbette ki bugüne kadar sürdüğüm en iyi otomobil değil. ama fiyatına, rakiplerine, sınıfına göre bir değerlendirme yaparsak ki zaten doğru değerlendirme budur, sanırım sürdüğüm en iyi otomobiller arasında zirveye oynar diyebilirim.

aslında çirkin, ilk bakışta ilginizi çekmeyen ama konuşmalarıyla, kültür birikimiyle, size gerektiğinde narin gerektiğinde tutkulu dokunuşlarıyla, karizmasıyla dibinizi düşüren kadınlar olur ya yeti de aynı bu tarz kadınlara benziyor.
  • doblo ve fiorino ile bir tutmak hatalıdır. hatta çirkin demek, ticari demek çok daha büyük hata. dobloya göre daha havalı. çok hafif de olsa jip havası var. yerden yüksekliği fazla. hatta 4x4 modeli bile mevcut. dobloya 63bin lira vermeyi gözden çıkaran insan biraz daha sıkıp 70bine otomatik yeti alır.
    adı skoda değil de vw olsaydı deli gibi satardı görüşüne de katılıyorum. zaten motor ve vites kutusu vw'nin. ön konsol da öyle.
  • jeremy clarkson tarafından yaratıcı işkencelere maruz bırakılmış ve bu işkencelere başarıyla direnmiş araç.

http://www.dailymotion.com/…eo/xgper9_tg1601-2_auto
  • arabalardan pek anlamayan anneme, aklımda gelecekte almayı düşündüğüm modellerden biri olan bir tanesini gösterdiğimde, oğlum bunun doblodan farkı nedir diye sormasından, türk insanının bu model hakkında en kısa, öz ve saf bir şekilde aklındakini özetlemiştir.
  • vw yeti olsa satışları üçe katlanacak araba. http://www.otopark.com/…koda-yeti-1-6-tdi-ambition/
  • jeremy clarkson'un testinde kendisine bir keza daha aşık oldum resmen... çok yetenekli bir araç... zaten dar sokakta itfaiyecilerin aracın içinden o solunum tüpleriyle geçişleri beni benden aldı zaten...
    skoda şu testi reklam amaçlı olarak dünya para verse yaptıramazdı...
  • skoda bu arabada yaptigi ufak bir hatayla kanimca satis rekorlarinin kiyisindan dönmüstür..

o b sütununu paint terk tasarimci sürücü kapisiyla yolcu kapisi arasi yerine yolcu kapisi bagaj arasina koysa türkiye'de kesinlikle bu kadar vw tiguan satilmayacakti..

gerci para her halükarda vw grubuna gidiyor ya orasi ayri..

hadi bir paint terklikte ben yapayim... söyle olmaliydi efendim...

[http://g1203.hizliresim.com/v/f/3hd4c.jpg
  • ilk arabamin skoda olmasindan mutevellit tum skodalara sempati duyarim, hakkettiginden kotu bir une sahiptir bu marka. skoda yeti'yi test etme sansi buldum. 1.2 motor ve dsg sanziman oldukca tatminkar sonuclar veriyor. ancak baz modeli oldukca sade ve bos. yine de otomatik bir cross over icin iyi bir fiyata sahip. bu arabayi almak konusunda fikrimizi degistiren yorum ise gercekten de arabanin doblo'yu andiriyor olmasi. belki yukseltme kiti ve kalin lastikler ile bir seyler yapilabilir ama ticari arac gorunumunden kurtulamiyor.

edit : dgs sanziman ne la? dsg olacak dedi lagrima, sagolsun. kafayi yedirttiniz ygs, dgs, ssg diye diye...
hesabın var mı? giriş yap